Wiadomości
Sprzęt
Porady Miasto
Prawo
Historia
Rozrywka
Książki
Turystyka
Reportaż
!!2021-10-Globrower
Jesteś tutaj > Strona główna > Trasy rowerowe > dolnośląskie > Drogą pałaców i ogrodów

Drogą pałaców i ogrodów

Województwodolnośląskie
Powiatjeleniogórski
Rodzajgórska
RegionSudety
Start trasyJanowice Wielkie, dworzec PKP
Koniec trasyWojanów, dworzec PKP
Główne punktyJanowice Wielkie - Skalny Most - Przełęcz Karpnicka - Karpniki - Bukowiec - Łomnica - Wojanów
Długość50
Trudnośćumiarkowana

Ruszamy sprzed dworca PKP w Janowicach Wielkich i jedziemy ulicą wzdłuż torów kolejowych. Mijamy po drodze stary drewniany drogowskaz i przy przejeździe kolejowym skręcamy w prawo w ul. 1 Maja. Dojeżdżamy nią aż do ul. Robotniczej, w którą skręcamy w lewo. Orientacyjnie następny odcinek jest łatwy, bowiem drogą prowadzi żółty szlak turystyczny. Jedziemy nim aż do okolic Skalnego Mostu, gdzie skręcamy w prawo za znakami szlaku niebieskiego, który w tym miejscu przecina naszą dotychczasową drogę. Po kilku zakrętach szlak schodzi z drogi, my jednak jedziemy nią dalej i po ok. 1,5 km natrafiamy na szlak zielony, którym jedziemy do Przełęczy Karpnickiej.

Z przełęczy czeka nas przyjemny zjazd do Karpnik, gdzie możemy obejrzeć ruiny ewangelickiego kościoła, ciekawą maskę na kościele katolickim, pałac myśliwski i zamek. Przejeżdżamy przez całą wieś i za nią wybieramy drogę w lewo, prowadzącą do Bukowca. Po drodze przejeżdżamy przez wieś Krogulec. Jazda będzie przyjemnością dla osób lubiących pofałdowany teren. W Bukowcu mamy do zobaczenia dwa kościoły, starą karczmę sądową, pałac i wyjątkowej urody założenie ogrodowe rozciągające się wokół. Z centrum miejscowości jedziemy drogą w kierunku Kostrzycy i na wysokości zabudowań gospodarczych dawnego folwarku skręcamy w prawo w polną drogę. Mijamy po lewej na niewielkim wzgórku Świątynię Ateny i wkrótce dojeżdżamy do tzw. Domu Ogrodnika. Najokazalej prezentuje się on od drugiej strony ? trzeba wjechać kilkadziesiąt metrów w dróżkę przed domem.

Od Domu Ogrodnika kierujemy się cały czas na północ, jadąc wygodną drogą w lesie. Wyjeżdżamy w końcu przy grupie małych stawków, przy których stoi pomniczek upamiętniający 30-lecie Koła Łowieckiego Knieja. Stąd już tylko 2 km jazdy do Łomnicy, gdzie zobaczyć możemy kolejny pałac. Po wjechaniu do wsi obieramy drogę w prawo i jedziemy do Wojanowa, skręcając na rozdrożu w kierunku wschodnim. Na początku wsi pałac. Stąd już zaledwie kilka minut jazdy do dworca PKP.

Źródło: http://www.naszesudety.pl/

KOMENTARZE
Temat
Treść
Kod obrazkowy


Jeśli chcesz dodawać swoje komentarze i wpisy na forum pod jednym nickiem - zaloguj się

Z dniem 2020-01-06 forum zostalo wylaczone

Brak komentarzy!