Wiadomości
Sprzęt
Porady Miasto
Prawo
Historia
Rozrywka
Książki
Turystyka
Reportaż
!!2021-10-Globrower
Jesteś tutaj > Strona główna > Trasy rowerowe > dolnośląskie > Wokół Ślęży

Wokół Ślęży

Województwodolnośląskie
Powiatwrocławski
Rodzajturystyczna
RegionSudety
Start trasySobótka
Koniec trasyPrzełęcz Pod Wieżycą (schronisko PTTK)
Główne punktySobótka - Sobótka-Górka - Chwałków - Biała - Sady - Mysłaków - Wiry - Tąpadła - Przełęcz Tąpadła - Sulistrowiczki - Sulistrowice - Będkowice - Strzegomiany - Przełęcz Pod Wieżycą (schronisko PTTK)
Trudnośćumiarkowana

Masyw Ślęży należy do najpopularniejszych miejsc na Przedgórzu Sudeckim. Ilość poprowadzonych tutaj szlaków pieszych i rowerowych predysponuje ten region do grona najlepiej przygotowanych na przyjęcie turystów. Chcielibyśmy zaproponować wycieczkę rowerową wokół Ślęży, dając tym samym możliwość zobaczenia góry z całkiem różnych stron.

Wycieczkę rozpoczynamy na rynku w Sobótce, będącej swoistym centrum turystycznym tego regionu. Jedziemy stąd do XIV-wiecznego kościoła św. Anny z ciekawym wyposażeniem (znajdują się tutaj figury aż sześciu świętych Janów) i rzeźbami romańskimi przed wejściem. Sprzed świątyni jedziemy ul. Świdnicką do Sobótki Zachodniej, gdzie skręcamy w lewo w ul. Zamkową. Doprowadzi nas ona do zadbanego zamku z pięknym wyposażeniem wnętrz i dwoma romańskimi lwami strzegącymi jednego z wejść do budowli.

Sprzed zamku wracamy do skrzyżowania na ul. Świdnickiej i skręcamy w lewo w ul. Jana Pawła II. Po prawej stronie znajdują się stare kamieniołomy, częściowo zalane wodą i tworzące malowniczy zakątek, co potwierdza nazwa jednego z jeziorek: Jezioro Szmaragdowe, które swą nazwę wzięło od zabarwienia wody. Na wysokości kamieniołomów, na skrzyżowaniu, obieramy drogę w lewo i jedziemy do wsi Biała. Wychodzący z niej w kierunku Ślęży szlak zielony, tuż za wsią prowadzi przepyszną aleją czereśniową, ale to sezonowa atrakcja dostępna późną wiosną.

W Białej, za ruinami pałacu, skręcamy w lewo i podjeżdżamy na skraj lasu, gdzie skręcamy w prawo, by po chwili być już w miejscowości Sady. Stąd jedziemy do Mysłakowa, by obejrzeć kościół św. Katarzyny Dziewicy Męczennicy, a także trzy tzw. krzyże pokutne, wkomponowane w mur otaczający kościół. Dalsza część to przejazd do Wir (ruina barokowego pałacu oraz późnogotycki kościół św. Michała Archanioła). We wsi skręcamy w lewo, do wsi Tąpadła, a zaraz za nią rozpoczynamy wspinaczkę na przełęcz o tej samej nazwie, popularny punkt startu wycieczek na Ślężę.

Po wysiłku, jaki trzeba było włożyć w pokonanie podjazdu na przełęcz, prawdziwą radością będzie zjazd z niej w kierunku Sulistrowiczek i dalej do zalewu w Sulistrowicach. Tutaj można skorzystać z kąpieli w upalne dni oraz odpocząć na plaży przed dalszą jazdą. Wracamy do drogi i kontynuujemy naszą jazdę do Będkowic, gdzie już za wsią, znajduje się rezerwat archeologiczny ze zrekonstruowanymi chatami i cmentarzyskiem kurhanowym. Stąd przez Strzegomiany docieramy do pierwszych zabudowań Sobótki. Wjeżdżamy do miejscowości ul. Św. Jakuba, z której zjeżdżamy w lewo w ul. Armii Krajowej i wspinamy się asfaltową drogą do schroniska PTTK ?Pod Wieżycą?. Tutaj kończymy naszą wycieczkę.

Źródło: http://www.naszesudety.pl/

KOMENTARZE
Temat
Treść
Kod obrazkowy


Jeśli chcesz dodawać swoje komentarze i wpisy na forum pod jednym nickiem - zaloguj się

Z dniem 2020-01-06 forum zostalo wylaczone

Brak komentarzy!