Wiadomości
Sprzęt
Porady Miasto
Prawo
Historia
Rozrywka
Książki
Turystyka
Reportaż
!!2021-10-Globrower
Jesteś tutaj > Strona główna > Książki > Beletrystyka > Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd

Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd

typ beletrystyka-relacja z wyprawy
autor Kazimierz Nowak
wydawnictwo Sorus
data wydania

wydanie I - 2000
wydane VI - 2011

okładka twarda / miękka
ilość stron wydanie I - 151
wydanie VI - 400
szacunkowa cena 27 zł
inne informacje Od 2000 roku książka doczekała się sześciu wydań
opis

Przejmująca, napisana pięknym, barwnym językiem, prawdziwa opowieść o spełnionych marzeniach polskiego przedwojennego podróżnika, który różnymi środkami transportu - głównie jednak rowerem - dzięki niesamowitej odporności fizycznej i psychicznej dwukrotnie pokonał kontynent afrykański! Wnikliwa analiza socjologiczna, krytyka polityki kolonialnej i spostrzeżenia, które wydają się niezwykle aktualne również w odniesieniu do Afryki współczesnej.

Pragnąc wskrzesić po latach historię nadzwyczajnej wyprawy Kazimierza Nowaka, Łukasz Wierzbicki podjął się zebrania jego listów - relacji z podróży. Przejrzawszy archiwalne numery "Kuriera Poznańskiego", "Światowida", "Naokoło świata", "Ilustracji Polskiej" oraz "Przewodnika Katolickiego" z lat 1932-1937, odszukał ponad sto reportaży, pochodzących z różnych etapów jego wędrówki. Dołączył do nich ujmujące swą serdecznością wspomnienie autorstwa innego wielkiego obieżyświata, Tadeusza Perkitnego, które ukazało się w poznańskiej prasie tuż po śmierci Kazimierza Nowaka.


"Przejęty jestem lekturą książki Kazimierza Nowaka Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd. To zupełnie niezwykła książka ze względu na treść i osobę autora, zasługująca na dużo większą uwagę i szerszy oddźwięk. Rewelacyjna to rzecz, którą włączam jako stałą pozycję do swoich wykładów, rozmów, refleksji na temat reportażu zagranicznego; oby zajęła ona stałe miejsce na listach klasyki polskiego reportażu - czego zresztą jestem od tego momentu sam gorącym zwolennikiem".

Ryszard Kapuściński


Nakładem wydawnictwa BIS wydana zostaa książka dla dzieci "Afryka Kazika" opisująca przygody Kazimierza Nowaka


KOMENTARZE
Temat
Treść
Kod obrazkowy


Jeśli chcesz dodawać swoje komentarze i wpisy na forum pod jednym nickiem - zaloguj się

Z dniem 2020-01-06 forum zostalo wylaczone

Brak komentarzy!