Wiadomości
Sprzęt
Porady Miasto
Prawo
Historia
Rozrywka
Książki
Turystyka
Reportaż
!!2021-10-Globrower
Jesteś tutaj > Strona główna > Trasy rowerowe > podkarpackie > Ścieżka rowerowa Solina (trasa nr 3A)

Ścieżka rowerowa Solina (trasa nr 3A)

Województwopodkarpackie
Powiatleski
Rodzajgórska
RegionPodkarpacie
Kolor szlakuniebieski
Start trasyPolańczyk
Koniec trasyPolańczyk
Główne punktyPolańczyk - Wołkowyja - Górzanka - Bereżnica Wyżna - Wola Matiaszowa - Myczków - Polańczyk
Długość24
Trudnośćbardzo trudna

Bardzo malownicza trasa prowadząca szosą wzdłuż zatok Zalewu Solińskiego pozostawia w pamięci niezapomniane obrazy. Mimo, że szlak rowerowy nie jest długi, wymaga jednak dobrego przygotowania kondycyjnego, ponieważ znajduje się tutaj kilka długich i nieco męczących podjazdów. Najtrudniejszy z nich - po drodze szutrowej - prowadzi na Górę Markowską skąd rozpościera się widok na okoliczne wzgórza. Na szlaku zachować należy ostrożność, szczególnie na odcinku prowadzącym po małej obwodnicy bieszczadzkiej (wąskie pobocza). Większość trasy prowadzi po drogach asfaltowych, jedynie odcinek z Górzanki do Bereżnicy Wyżnej to droga o nierównej i zniszczonej nawierzchni .

0,0 km Start - skrzyżowanie dróg Polańczyk - Polańczyk Zdrój - jedziemy małą obwodnicą w kierunku kościoła, po prawej stronie znajdują się obiekty noclegowe oraz pensjonat, natomiast z lewej strony zjazd do Uzdrowiska Polańczyk. Po prawej stronie szosy mijamy kościół i dalej jedziemy w kierunku Wołkowyi. Po 1,6 km od początku trasy mijamy jedną z zatok Jeziora Solińskiego - tutaj zaczyna się pierwszy podjazd.

Podjeżdżać będziemy blisko 2,5 km, większość czasu jedziemy w lesie, tak więc na tym odcinku nie ma zbyt wielu dalekich widoków. Interesujące panoramy towarzyszyć nam będą dopiero na zjeździe - po prawej stronie, ponad drogą rozciąga się widok na Jezioro Solińskie oraz miejscowość Zawóz. Uwaga na ostre zakręty!

6,7 km Wołkowyja skrzyżowanie, skręcamy w prawo w kierunku miejscowości Górzanka, na kolejnym rozwidleniu, już w Górzance, skręcamy w lewo. Droga w prawo doprowadziłaby nas do przysiółka Rybne.

11,2 km Mijamy kościół w Górzance, wjeżdżamy na mostek na potoku Wołkowyjka i po kilkunastu metrach skręcamy w prawo. Czekać nas teraz będzie blisko 4 km mozolnego podjazdu, drogą o nie najlepszej jakości. Na najbliższym odcinku wzniesiemy się o ponad 160 metrów. Podjazd ten możemy sobie rozłożyć na dwa etapy, robiąc przystanek w szkółkach leśnych - skręcamy tu w lewo w drogę szutrową.

15,0 km Długi i nieco męczący podjazd od Górzanki do Bereżnicy Wyżnej rekompensuje nam przełęcz pod Górą Markowską. Jesteśmy na skrzyżowaniu dróg Baligród - Berezka - Górzanka. Skręcamy w prawo (przed nami 7 km upragnionego zjazdu), mijamy po drodze Bereżnicę Wyżną oraz Wolę Matiaszową.

21,0 km Berezka - szlak rowerowy łączy się tutaj z małą obwodnicą bieszczadzką. Skręcamy w prawo w kierunku Myczkowa. Po krótkim, ale stromym podjeździe z Berezki, dojeżdżamy do Myczkowa. Dalej drogą prowadzącą ciągle w górę dojeżdżamy do skrzyżowania - droga w lewo prowadzi do Soliny. Wzdłuż tej drogi biegnie międzynarodowy szlak rowerowy R 61 zmierzający do przejścia granicznego w Krościenku. Nasz szlak prowadzi prosto. Przed nami stromy podjazd z szczytu którego rozciąga się wspaniałe widoki na Jezioro Solińskie, górę Jawor wraz z przystanią statków spacerowych jak również Bieszczady i Uzdrowisko Polańczyk.

24,3 km Polańczyk - mijamy hotel i restaurację "Na Górce" i po chwili jesteśmy w miejscu, z którego zaczęliśmy naszą jazdę.

Źródło: http://www.bieszczady-online.pl/

KOMENTARZE
Temat
Treść
Kod obrazkowy


Jeśli chcesz dodawać swoje komentarze i wpisy na forum pod jednym nickiem - zaloguj się

Z dniem 2020-01-06 forum zostalo wylaczone

2012-12-27 15:17 anonim | Trudność
Status trasy "bardzo trudna" jest mega przesadzony. Porównując ją z innymi trasami rowerowymi jest to normalna trasa w górach.
2013-01-22 11:27 babiko | Odp.: Trudność
Też tak myślę, zastanawiam się tylko skąd się wzięło to że to jest bardzo trudna trasa?