Wiadomości
Sprzęt
Porady Miasto
Prawo
Historia
Rozrywka
Książki
Turystyka
Reportaż
!!2021-10-Globrower
Jesteś tutaj > Strona główna > Trasy rowerowe > śląskie > Dąbrowa Górnicza Ząbkowice - Pogoria - Dąbrowa Górnicza Ząbkowice

Dąbrowa Górnicza Ząbkowice - Pogoria - Dąbrowa Górnicza Ząbkowice

Województwośląskie
PowiatDąbrowa Górnicza
Rodzajturystyczna
RegionGórny Śląsk
Start trasyDąbrowa Górnicza Ząbkowice
Koniec trasyDąbrowa Górnicza Ząbkowice
Długość20
Trudnośćłatwa

Trasę rozpoczynamy na dworcu kolejowym w Dąbrowie Górniczej Ząbkowice i jedziemy ulicą w stronę centrum. Dojeżdżamy do skrzyżowania ze światłami i skręcamy w lewo w ulicę Armii Krajowej. Jedziemy chwilę tą ulicą, zaraz za przystankiem możemy wjechać na ścieżkę między drzewami, która jedzie wzdłuż ulicy. Nigdzie nie zbaczamy tylko jedziemy przy ulicy. Jak ścieżka się skończy to skręcamy na ulicę i jedziemy dalej Armii Krajowej. Po przejechaniu mostem przez drogę szybkiego ruchu będziemy skręcać w lewo.

Pokonujemy przejazd kolejowy i jedziemy dalej prosto. Przy pierwszym drogowskazie na punkty gastronomiczne skręcamy tak jak pokazuje, czyli w prawo. Kierujemy się prosto między gospodarstwami ostatnie objeżdżając z prawej strony wąską ścieżka przy skarpie. Tutaj trzeba zabrać rower na plecy, ponieważ trzeba zejść na dół na plażę. Jesteśmy nad Pogorią I Doprowadzamy rower do ścieżki między trzcinami i mając pod sobą twardszy grunt możemy kontynuować jazdę.

Po chwili pokonamy ten odcinek i dojedziemy do lasku. Kierujemy się w stronę restauracji. Możemy podjechać po jej prawej stronie za zapleczem pod górę. Znajdziemy tam ścieżkę, którą udamy się w lewo. Na rozwidleniu skręcamy ponownie w lewo. Po chwili jesteśmy juz nad Pogorią II. Pustkowie ostrych kamieni zmusi nas ponownie do zejścia ze skarpy. Zjazd też jest możliwy, ale nie można się pomylić, więc może nie warto ryzykować. Jeśli zdecydujemy się zjeżdżać do jeziora to musimy uważać na pręt metalowy wystający z ziemi. Zahaczenie o niego jest gwarancją nieszczęścia.

Ponownie objeżdżamy zbiornik mając go po lewej ręce. Tym razem jest to Pogoria II. Znacznie bardziej dzika i mniej zagospodarowana. Spotkamy tutaj jedynie wędkarzy, ponieważ plaże nie są wzorem dobrego kąpieliska. Po objechaniu 1/3 zbiornika skręcamy w prawo koło tablic informacyjnych. Jesteśmy teraz na szlaku rowerowym. Po chwili dojeżdżamy do Pogori III. Skręcamy w prawo, a za kilkadziesiąt metrów w lewo na ścieżkę pieszo rowerową. Jedziemy nia teraz dobre parę kilometrów ciągle wzdłuż zbiornika Pogoria III. Mijamy kolejno po lewej plaże strzeżone, następnie skręcamy w lewo tak jak to czyni ścieżka. Teraz po prawej miniemy park i przez dłuższy czas towarzyszyć nam będzie osiedle mieszkaniowe za ściekiem wodnym.

Po prawej zobaczymy także półwysep oddzielony od naszego brzegu wąską zatoką wodną. Jest ot znak, ze po chwili dojedziemy do ulicy Parkowej, którą skręcimy w prawo. Kierujemy się nią aż do przejazdu kolejowego Dąbrowa Górnicza Gołonóg. Za przejazdem skręcamy w lewo. Jedziemy po płytach betonowych i dojeżdżamy do osiedla domków jednorodzinnych. Tutaj znów kierujemy się w lewo. Jedziemy ulicą Swobodną, a następnie odbijamy lekko w prawo na Sadową. Na światłach skręcamy w lewo w ulicę Gwardii Ludowej. Jedziemy nią cały czas prosto. Pokonując jeden, a następnie drugi przejazd kolejowy. Tutaj skręcamy w prawo. Jesteśmy na dobrze znanej nam ulicy Armii Krajowej. Ponownie po chwili możemy wskoczyć na śnieżkę w lesie przy ulicy. Na światłach skręcamy w prawo. Jest tutaj także drogowskaz na dworzec kolejowy.

Po chwili osiągamy metę naszej wycieczki, czy punkt naszego startu. Na liczniku powinniśmy mieć około 20,5 km. Trasa powinna zachęcić do dalszej eksploracji okolic zbiorników W upalne dni jadę można połączyć z kąpielą.

Ostatnia aktualizacja: 2007'wrzesień
Michał Pawełczyk

Źródło:

KOMENTARZE
Temat
Treść
Kod obrazkowy


Jeśli chcesz dodawać swoje komentarze i wpisy na forum pod jednym nickiem - zaloguj się

Z dniem 2020-01-06 forum zostalo wylaczone

Brak komentarzy!