Wiadomości
Sprzęt
Porady Miasto
Prawo
Historia
Rozrywka
Książki
Turystyka
Reportaż
Jesteś tutaj > Strona główna > Wiadomości > Turystyka > Kielce - wystawa poswięcona Kazimierzowi Nowakowi

Kielce - wystawa poswięcona Kazimierzowi Nowakowi

Data: 2013-10-14
Źródło: Informacja własna

W Kielcach w Muzeum Zabawek i Zabawy rowerzyści mogą zapoznać się z postacią wielkiego podróżnika rowerowego - Kazimierza Nowaka na wystawie "Afryka Kazika 1931-1936". W latach 30. XIX wieku na rowerze przemierzył on Afrykę z północy na południe i z powrotem

Poznański urzędnik, straciwszy pracę postanowił ruszyć do Afryki w wielką podróż. Jednym z motywów do działania była chęć utrzymania rodziny - żony i dziecka z relacji pisanych do prasy polskiej (m.in. Światowid, Na Szerokim Świecie, Naokoło świata, Ilustracja Polska i Przewodnik Katolicki), a także francuskiej, włoskiej i brytyjskiej. Pokonał 40 tys. km na rowerze, pieszo, na wielbłądzie, konno i czółnem.

Rok po powrocie z podróży Nowak zmarł na malarię.

Niesamowity wyczyn Nowaka był praktycznie zapomniany, pomimo że w 1962 roku jego córka wydała poświęcony mu album. Dopiero w 2000 roku Łukasz Wierzbicki, który w dzieciństwie słyszał o Nowaku od dziadka wydał reportaże podróżnika w książce "Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd". Od tego czasu rozpoczęła się wręcz "moda na Nowaka" - ukazała książka dla dzieci, komiks, film animowany, gra planszowa, a w latach 2009-2011 została zorganizowana sztafetę śladami podróżnika.

Wystawę w Kielcach, na której ukazano zdjęcia oraz przedwojenny rower i akcesoria podróżnicze oglądać będzie można do końca stycznia.


 

KOMENTARZE
Temat
Treść
Kod obrazkowy


Jeśli chcesz dodawać swoje komentarze i wpisy na forum pod jednym nickiem - zaloguj się
Brak komentarzy!