Wiadomości
Sprzęt
Porady Miasto
Prawo
Historia
Rozrywka
Książki
Turystyka
Reportaż
Jesteś tutaj > Strona główna > Wiadomości > Aktualności > Rowerem z pomocą funduszy europejskich

Rowerem z pomocą funduszy europejskich

Data: 2008-07-12
Źródło: Informacja własna

Zaczęły się wakacje i sezon urlopowy. Dla tych, którzy lubią aktywny wypoczynek, mamy dobrą wiadomość. Z pomocą funduszy unijnych powstaną w najbliższym czasie tysiące kilometrów ścieżek i tras rowerowych. Największy tego typu projekt zostanie urzeczywistniony w Polsce Wschodniej.

Projekt jest gotowy

Już dziś wiadomo, że w Polsce Wschodniej powstanie trasa rowerowa, którą będzie można na dwóch kółkach przejechać z województwa podkarpackiego przez lubelskie i świętokrzyskie, następnie na Podlasie aż do województwa warmińsko-mazurskiego. Długość trasy ma wynosić ponad 2 tys. km. Wartość tej inwestycji to 50 mln euro, z czego 42,5 mln euro pochodzić będzie z Unii Europejskiej w ramach programu „Rozwój Polski Wschodniej”. Do połowy sierpnia samorządy wytyczą dokładny przebieg trasy rowerowej na terenie swoich województw.

Oprócz budowy samych ścieżek i tras rowerowych z tego kompleksowego projektu planowana jest również budowa i montaż podstawowej infrastruktury towarzyszącej, czyli stojaków na rowery, wiat postojowych, wiat widokowych, a także innych urządzeń niezbędnych do zapewnienia bezpiecznego przejazdu po trasach. Trasy rowerowe Polski Wschodniej utworzą zatem spójną sieć, na którą się złożą atrakcje turystyczne, w tym ścieżki tematyczne, miejsca cenne i ciekawe przyrodniczo, miejsca noclegowe, ważne węzły komunikacyjne, przesiadkowe oraz infrastrukturę dla obsługi ruchu rowerowego (parkingi, serwisy, wypożyczalnie sprzętu).

Liczymy, że ten projekt będzie impulsem do rozwoju i promowania turystyki rowerowej oraz zwiększy liczbę osób aktywnie spędzających wolny czas. To również szansa dla przedsiębiorców świadczących usługi w sektorze turystycznym. W Polsce Wschodniej turystyka rowerowa znacząco się przyczyni do rozwoju lokalnego, z wykorzystaniem istniejącego potencjału, m.in. dużych naturalnych walorów krajoznawczo-turystycznych i przyrodniczych. Realizacja projektu to nie tylko szansa na przyciągnięcie turystów, ale również poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego poprzez wydzielenie dróg dla rowerów.

KOMENTARZE
Temat
Treść
Kod obrazkowy


Jeśli chcesz dodawać swoje komentarze i wpisy na forum pod jednym nickiem - zaloguj się
Brak komentarzy!