Wiadomości
Sprzęt
Porady Miasto
Prawo
Historia
Rozrywka
Książki
Turystyka
Reportaż
!!2021-10-Globrower
Jesteś tutaj > Strona główna > Trasy rowerowe > kujawsko-pomorskie > Wielka Pętla Pałucka - przyjemna wycieczka na cały dzień

Wielka Pętla Pałucka - przyjemna wycieczka na cały dzień

Województwokujawsko-pomorskie
Rodzajturystyczna
RegionKujawy
Start trasyBydgoszcz Stare Miasto
Koniec trasyBydgoszcz Stare Miasto
Główne punktyBydgoszcz Stare Miasto - Brzoza Bydgoska - Rezerwat Dziki Ostrów - Kanał Górnonotecki I - Kanał Górnonotecki II - Łabiszyn - Szubin - Samoklęski Małe - Tur - Zamość - Łochowo - Bydgoszcz Stare Miasto
Długość71
Trudnośćumiarkowana

 

Wielka Pętla Pałucka należy do wycieczek łatwiejszych i w zdecydowanej większości prowadzi po nawierzchniach asfaltowych, choć oczywiście jak zawsze polecam po drodze kilka wyjątków. Pętla wyprowadza nas z Bydgoszczy na obszar północnych Pałuk - historycznej krainy, która jest częścią Wielkopolski. Po wyjeździe z miasta i przecięciu lasów Puszczy Bydgoskiej wydostajemy się na pałuckie równiny, które przecina wąska Noteć wraz z gęstą siecią kanałów i rowów melioracyjnych (na zdjęciu Noteć w okolicach Tura). Trasa prowadzi między innymi przez Łabiszyn i Szubin. Jest to wycieczka dość długa, ale bardzo przyjemna gdyż po drodze nie czekają na Was żadne wielkie przeszkody. Po drodze można też przyjemnie odpocząć na rynkach w Łabiszynie i w Szubinie. Można też zrelaksować się w zaciszu Noteci i Kanału Górnonoteckiego.

 

Muszę zacząć od pewnych niedogodności. Niestety, ale utrudnieniem na trasie jest fakt, że niektóre jej odcinki prowadzą ruchliwymi szosami. Chodzi tutaj zwłaszcza o początek Pętli - dojazd do Brzozy Bydgoskiej. Trzeba tutaj uważać, na szczęœcie sytuację ratuje szerokie pobocze, które zapewnia minimum ochrony przed wyprzedzającymi nas samochodami. Poza tym zawsze można sobie trochę urozaicić trasę i ominšć ruchliwe szosy. W tym przypadku jest to jednak dość trudne... Najważniejsze jednak, że za Brzozą pojedziemy już po eleganckich drogach o mniejszym natężeniu ruchu. Tuż przed miejscowością Kobylarnia zachęcam do zjechania z trasy i małej wycieczki po rezerwacie Dziki Ostrów. W dalszej kolejności polecam zatrzymać się na dłużej i pokręcić się trochę po Łabiszynie. Natomiast po wyjeździe z Łabiszyna czeka nas chyba najbardziej atrakcyjny odcinek - urokliwy przejazd przez lasy do Szubina. Prowadzi tędy spokojna asfaltowa droga, która wije się przez leśną gęstwinę. Krótko przed Szubinem wyjeżdżamy z lasu na otwartą przestrzeń. Przejeżdżamy nad niedawno wybudowaną obwodnicą Szubina (fotka powyżej) i wjeżdżamy do miasta. Z Szubina wyjeżdżamy szosą w kierunku Nakła i znowu jedziemy lasem. To dość trudny odcinek, gdyż po drodze będziemy musieli pokonać jeden nieco większy podjazd i wspiąć się na nieco powyżej 100 m.n.p.m. W miejscowości Samoklęski Małe trzeba skręcić w prawo i już po chwili delektujemy się spokojnym, asfaltowym zjazdem w dolinę Noteci, do miejscowości Tur. Trasa jest w tym miejscu naprawdę piękna. Dookoła zielono i cicho, na szosie panuje mały ruch, a zatem pełen relaks! Takim spokojnym asfalcikiem pojedziemy jeszcze około 5 km aż do Zamościa. W Zamościu jeszcze raz zbliżamy się do Noteci. Po prawej zobaczymy mostek na drodze krajowej nr 5, lecz my skręcamy lekko w lewo na żużlową drogę do Łochowa. To jedyny nieasfaltowy odcinek pętli. Jeśli ktoś bardzo nie lubi żużlowych nawierzchni może dojechać do Bydgoszczy krajową ?piątką?, ale nie polecam takiego rozwiązania, bo jest to dość niebezpieczne.

Rezerwat Dziki Ostrów

Rezerwat jest położony na obszarze Chronionego Krajobrazu Łąki Nadnoteckie i objęty ochroną ze względu na występującą dąbrowę oraz rzadkie gatunkami runa leśnego. Atrakcją tego miejsca jest tajemniczy kamienny krąg oraz znajdujące się w centrum rezerwatu jeziorko.

Kanał Górnonotecki

Kanał ten jestczęścią systemu kanałów i budowli hydrotechnicznych, które wybudowano na przełomie XVIII i XIX wieku w dorzeczu górnej Noteci. Pierwotną przyczyną powstania Kanału Górnonteckiego była konieczność zaopatrzenia w wodę najwyżej położonej części Kanału Bydgoskiego. Na początku XIX wieku Kanał Górnontecki połączył Noteć w okolicach Rynarzewa z Kanałem Bydgoskim niedaleko Kruszyna. Natomiast w 1888 rokuoddano do użytku nowy Kanał Górnonotecki, który połączył Jezioro Gopło z Kanałem Bydgoskim. Ma on długość 25 km i rozpoczyna się w okolicach Łabiszyna. Przepływa przez Łąki Nadnoteckie w okolicach Kobylarni i Kruszyna Krajeńskiego. Bogactwem architektonicznym kanału jest 8 śluz, które regulują przepływ wody do ujścia kanału. Na uwagę szczególną uwagę zasługuje system śluz i jazów w Dębinku niedalego Rynarzewa.

Łabiszyn

Miasto położone nad Notecią, która w okolicy tworzy liczne malownicze zakola. W Łabiszynie mieszka około 4,5 tys. mieszkańców. W samym mieście uwagę zwraca gęsta zabudowa. Warto także zwrócić uwagę na położenie starego miasta, które znajduje się w objęciach Noteci i Kanału Noteckiego. Mniej uregulowana Noteć służyła tutaj kiedyś za siłę napędową kół młyńskich, natomiast Kanał, na którym wybudowano śluzę umożliwiał żeglugę na Noteci w kierunku Nakła i Kanału Bydgoskiego. Zatrzymując się na spokojnym łabiszyńskim rynku warto pamiętać o historii Łabiszyna i okolic. Tu między innymi toczyły się zacięte walki w okresie powstania wielkopolskiego w 1919 roku.

Szubin

Malownicze miasteczko położone na Pałukach w powiecie nakielskim. Zamieszkuje je obecnie nieco ponad 9 tys. osób. Najbardziej osobliwym zabytkiem Szubina jest kościół pw. Św. Marcina, który zbudowano w stylu późnogotyckim w XIV wieku.

Źródło: http://rowerowabydgoszcz.org/

KOMENTARZE
Temat
Treść
Kod obrazkowy


Jeśli chcesz dodawać swoje komentarze i wpisy na forum pod jednym nickiem - zaloguj się

Z dniem 2020-01-06 forum zostalo wylaczone

Brak komentarzy!