Wiadomości
Sprzęt
Porady Miasto
Prawo
Historia
Rozrywka
Książki
Turystyka
Reportaż
!!2021-10-Globrower
Jesteś tutaj > Strona główna > Wiadomości > Imprezy > "Monumental Motion" - wystawa fotograficzna w Olsztynie

"Monumental Motion" - wystawa fotograficzna w Olsztynie

Data: 2014-04-04

Po raz pierwszy w Polsce - w Olsztynie - zostanie zaprezentowana wystawa fotograficzna najsłynniejszego rowerowego blogera na świecie. Mikael Colville-Andersen od wielu lat prowadzi bloga copenhagenize, który ukazuje jak znaczącą rolę w społecznym życiu Duńczyków odgrywa właśnie rower. Olsztyńskiej wystawie towarzyszy gra miejska "Rower porusza Olsztyn".

Nie ma żadnych wątpliwości, że Dania jest rozpoznawana jako kraj bardzo sprzyjający rowerzystom, a duńska stolica - Kopenhaga jest uznawana za najbardziej rowerowe miasto na świecie.

Duńczycy są prawdziwie dumni ze swojego stylu życia, w którym codzienna jazda na rowerze jest czynnością zupełnie normalną i powszechną. Rowerzyści stanowią znaczą część całego ruchu odbywającego się na tamtejszych ulicach, ponieważ właśnie tak przemieszczają się niemal wszyscy- począwszy od dzieci wożonych w przyczepkach i specjalnych wózkach, poprzez młodzież beztrosko przemierzającą drogę do szkoły, dorosłych parających się wszelkimi zawodami i wywodzących się ze wszystkich sfer społecznych, aż po całkiem duże i ciężkie ładunki przewożone rowerami transportowymi.

(full) Monumental Motion&quot-monumental_motion_plakat.jpg

Każdego dnia dziesiątki tysięcy mieszkańców Kopenhagi wsiada na rower i staje się częścią Wielkiego Ruchu, który wraz z infrastrukturą przeznaczoną do ruchu rowerów tworzy charakterystyczny obraz tamtejszych ulic oraz stanowi jeden z ważniejszych cech duńskiej kultury.

Taki właśnie obraz Kopenhagi, napędzanej siłą rowerzystów, przekazuje Mikael Colville-Andersen, od wielu lat prowadzący bloga copenhagenize, uznawanego za najsłynniejszy blog rowerowy na świecie. Efektem jego obserwacji codziennego życia na ulicach duńskiej stolicy jest wystawa fotograficzna „Monumental Motion- życie na rowerze w stolicy Danii”.

Wystawa składająca się z 50 zdjęć jeszcze nigdy nie była prezentowana w Polsce, a swoją krajową premierę będzie miała w Olsztynie 8 kwietnia we wtorek 2014 r. o godz. 17:00 w bibliotece multimedialnej Planeta 11.

Otwarciu wystawy będzie towarzyszyć spotkanie z Duńczykami, którzy opowiedzą o kilku aspektach rowerowej kultury swojego kraju. Christian Hagen Thomasen opisze sposoby, których używają kopenhascy politycy do propagowania jazdy rowerem wśród mieszkańców miasta, a Johannes Eske Andersen przedstawi rowerową historię Danii. Warto bowiem wspomnieć, iż na przykład po wyborach w 2011 r. członkowie zwycięskiej partii zdecydowali się dotrzeć do duńskiego parlamentu właśnie na rowerach.

Wystawę będzie można oglądać w Planecie 11 do 02 maja 2014 r.

WSTĘP WOLNY.

Organizatorzy:

  • Ambasada Danii w Polsce
  • Duński Instytut Kultury
  • Miejska Biblioteka Publiczna w Olsztynie
  • Planeta 11
Czytaj dalej na stronach rowerowy.olsztyn.pl
KOMENTARZE
Temat
Treść
Kod obrazkowy


Jeśli chcesz dodawać swoje komentarze i wpisy na forum pod jednym nickiem - zaloguj się

Z dniem 2020-01-06 forum zostalo wylaczone

Brak komentarzy!