Wiadomości
Sprzęt
Porady Miasto
Prawo
Historia
Rozrywka
Książki
Turystyka
Reportaż
!!2021-10-Globrower
Jesteś tutaj > Strona główna > Sprzęt > Testy > Osprzęt > Test: RZ Mask - maska na rower

Test: RZ Mask - maska na rower

"Doczekaliśmy" się takich czasów, że jazda na rowerze po mieście grozi wdychaniem groźnego dla naszego zdrowia smogu czy spalin. Dla alergików z kolei pobyt w niektórych miejscach na łonie natury niejako zmusza do wdychania pyłków traw i kurzu, co może być dla nich groźne.

(full) RZ Mask - maska na rower-2014_rz_mask_18.jpg

Dla takich osób - które muszą, lub chcą  zadbać o czystość wdychanego powietrza jest przeznaczona neoprenowa maska przeciwpyłowa RZ Mask, którą otrzymaliśmy do testów. Jest ona dedykowana dla rowerzystów, osób uprawiających inne sporty outdoorowe, narażonych na pył czy smog oraz dla pracowników warsztatowych i lakierników.

Zawartość zestawu

Po wyjęciu z pudełka widzimy maskę, specjalne etui (woreczek) na nią i dodatkowy filtr. Maska wykonana jest z neoprenu i wyposażona w dwa jednokierunkowe zawory. Jej krój i zapięcie nie koliduje z kaskiem czy goglami, a samo założenie i jest bardzo proste. Maskę zapinamy za pomocą rzepa.

(full) RZ Mask - maska na rower-2014_rz_mask_30.jpg

Rozmiar maski

RZ Mask jest dostępna w trzech rozmiarach:

 • Medium - dla osób o wadze 45 - 65 kg (twarz mała, szczupła)
 • Regular - pasuje na większość dorosłych osób od 65kg do 100kg (twarz normalna)
 • XL - dla osób o dużej twarzy lub otyłych.

(full) RZ Mask - maska na rower-2014_rz_mask_28.jpg

Otrzymaliśmy dwa rozmiary - Regular oraz Medium. Okazało się, że na opakowaniu mniejszego rozmiaru znajduje się napis "Youth - under 120 LBS", co oznacza przeznaczenie dla dzieci/młodzieży poniżej 54 kg wagi. Faktycznie - okazało się że dla dwóch osób o wadze 55 i 62 km maska jest za mała. Także sugerujemy dla osób dorosłych, nawet niedużego wzrostu wybieranie rozmiaru "Regular".

Testujemy

Jak zapewnia producent, RZ Mask posiada filtr N99, co oznacza, że maska filtruje 99,9% pyłów o rozmiarze 0,1 mikrometra i większych. Raport z Nelson Laboratories w Utah pokazuje, że chroni on między innymi przed smogiem, pyłkami traw oraz wieloma wirusami chorób zakaźnych. Wydajność filtra, to 20- 50 godzin (w zależności od zanieczyszczenia powietrza, w którym jest użytkowana). Podczas stosowania w czystym powietrzu filtr się nie zużywa.

(full) RZ Mask - maska na rower-2014_rz_mask_12.jpg

Testowana przez nas maska wykonana jest z neoprenu, który jest wytrzymały, wodoodporny i pomaga utrzymać właściwą temperaturę ciała. Do tego dostępna jest w wielu opcjach kolorystycznych i właściwie każdy znajdzie odpowiadający mu wzór.

Niestety, w praktyce okazuje się, że oddychanie wcale nie jest tak łatwe, jak zapewnia producent. Dwa zawory, co prawda działają, ale za tą cenę (125 zł) mogłoby być lepiej. Dużym plusem jest to, że filtr na prawdę działa - po teście zmienił kolor i raczej nadaje się do wymiany.

(full) RZ Mask - maska na rower-2014_rz_mask_41.jpg

Zakładanie maski nie stanowi problemu - wystarczy zapiąć z tyłu rzep i gotowe. Nie przeszkadza kask, ani okulary (co często zdarzało się z "marketowymi" maskami). W trakcie jazdy w twarz jest ciepło, pod maską nie skrapla się para wodna z wydychanego powietrza, co jest bardzo ważne podczas jazdy np. w zimie czy chłodniejsze dni. 

Problem pojawia się kiedy do jazdy używamy okularów (korekcyjnych lub ochronnych) - dość szybko parują. Podczas jazdy para oczywiście znika, ale po zatrzymaniu się pojawia się znowu, co jest dość kłopotliwe. Na szczęście, w porównaniu do innych masek czy "kominów" nadal jest ciepło.

Maska RZ Mask jest jednym z pierwszych tego rodzaju produktów przeznaczonych dla osób uprawiających sporty outdoorowe (rower, bieganie, narty, snowboard) i na tle konkurencji wypada całkiem nieźle. Minusem jest wysoka cena samej maski oraz filtrów wymiennych - odpowiednio: 7,20 zł za sztukę, lub 19,50 zł za trzy sztuki.

Maska na zimę

Oprócz używania maski w zanieczyszczonych miastach przyda się ona doskonale podczas jazdy w zimie.  Neopren chroni większą część twarzy przed lodowatym wiatrem - szczególnie na odmrożenia są narażone policzki. Z kolei wdychane powietrze jest nieco ogrzewane przed wlotem do nosa.

Pozarowerowe zastosowanie maski

Bardzo dobrze maska sprawuje także się w warunkach warsztatowych - skutecznie zatrzymuje opary i drobinki lakieru podczas malowania, drobne opiłki podczas szlifowania, nieprzyjemne zapachy itp. Do tego jest bardzo wygodna, co podczas wykonywania prac jest dość istotnym elementem. 

Zalety

 • duże możliwość zastosowań
 • duża gama wzorów i kolorów do wyboru
 • łatwa w założeniu, dopasowaniu i regulacji
 • nie powoduje uczucia chłodu podczas jazdy i na postoju
 • dodatkowy zapasowy filtr w zestawie
 • dołączone etui
 • jakość wykonania i użyte materiały
 • możliwość wymiany filtrów

Wady

 • powoduje parowanie okularów
 • utrudnione oddychanie
 • cena

Krzysztof Troszczyński

KOMENTARZE
Temat
Treść
Kod obrazkowy


Jeśli chcesz dodawać swoje komentarze i wpisy na forum pod jednym nickiem - zaloguj się

Z dniem 2020-01-06 forum zostalo wylaczone

2014-11-20 21:53 anonim | Xau
Chyba nie ważących 55 czy 62 KM a KG :)
2015-10-06 11:02 anonim | Cena zbyt wysoka ?
Kto jak kto, ale jeżeli zajmujecie się testowaniem sprzętu, to powinniście wiedzieć jakie są ceny. Konkurencja ma ceny dwa razy wyższe ! Może jest ciut lepsza jakościowo, ale za 125 pln nie kupi się lepszej maski na rower.
2015-11-16 08:55 anonim | Zawiodłem się
Przed kupnem RZMask, przeczytałem ten artykuł co utwierdziło mnie w przekonaniu, że muszę ją mieć.
Teraz gdy używam tej maski chciałbym podzielić się swoimi spostrzeżeniami podczas codziennej jazdy do pracy (Nigdy nie używałem innej maski więc nie wiem jak to wygląda u konkurencji):
- nie da się jeździć w okularach korekcyjnych, bo używanie maski powoduje ich parowanie nawet podczas jazdy,
- metalowy klips u góry maski uciska nos przez co oddychanie przez niego jest prawie niemożliwe,
- podczas oddychania w masce skrapla się para do tego stopnia, że woda potrafi wypłynąć z maski,
- po zdjęciu maski twarz jest cała mokra i obawiam się że w czasie jazdy w zimie maska przymarznie mi do twarzy

Od momentu używania maski jazda na rowerze przestała być przyjemnością :(
2015-11-25 10:25 anonim | Maseczka
Od jakiegoś czasu używam tej maseczki i muszę przyznać, że trochę mnie rozczarowała. Oczywiście chroni przed pyłem i przede wszystkim zimnem, ale praktycznie nie mogę w niej oddychać przez nos, co powoduje duży dyskomfort podczas jazdy rowerem. Natomiast zakręcenie zaworków przy wymianie filtra graniczy z cudem. Nie chroni również przed zapachami spalin oraz dymu. Nie czuć ich co prawda tak bardzo, ale czuć. Oczywiście zawsze lepiej poruszać się z maseczką niż bez niej, ale wydaje mi się, że z tymi wszystkimi niedogodnościami, nie jest warta swojej ceny.
2015-12-15 10:49 anonim | Ja mam inne odczucia
Też od miesiaca jeżdżę w RZMask i aż tak zawiedziona nią nie jestem.
Jeżdżę w okularach korekcyjnych i szkła mi się nie parują. Jednak zanim nauczyłam się jak maskę zakładać trochę trwało. Zapinam ją bardzo wysoko, rzep mam praktycznie na czubku głowy, a brody maska nie zakrywa. W ten sposób ani mi się okulary nie parują, ani filtr nie uciska nosa (co przy innym założeniu maski faktycznie uniemożliwiało oddychanie nosem).
Na tą chwilę jedynym minusem jest to, że po 5 minutach jazdy zaczyna mi w masce kapać z nosa (podejrzewam, że tak objawia się sklaplanie się wody) i trzeba się zatrzymać i nos oczyścić.
2016-01-15 10:33 anonim | Maska sportowa powinna być na rower
Mam porównanie kilku masek. Mam RZMaska i Respro Cinqro, zakupu Cinqro dokonałem bo RZ zupełnie nie nadawała się na rower - problem z parowaniem, oddychaniem, masakra nie używałem jej. Respro Cinqro w pełni spełnia się w tej roli i zauważyłem że: oddycha się znacznie łatwiej nie ma oporów, plastikowy nosek się nie gnie, nie muszę go poprawiać, nie ma prawie wilgoci w masce, zawory wydechowe mogę regulować tak aby powietrze wychodziło na boki a nie na okulary, przy szybkiej jeździe otwieram skrzydełka zaworów i wtedy nic nie blokuje wydechu. To trzeba spróbować aby zobaczyć jak ogromna jest różnica. Wiem że kosztuje dużo więcej, ale przynajmniej w niej jeżdżę i jest komfortowo.
2016-01-16 16:56 anonim | Odpowiedz "Maska sportowa powinna być na rower"
Gdzie można kupić maski Respro?
2016-01-17 08:42 anonim | Odpowiedz "Maska sportowa powinna być na rower"
Na stronie Respo :) Ja kupiłem Cinqro, jest wyposażona w dwa filtry czyli mam zapas. Na rower używam filtru Urban który filtruje chemię z powietrza, a do biegania używam sportowego który ma zerowe opory przy wdychaniu powietrza: http://respro.com.pl/
2016-01-18 19:14 anonim | Sarai
Metalowy klips u góry maski uciska nos co całkowicie uniemożliwia oddychanie przez nos! Co gorsza klips jest na stale przytwierdzony do maski więc nie można regulować sobie wysokości na jakiej klips dociska nos. Przypuszczam że gdyby nie to, byłabym bardzo zadowolona z Rz mask. Możliwe że docisk klipsów nie przeszkadza osobom o masywnych i dużych nosach - warto sprawdzić i przymierzyć maskę przed zakupem.
Mi okulary zupełnie nie parują w tej masce. O ile maska ściśle przylega do twarzy, nie ma mowy o parowaniu.
2016-03-04 11:21 anonim | Nadaje się na rower (ale tylko miejski).....
Potwierdzam to co piszą inni - przy wzmożonym wysiłku za bardzo blokuje przepływ powietrza. Po chwili kręci się w głowie i trzeba się ratować szybkim ściągnięciem maski aby zaaplikować dawkę tlenu :) Nadaje się tylko do jazdy w tempie spacerowym - 20km/h
Liczba pozycji:
1 2