Przewodnik zawiera mapy, plany, opisy atrakcji turystycznych z barwnymi fotografiami.
Atlas Rowerowy jest zwięzłym przewodnikiem dla rowerzystów po znakowanych w terenie szlakach rowerowych Wzgórz Trzebnickich i Doliny Baryczy. W Atlasie ujęto obszar leżący od granic miasta Wrocławia po pogranicze śląsko - wielkopolskie, czyli około 60 km na północ. W praktyce obejmuje on powiaty: trzebnicki, milicki oraz gminy Dobroszyce i Długołęka.
Dla wprawnych rowerzystów obszar opisany w Atlasie może być osiągalny w ciągu jednodniowej wycieczki z Wrocławia, inni mogą skorzystać z dowozu rowerów na miejsce pociągiem, samochodem bądź zanocować w jednej z licznych kwater agroturystycznych znajdujących się w terenie. W Atlasie ujęto również propozycje wyjazdu rowerem z miasta Wrocławia oraz dojazd do miejscowości i tras rowerowych leżących w Wielkopolsce.
Wzgórza Trzebnickie, zwane popularnie Górami Kocimi oraz leżąca na północ od nich Dolina Baryczy ze Stawami Milickimi to prawdziwy raj dla rowerzystów. Morenowe, polodowcowe wzgórza zapewniają urozmaiconą konfigurację terenu z podjazdami i zjazdami a przy okazji rozległe widoki, sięgające przy dobrej widoczności nie tylko Wrocławia ale i Ślęży a nawet Karkonoszy. Płaska Dolina Baryczy to kraina lasów i stawów rybnych wyglądających jak naturalne jeziora. To teren słabiej zaludniony ale za to poprzecinany szeregiem utwardzonych dróg leśnych, wręcz wymarzonych dla turystyki rowerowej.
Poza atrakcjami przyrodniczymi na krajoznawców czekają ciekawe zabytki architektury: bazylika w Trzebnicy z grobem św. Jadwigi, pałace w Bagnie i Miliczu, zabytkowe układy miast w Prusicach i Sułowie, uzdrowisko w Obornikach Śląskich, zamek w Żmigrodzie, drewniany kościół w Trzebicku i wiele innych.
Przykładowe trasy wycieczek, opisanych w przewodniku:
- Do grobu św. Jadwigi - Trzebnica
- Przez dawne wsie cysterek Trzebnickich
- Przez pogranicze śląsko-wielkopolskie
- Przez lasy i stawy milickie
- Przez gotyckie kościółki
- Szlak Stawów Milickich
|