Wiadomości
Sprzęt
Porady Miasto
Prawo
Historia
Rozrywka
Książki
Turystyka
Reportaż
!!2021-10-Globrower
Jesteś tutaj > Strona główna > Wiadomości > Aktualności > Czy jazda na rowerze może spowolnić proces starzenia się?

Czy jazda na rowerze może spowolnić proces starzenia się?

Data: 2015-02-10
Źródło: Informacja własna

Naukowcy analizujący procesy fizjologiczne 120. rowerzystów w wieku od 55 do 79 lat dokonali niezwykłego odkrycia: jazda na rowerze może być odpowiedzialna za utrzymanie młodości!

W trakcie obserwacji tej grupy rowerzystów nie zaobserwowano typowych objawów starzenia się. Stive Harridge z uniwersytetu King's College w Londynie, główny autor badań publikowanych w Journal of Psychology, powiedział: "ogólnie nie zaobserwowaliśmy starzenia w takim stopniu, jak byśmy oczekiwali w tej grupie wiekowej. Odkryliśmy kilka czynników, które korelowały ze starzeniem się, ale nie mocno, a niektóre nie korelowały wcale".

"- Ponieważ większość populacji prowadzi głównie siedzący tryb życia, brak aktywności jest typowy dla osób w tym przedziale wiekowym. Jednak, biorąc pod uwagę nasze genetyczne dziedzictwo z czasów, gdy wysoka aktywność fizyczna była normą, bycie aktywnym powinno odgrywać ważną rolę w utrzymaniu zdrowia i dobrego samopoczucia przez całe życie"- mówi Harridge.

Zaniepokojeni faktem, że siedzący, nieaktywny tryb życia maskuje proces starzenia, naukowcy wybrali tylko sprawnych, starszych cyklistów, w obawie, że ich dane w przeciwnym wypadku mogły by nie przynieść żadnych konkluzji przy poszukiwaniu fizycznych zmian wynikających wprost z samego upływu lat.

Wśród ochotników było 84 mężczyzn i 41 kobiet. Każda osoba zaangażowana w testy musiała być w stanie przejechać odpowiednio 100 km (mężczyźni) i 60 km (kobiety) w mniej niż 5 i pół godziny. Testy laboratoryjne przeprowadzano po dwudniowym okresie. Oceniano funkcje oddechowe, krążeniowe, nerwowo-mięśniowe, metaboliczne, wydzielanie hormonów oraz funkcje poznawcze, jak również analizowano siłę kośćca.

W jednym z wielu testów polecono grupie badawczej wstanie z krzesła, przejście 3 metrów, zwrot i powrót na krzesło. W tej grupie wiekowej czas powyżej 15 sekund nie jest niczym nadzwyczajnym, jednak nikt spośród ochotników, nawet najstarszych nie wykonał testu w dłuższym czasie.

Palacze, osoby z wysokim ciśnieniem oraz nadużywający alkoholu byli wykluczeni z testów.

„Główny problem, z jakim zmierzłyli się badacze, to fakt, że we współczesnym społeczeństwie większość populacji jest nieaktywna fizycznie. Siedzący styl życia powoduje fizjologiczne problemy w każdym wieku. Stąd pytanie na ile spadek funkcji organizmu ma związek z naturalnym procesem starzenia, a w jakim stopniu ma związek z aktywnością fizyczną” – dodał Harridge.

Krzysztof Troszczyński

KOMENTARZE
Temat
Treść
Kod obrazkowy


Jeśli chcesz dodawać swoje komentarze i wpisy na forum pod jednym nickiem - zaloguj się

Z dniem 2020-01-06 forum zostalo wylaczone

Brak komentarzy!