Wiadomości
Sprzęt
Porady Miasto
Prawo
Historia
Rozrywka
Książki
Turystyka
Reportaż
!!2021-10-Globrower
Jesteś tutaj > Strona główna > Wiadomości > Aktualności > Dodatkowe tablice rejestracyjne dla samochodów z rowerami

Dodatkowe tablice rejestracyjne dla samochodów z rowerami

Data: 2015-05-06
Źródło: Informacja własna

Problem trzeciej tablicy rejestracyjnej w samochodach z bagażnikami rowerowymi na hak doczekał się rozwiązania.

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju pracuje obecnie nad pakietem rozporządzeń umożliwiających wydawanie trzeciej tablicy rejestracyjnej, umieszczonej na bagażniku do przewożenia rowerów montowanym w tylnej części samochodu.

Przypomnijmy: tablice rejestracyjne w samochodzie nie mogą być zasłaniane. Zazwyczaj montując rower w bagażniku umieszczonym na haku lub na klapie bagażnika samochodu zasłaniamy tylną tablicę. Teoretycznie można przemontować tablicę z samochodu na bagażnik posiadający specjalne miejsce na jej przytwierdzenie. Przepisy jednak zabraniają takiego rozwiązania - samochód musi posiadać dwie tablice trwale przymocowane do pojazdu. Z kolei za zasłonięte tablice rejestracyjne kierowca może otrzymać sto złotych mandatu.

Rozwiązaniem jest możliwość wyrobienia trzeciej tablicy - montowanej do bagażnika. Obecnie przepisy nie przewidują jednak takiego rozwiązania. Część kierowców robi takie tablice we własnym zakresie - co jest nielegalne.

Nowe przepisy regulują tą kwestię umożliwiając wystąpienie z wnioskiem o wydanie dodatkowej tablicy przez każdego ze współwłaścicieli pojazdu, a także możliwość jej zwrotu w przypadku przerejestrowania pojazdu na wniosek nowego właściciela pojazdu.

Fakt wydania dodatkowej tablicy będzie odnotowany w dowodzie rejestracyjnym pojazdu. Właściciel pojazdu będzie musiał zapłacić 40 zł za tablicę (jest to połowa sumy, jaka musimy zapłacić normalnie za komplet tablic) oraz 12,5 zł za nalepkę legalizacyjną

Trzecia tablica będzie umieszczana na bagażniku w specjalnie przeznaczonym do tego celu miejscu. 

Nowe przepisy będą także regulowały kwestię warunków montażu bagażnika z tyłu pojazdu na haku holowniczym, a także wyposażenia bagażników w odpowiednie światła zewnętrzne i miejsce na tablicę rejestracyjną. Określą także warunki techniczne w zakresie przenoszonych przez bagażniki obciążeń, jak i zabezpieczenia przed rozłączeniem lub przemieszczeniem.

Nowe przepisy maja wejść w życie w połowie wakacji.

 

 

KOMENTARZE
Temat
Treść
Kod obrazkowy


Jeśli chcesz dodawać swoje komentarze i wpisy na forum pod jednym nickiem - zaloguj się

Z dniem 2020-01-06 forum zostalo wylaczone

Brak komentarzy!