Wiadomości
Sprzęt
Porady Miasto
Prawo
Historia
Rozrywka
Książki
Turystyka
Reportaż
!!2021-10-Globrower
Jesteś tutaj > Strona główna > Wiadomości > Aktualności > Nowe, bezpieczniejsze dla rowerzystów kabiny tirów

Nowe, bezpieczniejsze dla rowerzystów kabiny tirów

Data: 2015-02-13
Źródło: Informacja własna

Rada Unii Europejskiej w grudniu zatwierdziła nowe zasady projektowania kabin ciężarówek, które będą bezpieczniejsze dla rowerzystów.

Dzięki lobbingowi kampanii "Tiry na tory" oraz podobnych organizacji z całej Europy bliższy stał się koniec płaskich kabin, bardzo niebezpiecznych dla rowerzystów, pieszych i innych użytkowników dróg.

(full) -tiry_na_tory.jpg

Stare kabiny mają zostać zastąpione nowymi, dzięki którym lepiej widać drogę oraz z zaokrągleniami, co ma sprawić, że piesi czy rowerzyści w przypadku zderzenia nie będą wciągani pod koła.

Według organizacji walka nie była łatwa, ponieważ Francja i Szwecja (działając w interesie Volvo) usiłowały przesunąć wprowadzenie nowych kabin na lata 2025- 2028. Najpewniej chodzilo o to, żeby konkurencja nie mogła wprowadzić zmian zanim również oni by to zrobili.

Działanie organizacji "Tiry na tory" wpłynęły też na wycofanie się Polski z popierania wprowadzenia megaciężarówek. Sympatycy kampanii wysłali w tej sprawie więcej opinii do Komisji Europejskiej, niż nadeszło z któregokolwiek innego kraju Wspólnoty.

17 grudnia zostało osiągnięte duże zwycięstwo uzyskując zielone światło dla wprowadzenia nowych kabin w latach 2021- 2022, czyli o cztery lata przed terminem sugerowanym przez producentów aut.

Nowe kabiny, to dość kluczowa sprawa dla naszego kraju, gdzie zarejestrowana jest największa flota tirów w całej Unii, oraz gdzie co roku w wypadkach z udziałem tirów ginie najwięcej osób.

Dodatkowo nowe kabiny mają obniżyć zużycie paliwa, a co za tym idzie również zanieczyszczenie powietrza.

Krzysztof Troszczyński

KOMENTARZE
Temat
Treść
Kod obrazkowy


Jeśli chcesz dodawać swoje komentarze i wpisy na forum pod jednym nickiem - zaloguj się

Z dniem 2020-01-06 forum zostalo wylaczone

Brak komentarzy!