Książka jest przeznaczona dla osób zawodowo trenujących kolarstwo, lub amatorów, którzy we własnym zakresie chcieliby posiąść wiedzę dostępną tylko w klubach kolarskich. Autor w 23 rozdziałach przedstawia wszystkie aspekty tego sportu: od budowy ciała, przez przygotowanie fizyczne, psychiczne, treningi aż po techniki jazdy i taktyki. Tematyka jest bardzo dokładnie omawiana i ilustrowana pomocnymi zdjęciami oraz tabelami.
Musimy powiedzieć, że książka jest na prawdę dobra - gdy jest mowa o technice pedałowania (prawie na trzech stronach) - jest ona pokazana na schemacie i na zdjęciach - w poszczególnych fazach. Podobnie z taktyką, czy też techniką pokonywania zakrętów - liczne schematy i rysunki ułatwiają zrozumienie tematu.
O autorze:
Dominik Lau (urodzony w 1977 roku w Warszawie) ukończył studia magisterskie w zakresie zarządzania organizacjami sportowymi. Jest także doktorem prawa międzynarodowego, psychologiem sportowym, zajmuje się również medycyną ratunkową.Na szosie trenuje od 2006 roku. Wcześniej jeździł w kategorii MTB. Od 2007 roku jest trenerem Brytyjskiej Federacji Kolarskiej oraz komisarzem regionalnym. W latach 2008–2011 był menedżerem i dyrektorem sportowym Ocean Tide Cycling Team.
W 2009 roku brał udział w badaniach przeprowadzonych przez Uniwersytecie Loughbprough z zakresu psychologii pracy trenerskiej. Jest konsultantem w zakresie bezpieczeństwa organizacji wyścigów kolarskich.
Opis wydawnictwa:
Dlaczego kolarze golą nogi? Jaki wybrać dystans i z jaką prędkością go pokonać, by spalić kanapkę z żółtym serem? Dlaczego Mark Cavendish jest najszybszym kolarzem świata? Jak odkryć swoje możliwości i przygotować organizm do intensywnego treningu? Jak jeździć szybciej i bezpieczniej? Na te i inne pytania odpowiada Dominik Lau w poradniku Kolarstwo. Podstawy treningu.
Książka pomaga odpowiednio dobrać strój, sprzęt oraz dietę. Prezentuje różne metody treningowe i rodzaje treningów. Pomaga podjąć właściwe decyzje prowadzące do osiągnięcia wyznaczonych celów. Dzięki wskazówkom autora każdy kolarz może ułożyć własne plany treningowe, nauczyć się podstawowych i zaawansowanych technik kolarskich, m.in. jazdy i komunikacji w grupie, dobierania tempa i bezpiecznego pokonywania zakrętów.
W treningu kolarskim rower to nie wszystko. Jak w każdym sporcie o sukcesach decydują z jednej strony warunki fizyczne i poziom wytrenowania, a z drugiej – psychika, odpowiednie rozłożenie sił i dobór taktyki. Zmiana pór roku, urazy czy zimowa nuda mogą powodować depresję, która przytrafia się nawet najbardziej aktywnym kolarzom. W książce podane są sposoby radzenia sobie z takimi przeciwnościami, a także informacje o technikach motywacyjnych i relaksacyjnych, znaczeniu wizualizacji i kontroli emocji niezbędnych dla każdego sportowca.
|