Wiadomości
Sprzęt
Porady Miasto
Prawo
Historia
Rozrywka
Książki
Turystyka
Reportaż
!!2021-10-Globrower
Jesteś tutaj > Strona główna > Turystyka > Czechy na rowerze

Czechy na rowerze

Artykuł w przygotowaniu....

Przepisy w Czechach dotyczące rowerzystów

 1. Kask - jest obowiązkowy tylko dla rowerzystów do 18. roku życia. Dorośli rowerzyści nie muszą jeździć w kasku. (mandat dla dziecka za jazdę bez kasku może wynieść do 2 tys. koron)
 2. Oświetlenie i odblaski - w Czechach każdy rower musi być wyposażony w:
  • z przodu:  w światło bary białej oraz biały odblask
  • z tyłu: w światło bary czerwonej (może być migające) oraz czerwony odblask. 
 3. Hamulce - w odróżnieniu od polskich przepisów - w Czechach trzeba posiadać w rowerze dwa sprawne hamulce
 4. Dziecko na rowerze - w Czechach dzieci poniżej 10 roku życia mogą jeździć na rowerze tylko i wyłącznie w towarzystwie osoby starszej niż 15 lat.
 5. Dziecko w foteliku - W foteliku można przewozić dziecko w wieku do 7 lat, przewożący je rowerzysta musi mieć ponad 15 lat
 6. Dziecko w przyczepce - W Czechach od 2012 roku można przewozić dzieci w przyczepkach rowerowych. W takim przypadku rowerzysta musi mieć ukończone 18 lat. Przyczepka musi być odpowiednio oznakowana - w odblaski, i chorągiewkę.
 7. Alkohol na rowerze - W Czechach są surowsze przepisy w tym względzie od polskich. Niedozwolona jest jakakolwiek ilość alkoholu we krwi kierowcy (samochodu lub roweru). Mandat za takie wykroczenie wynosi od 10 tys. do 20 tys. koron (poniżej promila alkoholu) oraz od 25 do 50 tys. koron powyżej jednego promila. Odmowa poddania się testowi na zawartość alkoholu we krwi będzie nas kosztowała do 50 tys. koron.
 8. Rowerzysta z telefonem - Podobnie jak w Polsce na rowerze nie można telefonować trzymając słuchawkę przy uchu. Można korzystać z zestawów typu hands-free.

 

KOMENTARZE
Temat
Treść
Kod obrazkowy


Jeśli chcesz dodawać swoje komentarze i wpisy na forum pod jednym nickiem - zaloguj się

Z dniem 2020-01-06 forum zostalo wylaczone

Brak komentarzy!