Wiadomości
Sprzęt
Porady Miasto
Prawo
Historia
Rozrywka
Książki
Turystyka
Reportaż
!!2021-10-Globrower
Jesteś tutaj > Strona główna > Trasy rowerowe > małopolskie > Nietoperzowy szlak rowerowy

Nietoperzowy szlak rowerowy

Województwomałopolskie
Powiatkrakowski
Rodzajturystyczna
RegionJura
Kolor szlakużółty
Start trasyBędkowice
Koniec trasyLas Krzemionka
Główne punktyBędkowice - Dolina Będkowska - Jerzmanowice - Bębło - Las Krzemionka
Długość13
Trudnośćumiarkowana
Szlak długości 12,5 km prowadzi przez Park Krajobrazowy "Dolinki Krakowskie" i jest położony na terenie Gminy Wielka Wieś, a także obrzeżach Gminy Jerzmanowice - Przeginia. Teren, przez który biegnie szlak jest bardzo urozmaicony. Wędrówka tym szlakiem wiedzie przez jedną z najdłuższych i najpiękniejszych dolinek ? Dolinę Będkowską, przez miejscowości Bębło, Będkowice, Jerzmanowice oraz Las Krzemionka.
Daje możliwość zwiedzenia jednej z najciekawszych jaskiń jurajskich - Jaskini Nietoperzowej, a także podziwiania naturalnego wodospadu Szum. Nietoperzowy Szlak Rowerowy rozpoczyna się i kończy w miejscowości Będkowice, do której można dojechać z Krakowa autobusem MPK linii 210. Uwaga! Przewóz roweru jest możliwy wyłącznie za zgodą kierowcy autobusu, przy wsiadaniu na początkowym przystanku.

PRZYSTANKI EDUKACYJNE NA TRASIE NIETOPERZOWEGO SZLAKU ROWEROWEGO

1.Będkowice - Rozpoczęcie wycieczki
Będkowice - wieś wzmiankowana w źródłach pisanych w 1329 roku, ale prapoczątki jej sięgają okresu prehistorycznego, o czym świadczą istniejące stanowiska archeologiczne. Na uwagę zasługuje Kopiec na południowym skraju wsi, który jest grobowcem dawnych właścicieli Będkowic - Bzowskich.

2.Brama Będkowska - Skalne wrota
Od tego miejsca wędrówka prowadzi przez Dolinę Będkowską (właściwa nazwa Dolina Będkówki). Jest to jedna z najdłuższych dolinek podkrakowskich (w całości mierzy 7 km ), uznawana przez wielu za najpiękniejszą po dolinie Prądnika, szeroko rozlana, wysyła szereg odnóg. Spotkać w niej można niemal wszystkie elementy jurajskiego krajobrazu: skalne wąwozy i bramy, wywierzysko, grupy skalne o fantazyjnych kształtach, ostańce i jaskinie.
3.Sokolica - Prehistoryczne grodzisko
Sokolica to najwyższa skała wapienna na Wyżynie Krakowsko?Częstochowskiej (70m). Na jej szczycie archeolodzy odkryli zabytki, które można podzielić na trzy kultury: neolitu, łużycką i grodziskową. Grodzisko z czasów wczesnego średniowiecza uznawane jest za jedno z najciekawszych i najkunsztowniej umocnionych w dawnym państwie Wiślan.

4.Wodospad ?Szum?- Pomnik przyrody
W pobliżu skały zwanej Iglicą, w gąszczu krzewów i drzew, wody potoku Będkówka tworzą największy w obrębie Dolinek Podkrakowskich wodospad naturalny.

5.Czarcie wrota - Stanowisko skalnicy gronkowej
Kilkadziesiąt metrów od naszego szlaku, podchodzimy leśną drogą do kolejnej skalnej bramy. ?Tu według podania ludowego czarci wabią i mamią nierozważnych. Las, skały, urwiska powodują dzikość tajemniczą jakąś, która trwogą przejmuje i zaiste dziwny wytwarza nastrój?. Tu właśnie rośnie gatunek skalnicy gronkowej uznawanej za endemit.

6.Źródło Będkówki - Wywierzysko krasowe
Główne źródło Będkówki, mające formę bijącego spod skały wywierzyska, tworzy pokaźny, malowniczy basen wodny, z którego wypływa wartki potok.

7.Jaskinia Nietoperzowa- Miejsce zamieszkania nietoperzy
Jest to największa na naszym szlaku jaskinia o długości 376 metrów. Nazwa jej pochodzi od zamieszkujących ją w dużej ilości nietoperzy. Jeśli chcesz zobaczyć te niezwykłe ssaki, udaj się do jaskini jesienią lub wczesną wiosną.
Atrakcyjność jaskini sprawiła, że już dwa razy stanowiła ona scenerię do filmów, w tym słynnego "Ogniem i mieczem". Jaskinia Nietoperzowa jest również cennym stanowiskiem archeologicznym, a znaleziska z niej dały nazwę odrębnej ?kulturze jerzmanowickiej?.

8.Łabajowa Skała - Punkt widokowy
Ostaniec skalny, na szczycie którego stoi krzyż postawiony podobno przez króla Jana III Sobieskiego, wracającego z odsieczy wiedeńskiej. Ze skały roztacza się piękny widok nie tylko na inne grupy skalne w kierunku północno-zachodnim, ale również, przy dobrej pogodzie, nawet na Tatry.

9.Las Krzemionka - Las mieszany i jego mieszkańcy
Ten fragment szlaku prowadzi przez wzgórze porośnięte lasem mieszanym z przewagą w tej części dębu i buka. Jeśli zachowasz ciszę możesz usłyszeć głosy ptaków, licznie zamieszkujących ten teren.

Zapamiętaj !
- Unikniesz kłopotów, jeżeli po szlaku będziesz poruszał się tylko po wyznaczonej trasie, zachowując szczególną uwagę w miejscach niebezpiecznych, oznaczonych na mapie.
- Obserwując przyrodę zachowaj ją dla innych - nie niszcz roślin, nie płosz zwierząt.
- Zachowując ciszę masz szansę usłyszeć więcej i lepiej.
- Pamiętaj o zabraniu ze sobą zużytych opakowań i wrzuceniu do pojemników przeznaczonych dla
tych rzeczy.

Uwaga!
Szlak rowerowy nie jest przeznaczony do jazdy wyczynowej. Prosimy o ostrożną jazdę, przestrzeganie przepisów ruchu drogowego i zarządzeń administracji lasów. Za ewentualne wypadki na szlaku autorzy nie ponoszą odpowiedzialności.

Opis szlaku przygotowany przez mgr Magdalenę Leśniak i mgr Ewę Plebańczyk ze Szkoły Podstawowej w Bęble.
Źródło: http://www.wielka-wies.pl

KOMENTARZE
Temat
Treść
Kod obrazkowy


Jeśli chcesz dodawać swoje komentarze i wpisy na forum pod jednym nickiem - zaloguj się

Z dniem 2020-01-06 forum zostalo wylaczone

Brak komentarzy!