Wiadomości
Sprzęt
Porady Miasto
Prawo
Historia
Rozrywka
Książki
Turystyka
Reportaż
!!2021-10-Globrower
Jesteś tutaj > Strona główna > Wiadomości > Sprzęt > Doceniony IzzyBike coraz bliżej

Doceniony IzzyBike coraz bliżej

Data: 2014-11-14
Źródło: Informacja własna

Pamiętacie niezwykły polski rower IzzyBike? Pisaliśmy o nim dokładnie rok temu, teraz przyglądamy się co się dzieje z tym wynalazkiem.

Przypomnijmy - Izzybike jest rowerem, który nie posiada łańcucha, a oś skrętna przedniego koła znajduje się prawie na środku długości roweru. Po pierwsze eliminuje to cały tradycyjny układ napędowy z łańcuchem i kołami zębatymi. Rower posiada także mniej części, ma niższą wagę, rowerzysta oszczędza na braku konieczności konserwacji łańcucha. Drugą dodatkową zaletą jest wykorzystanie zawiasu do składania roweru, który traci znacznie na wielkości po tej operacji.

Projekt Marka Jurka został zwycięzcą w konkursie "Polska innowacyjna. Jak przeskoczyć kryzys?" zorganizowanym przez Instytut Wolności., a także otrzymał złoty medal na Międzynarodowych Targach "Pomysły, Wynalazki, Nowe Produkty" iENA w Norymberdze w 2013 roku.

(full) -izzybike_1.jpeg

Na początku 2014 roku IzzyBike zajął pierwsze miejsce w konkursie Think Big organizowanym przez firmę UPC. Konstruktor otrzymał 40.000 zł na wdrożenie jednośladu do produkcji.

W październiki 2014 roku konstruktorzy dostali się do finałowej piątki prestiżowego konkursu Crowd Den, organizowanego podczas Międzynarodowego Forum Przedsiębiorczości (World Entrepreneurship Forum) w Lyonie. W jury konkursu znajdują się jurorzy ze znanego  programu "Dragon’s Den".

Jak widać IzzyBike budzi spore zainteresowanie za granicą - szczególnie w krajach o rozwiniętej kulturze rowerowej. Na pierwszy rzut oka nowa konstrukcja wydaje się być krokiem do tyłu - wynaleziony przez Anglika Harrego Johna Lawsona w roku 1879 r. napęd na tylne koło przekazywany przez łańcuch był krokiem milowym w rozwoju roweru. W pewnych sytuacjach taki "powrót do korzeni" ma jednak spory sens - rower jest mniejszy, lżejszy, nie posiada brudzącego łańcucha, składa się w jedną sekundę i co ważne - w przeciwieństwie do większości "składaków" posiada standardowej wielkości koła. IzzyBike może się świetnie sprawdzić w mieście, gdy korzystamy równocześnie z innego transportu - kolei, metra, czy nawet samochodu.

 

(full) -izzybike_2.jpeg

KOMENTARZE
Temat
Treść
Kod obrazkowy


Jeśli chcesz dodawać swoje komentarze i wpisy na forum pod jednym nickiem - zaloguj się

Z dniem 2020-01-06 forum zostalo wylaczone

2014-12-04 23:57 anonim | mini rower
W sam raz do przewozu samolotem :-)