Wiadomości
Sprzęt
Porady Miasto
Prawo
Historia
Rozrywka
Książki
Turystyka
Reportaż
!!2021-10-Globrower
Jesteś tutaj > Strona główna > Wiadomości > Turystyka > "Bieszczady na rowerze" - przewodnik rowerowy wyd. Compass

"Bieszczady na rowerze" - przewodnik rowerowy wyd. Compass

Data: 2013-10-09
Źródło: Informacja własna

"Bieszczady na rowerze" - przewodnik rowerowy, wyd. Compass"Bieszczady na rowerze" - przewodnik rowerowy, wyd. CompassLeżące we wschodniej części Karpat Bieszczady są urokliwą krainą przyciągającą licznych turystów i amatorów przygody. Niegdyś wyludnione dziś – dzikie i na nowo chętnie odkrywane. Wydawnictwo Compass przedstawia aż 30 najciekawszych bieszczadzkich tras rowerowych w przewodniku "Bieszczady na rowerze", którego autorem jest Roman Trzmielewski.

Na wstępie dowiemy się nieco o samych Bieszczadach. W szczytowych partiach rozciągają się rozległe połoniny, które odsłaniają wędrowcom swoje baśniowe widoki. Spotkamy tu także wyjątkowe rośliny i zwierzęta jak chociażby żubry, niedźwiedzie czy żbiki. Nie każdy wie, że choć dziś opustoszałe to do drugiej wojny światowej było to jedno z najgęściej zaludnionych miejsc w Europie.

Przewodnik rowerowy podzielony został na dwie części. Pierwsza z nich to opis 20 autorskich tras rowerowych o różnym stopniu trudności i łącznej długości 938 km. Druga to kolejnych 10 propozycji już istniejących tras utworzonych w ramach projektu „Zielony Rower Bieszczady”.

"Bieszczady na rowerze" - przewodnik rowerowy, wyd. CompassWszystkie trasy tworzą pętle. Punkt startowy został dobrany z myślą o łatwym dojeździe i możliwości zaparkowania samochodu. Pętle tworzą wycieczki trwające ok. 4-6 h z możliwością ich skrócenia w przypadku zmiany warunków, np. załamania pogody czy nagłej niedyspozycji wycieczkowicza. Trasy są dedykowane głównie rowerzystom jeżdżącym „na lekko”, nie objuczonymi sakwami.

Każda z dwudziestu autorskich tras jest opatrzona mapą w skali od 1:50 000 do 1:63 000, solidnym opisem oraz parametrami technicznymi uwzględniającymi warianty. Dużym plusem jest przejrzyste graficzne ujęcie danych liczbowych. Dalej przeczytamy zwięzły opis cech trasy, spis najważniejszych atrakcji turystycznych oraz szczegółowy opis trasy z kilometrażem i barwnymi fotografiami. Przewodnik urozmaicają ciekawostki historyczne i krajoznawcze oraz osobliwości przyrodnicze. Każdy element opisu trasy jest graficznie wyodrębniony.

"Bieszczady na rowerze" - przewodnik rowerowy, wyd. Compass"Bieszczady na rowerze" - przewodnik rowerowy, wyd. Compass"Bieszczady na rowerze" - przewodnik rowerowy, wyd. Compass"Bieszczady na rowerze" - przewodnik rowerowy, wyd. Compass

Nie ma potrzeby przeczytania całego opisu, by przefiltrować trasy wedle interesujących nas kryteriów i stwierdzić czy dana trasa spełnia nasze oczekiwania.

"Bieszczady na rowerze" - przewodnik rowerowy, wyd. Compass"Bieszczady na rowerze" - przewodnik rowerowy, wyd. CompassKolejnych 10 tras zostało wyznaczonych 10 lat wcześniej w obrębie projektu „Zielony Rower”. Opisy są również obszerne, z podziałem na odcinki z kilometrażem, choć nie są opatrzone osobnymi mapami tras ani tak szczegółowymi parametrami technicznymi jak trasy autorskie.

Zamieszczona jest również mapa poglądowa ze schematycznym ujęciem wszystkich zaprojektowanych tras rowerowych, co ułatwia orientację w regionie. Dzięki temu możemy objąć wzrokiem cały teren i zdecydować w którą okolicę wybierzemy się najbliższy weekend.

Na końcu przewodnika znajdziemy spis przydatnych adresów i telefonów – do informacji turystycznych, sklepów rowerowych oraz serwisów i wypożyczalni rowerów.

Podsumowanie

Przewodnik rowerowy wydawnictwa Compass jest solidną pozycją, która rzetelnie wyczerpująco przedstawia propozycję tras o zróżnicowanym stopniu trudności w obrębie Bieszczad. Bezspornie widać, że jest owocem wieloletnich doświadczeń i przemyślanej redakcji. Śmiało polecamy przewodnik rowerzystom planującym odwiedzić ten rejon Karpat Wschodnich.

Plusy:

- funkcjonalna i przejrzysta zawartość

- solidny opis opracowany w atrakcyjny sposób

- wiele technicznych dodatków - mapy, przebieg oraz profile tras, parametry tras przedstawione jako czytelna grafika itp."Bieszczady na rowerze" - przewodnik rowerowy, wyd. Compass

- wygodny metalowy sprężynowy grzbiet

- każda trasa zaznaczona innym kolorem na marginesie

Minusy:

- umieszczenie profilów tras obróconych o 90 st. (obrócone są do góry nogami w stosunku do pozostałych napisów obróconych w przeciwnym kierunku)

- stosunkowo mała czcionka

 

 

Magda Mokrzan

KOMENTARZE
Temat
Treść
Kod obrazkowy


Jeśli chcesz dodawać swoje komentarze i wpisy na forum pod jednym nickiem - zaloguj się

Z dniem 2020-01-06 forum zostalo wylaczone

Brak komentarzy!