Wiadomości
Sprzęt
Porady Miasto
Prawo
Historia
Rozrywka
Książki
Turystyka
Reportaż
!!2021-10-Globrower
Jesteś tutaj > Strona główna > Prawo > Obowiązek jazdy po Drodze Dla Rowerów

Obowiązek jazdy po Drodze Dla Rowerów

Obowiązek jazdy na rowerze po Drodze dla rowerów oraz Drodze dla pieszych i rowerzystów (tzw. ciąg pieszo-rowerowy - CPR) wzbudza sporo kontrowersji - zarówno wśród rowerzystów, jak i kierowców samochodów oraz pieszych.

Droga dla rowerów (DDR)

Znak C13Zgodnie z artykułem 33 Kodeksu Drogowego rowerzysta ma obowiązek korzystać z drogi dla rowerów jeżeli jest ona wyznaczona dla kierunku w którym się porusza. Istotna jest druga część zdania - zgodnie z tym zapisem jeśli wzdłuż jezdni jest wyznaczona droga dla rowerów jednokierunkowa, to obowiązek poruszania się nią jest tylko w jednym kierunku (co jest logiczne). Rowerzysta jadący w przeciwnym kierunku musi poruszać się po jezdni.

Stąd biorą się często nieporozumienia i kłótnie pomiędzy rowerzystami a kierowcami samochodów twierdzącymi "- przecież jest ścieżka rowerowa!". Ścieżka jest, ale pytanie gdzie. Poniższe rysunki wyjaśniają sprawę dokładniej.

Obowiązek jazdy po Drodze Dla RowerówObowiązek jazdy po Drodze Dla Rowerów

Podstawa prawna

Prawo o Ruchu Drogowym

Art 33

Kierujący rowerem jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. Kierujący rowerem, korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

Droga dla pieszych i rowerzystów

Znak C13|C16O ile w przypadku drogi dla rowerów nie ma wątpliwości, to pojawiła się ona przy drodze dla pieszych i rowerzystów (popularnie zwanej ciągiem pieszo-rowerowym) razem ze zmianą przepisów Prawa o Ruchu Drogowym z 2011 roku.  Nowelizacja zmieniła nieco art 33 punkt 1. usuwając frazę "lub z drogi dla rowerów i pieszych."

Stare brzmienie (do 2011 roku)

Prawo o Ruchu Drogowym

Art 33

1. Kierujący rowerem jednośladowym jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub z drogi dla rowerów i pieszych. Kierujący rowerem korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

Nowe brzmienie (od 2011 r.)

Prawo o Ruchu Drogowym

Art 33

Kierujący rowerem jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. Kierujący rowerem, korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

Wielu rowerzystów powołując się na tą zmianę argumentowało, że po drodze dla pieszych i rowerzystów nie ma obowiązku jechać, nawet jeśli jest wyznaczona dla naszego kierunku jazdy. Niestety takie rozumowanie jest błędne.

Wszystkie wątpliwości wyjaśnia Rozporządzenie w sprawie znaków i sygnałów drogowych, które w § 40 definiującym drogę dla pieszych i rowerzystów wyraźnie narzuca obowiązek jazdy po takiej drodze, jeśli jest wyznaczona dla naszego kierunku jazdy.

Podsumowując: rowerzyści mają obowiązek jazdy rowerem po drodze dla pieszych i rowerzystów potocznie określanej ciągiem pieszo rowerowym (CPR) oznakowanej znakami C-13/C-16 z kreską poziomą lub pionową.

Podstawa prawna:

ROZPORZĄDZENIE MINISTRÓW INFRASTRUKTURY ORAZ SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI

z dnia 31 lipca 2002 r.

w sprawie znaków i sygnałów drogowych.

Stan prawny aktualny na dzień: 19.06.2016

§ 40 Droga dla pieszych i rowerzystów

1. Umieszczone na jednej tarczy symbole znaków C-13 i C-16 oddzielone kreską poziomą oznaczają, że droga jest przeznaczona dla pieszych i kierujących rowerami. Kierujący rowerami są obowiązani do korzystania z tak oznakowanej drogi, jeżeli jest ona wyznaczona dla kierunku, w którym oni poruszają się lub zamierzają skręcić. Ruch pieszych i rowerów odbywa się na całej powierzchni tak oznaczonej drogi.

2. Umieszczone na jednej tarczy symbole znaków C-13 i C-16 oddzielone kreską pionową oznaczają drogę dla rowerów i drogę dla pieszych położone obok siebie, odpowiednio po stronach wskazanych na znaku. Kierujący rowerami są obowiązani do korzystania z tak oznakowanej drogi, jeżeli jest ona wyznaczona dla kierunku, w którym oni poruszają się lub zamierzają skręcić.

3. Przepisy ust. 1 i 2, § 37 ust. 2 i 3 oraz § 39 ust. 1a i 2 stosuje się odpowiednio dla oznaczania końca drogi dla pieszych i kierujących rowerami oraz końca drogi dla rowerów i drogi dla pieszych położonych obok siebie, przy czym znak C-13/C-16 jest odwoływany również znakami C-13 albo C-16.

Jest także możliwość oznaczenia chodnika po którym można, ale nie trzeba jechać rowerem. Służy do tego kombinacja znaków C-16/T-22

KOMENTARZE
Temat
Treść
Kod obrazkowy


Jeśli chcesz dodawać swoje komentarze i wpisy na forum pod jednym nickiem - zaloguj się

Z dniem 2020-01-06 forum zostalo wylaczone

2020-04-07 09:04 anonim |
http://mewkid.net/when-is-xaxlop/ - Buy Amoxicillin Online <a href="http://mewkid.net/when-is-xaxlop/">Amoxicillin Online</a> lqs.ezqr.wrower.pl.slj.yp http://mewkid.net/when-is-xaxlop/
2020-04-07 09:26 anonim |
http://mewkid.net/when-is-xaxlop/ - Amoxicillin 500mg Capsules <a href="http://mewkid.net/when-is-xaxlop/">Amoxicillin 500mg Capsules</a> wad.ejlg.wrower.pl.vfo.fa http://mewkid.net/when-is-xaxlop/
2020-04-07 09:48 anonim |
http://mewkid.net/when-is-xaxlop/ - Amoxicillin <a href="http://mewkid.net/when-is-xaxlop/">Dosage For Amoxicillin 500mg</a> ecr.aezk.wrower.pl.nzj.tc http://mewkid.net/when-is-xaxlop/
2020-06-12 22:21 anonim | DDR
Jeśli jest wyznaczona DDRiP (droga dla rowerów i pieszych) to jadący nią rowerzysta ma obowiązek zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym. A jak wygląda sytuacja w przypadku drogi dla rowerów po której chodzą piesi? Czy w takiej sytuacji pieszy nie powinien zachować szczególnej ostrożności i ustępować miejsca rowerzystom?
Mieszkam w nadmorskiej miejscowości, wzdłuż trasy rowerowej R10. Ostatnio wybudowano tam piękną, szeroką ścieżkę rowerową, oddaloną od jezdni. Jest to wyraźnie ścieżka rowerowa DDR oznaczona znakiem C13. W sezonie letnim chodzą po niej całe tabuny pieszych, nierzadko obok siebie, zajmując całą szerokość. Przejechanie wówczas przez tę ścieżkę jest mocno utrudnione.
W miejscowości Chłopy jest również nowo wytyczona DDR przy której stoi dodatkowo znak B41 (zakaz ruchu pieszych). Tam również trudno przejechać z powyższych powodów.
2021-02-14 10:14 anonim |
what does hydroxychloroquine treat <a href=https://hydroxychloroquinex.com/#>warnings for hydroxychloroquine</a> hydroxychloroquine sulfate 200mg
2021-02-14 22:10 anonim |
erectafil 10 <a href=https://tadalisxs.com/#>generic tadalafil</a> cheap tadalis
2021-02-15 08:45 anonim |
are erectile dysfunction pills dangerous <a href=https://plaquenilx.com/#>plaquenil 200 mg tablet</a> erectile diet
2021-02-24 00:09 anonim |
is erectile dysfunction mental <a href=https://plaquenilx.com/#>what is plaquenil used for</a> erectile photos
2021-03-28 22:15 anonim |
Drug information for patients. Effects of Drug Abuse.
<a href="https://pregabalin24x7.top">buy pregablin without perscription</a> in USA
Best trends of drugs. Read information now.

http://smcx.xsrv.jp/kyc/forums/topic/all-what-you-want-to-know-about-pills/#post-73175 Best news about medicament. http://pups.sumy.ua/kolyaska-dlya-dvoyni-trans-baby-taurus-duo-trans-bebi-taurus-duo.html Some information about medicament. http://blog.xenotech.net/1433#comment-531004 Actual trends of drugs. 730d579
Liczba pozycji:
1 2 3 4 5 6 7