Wiadomości
Sprzęt
Porady Miasto
Prawo
Historia
Rozrywka
Książki
Turystyka
Reportaż
!!2021-10-Globrower
Jesteś tutaj > Strona główna > Wiadomości > Imprezy > Rowerowe wtorki w kinie Luna w Warszawie

Rowerowe wtorki w kinie Luna w Warszawie

Data: 2014-04-03
Źródło: Informacja własna

Rowerowe wtorki Zapaleni cykliści, miejscy rowerzyści, wielbiciele dirt-jumpingu i ostrokołowcy - tej wiosny w Warszawie każdy miłośnik dwóch kółek i dobrego kina znajdzie coś dla siebie. Wkrótce, bo już 8 kwietnia w stołecznym kinie "Luna" rusza cykl "Rowerowe Wtorki" w całości poświęcony kulturze rowerowej.

Wśród wyświetlanych w ramach cyklu filmów znajdzie się m.in. zdobywca Oscara i Złotego Globu - kultowy obraz "Złodzieje Rowerów" (1948) w reżyserii Vittorio de Sica. Osadzona w realiach powojennych Włoszech historia ojca i syna poszukujących skradzionego roweru okrzyknięta została przez krytyków dziełem wszechczasów. Ten specyficzny obraz uznawany jest dziś za jeden z najbardziej bezkompromisowych w historii kinematografii. Film - choć nakręcony przy bardzo małym budżecie i zaangażowaniu aktorów-amatorów, odniósł światowy sukces i do dziś w środowisku cyklistów uznawany jest za pozycję obowiązkową.

 

Podobny status zyskał w subkulturze kurierów rowerowych obraz "Line of Sight" (2012) w reżyserii Benny'ego Zengi. Lucas Brunelle - którego rowerowe eskapady są główną osią filmu Zengi - przez ponad 10 lat dokumentował życie kurierów rowerowych największych światowych metropolii, jak Nowy Jork czy Londyn, jeżdżąc za nimi z kamerą zamontowaną na kasku. Tym sposobem powstał jedyny w swoim rodzaju dokument o mistrzach kierownicy poruszających się z ogromnymi prędkościami w miejskiej dżungli. Dynamiczny, doskonale zmontowany obraz ze świetną ścieżką dźwiękową z pewnością zainteresuje miłośników ostrego koła i brawurowej jazdy.

Rowerowe wtorki w kinie Luna W ramach "Rowerowych Wtorków" miłośnicy dwóch kółek zobaczą też "B.I.K.E" (2005) - niepokorny dokument o  początkach Masy Krytycznej w Brooklynie, Nowym Jorku i Minneapolis oraz "Niedzielę w Piekle" (1976) - film legendarnego reżysera i poety, J?rgena Letha. Narratorem pierwszego obrazu jest sam reżyser - Anthony Howard, który bezskutecznie stara się o członkostwo w klubie Black Label Bicykle Club. Dokument Howarda pokazuje codzienne życie osób skupionych wokół ruchu - ich dylematy, pasję do rowerów, ale też życie na krawędzi, wspomagane alkoholem i mocnymi narkotykami. Warto dodać, że film nominowany był do nagród na festiwalach Planete Doc Review 2007 oraz Slamdance w 2006 r.

"Niedziela w Piekle" to obraz zgoła inny. Dokument opowiada o Paris-Roubaix - wiosennym klasycznym wyścigu kolarskim określanym też mianem "Piekła Północy". Widzowie oglądają znanych kolarzy począwszy od przygotowań na obrzeżach Paryża aż po metę w Roubaix. Kamery ustawione na całej trasie pozwalają w bardzo szczegółowy sposób prześledzić wszystkie gesty i ruchy sportowców. Bez zbędnego komentarza widzimy ogromne poświęcenie, walkę i obserwujemy, co w tak ekstremalnych warunkach decyduje o zwycięstwie.

- "Rowerowe Wtorki" są odpowiedzią na zapotrzebowanie osób skupionych wokół kultury rowerowej w Warszawie - twierdzi współorganizator cyklu Karol Popławski. - W ciągu ostatnich kilku lat przybyło ludzi, którzy traktują rower jako środek transportu - sposób dojazdu do pracy, szkoły, na spotkania ze znajomymi. Dwa kółka przestały być kojarzone wyłącznie z tzw. "weekendowymi rowerzystami". Dziś coraz więcej osób utożsamia rower z konkretnym stylem życia: zdrowym, aktywnym, ale też z wolnością, niezależnością i dobrą zabawą - dodaje Popławski.

Pokazy będą odbywały się w każdy wtorek od 8 do 29 kwietnia o godz. 21 w Kinie Luna w Warszawie. Wstęp na pokaz wynosi 10 zł. Wszystkie filmy opatrzone zostaną polskimi napisami. Organizatorami cyklu są portale WygodnyRower.pl oraz OstreKolo.pl. Partnerem imprezy jest Pashley Polska

1 kwietnia ruszyła sprzedaż biletów.

Daty pokazów:

  • 8.04: LINE OF SIGHT, 2012, REŻ. BENNY ZENGA
  • 15.04: ZŁODZIEJE ROWERÓW (LADRI DI BICICLETTE), 1948, REŻ. VITTORIO DE SICA
  • 22.04: NIEDZIELA W PIEKLE (EN FOR?RSDAG I HELVEDE), 1976, REŻ. J?RGEN LETH
  • 29.04, B.I.K.E., 2005, REŻ. JACOB SEPTIMUS, ANTHONY HOWARD
(full) Rowerowe wtorki w kinie Luna -rowerowe_wtorki_www.jpg
KOMENTARZE
Temat
Treść
Kod obrazkowy


Jeśli chcesz dodawać swoje komentarze i wpisy na forum pod jednym nickiem - zaloguj się

Z dniem 2020-01-06 forum zostalo wylaczone

Brak komentarzy!