Wiadomości
Sprzęt
Porady Miasto
Prawo
Historia
Rozrywka
Książki
Turystyka
Reportaż
!!2021-10-Globrower
Jesteś tutaj > Strona główna > Wiadomości > Turystyka > Powstanie rowerowy szlak mennonitów

Powstanie rowerowy szlak mennonitów

Data: 2013-02-22
Źródło: PAP

Szlak rowerowy śladami mennonitów - holenderskich osadników, którym Żuławy zawdzięczają rozkwit gospodarczy - powstanie niedaleko Kanału Elbląskiego. Turyści będą mogli zobaczyć ślady obecności Mennonitów na Żuławach m.in. domy podcieniowe i zagrody holenderskie.

Lokalna Grupa Działania - Stowarzyszenie "Łączy nas Kanał Elbląski" otrzymało 13 tys. złotych dofinansowania z urzędu marszałkowskiego w Olsztynie na dokumentację i oznakowanie 32-kilometrowej trasy.

Jak powiedziała kierownik biura Stowarzyszenia Stanisława Pańczuk prace przy oznakowaniu szlaku rozpoczną się na wiosnę i rowerzyści będą mogli nim przejechać jeszcze w tym roku.

Trasa zaczyna się pod Elblągiem w Raczkach Elbląskich i wiedzie przez wzdłuż Kanału Elbląskiego i jeziora Drużno przez Tropy Elbląskie, Żurawiec a następnie przez Jezioro, Markusy, Wiśniewo, Rachowo, Kępniewo i Różany.

Po drodze turyści będą mogli oglądać materialne ślady pod osadnikach holenderskich. Chodzi m.in. o charakterystyczny typ zabudowy czyli domy podcieniowe - wiejskie domy mieszkalne z wysuniętą częścią frontową, pod którą można było wjechać wozem, zagrody holenderskie czyli połączenie budynku mieszkalnego z gospodarczym. Na trasie znajdują się także mosty jako przykład zagospodarowania trudnych podmokłych i bagiennych terenów a także kościoły i cmentarze wspólnot mennonickich.

Mennonici, członkowie anabaptystycznego ruchu religijnego, przybyli na Żuławy z Niderlandów na początku XVI wieku. Zachowywali surowe obyczaje i zasady życia, nie uznawali służby wojskowej, nie przyjmowali urzędów, nie przysięgali.

Uciekając przed prześladowani znaleźli na Żuławach swoją nową ojczyznę. Osuszali i zagospodarowywali żyzne i urodzajne, ale podmokłe grunty. Ciężka praca przynosiła wspaniałe efekty: kolejnym pokoleniom coraz większe bogactwo, a Żuławom nadzwyczajny rozwój gospodarczy.

Najbardziej radykalna część mennonitów, nie godząc się z rygorami totalitarnego państwa pruskiego, wyemigrowała pod koniec XVIII wieku do Rosji, a następnie do Ameryki. Ci, którzy pozostali byli poddawani germanizacji. Po drugiej wojnie światowej mennonici, tak jak wszyscy mieszkańcy Żuław, zostali zmuszeni do opuszczenia tych ziem.

KOMENTARZE
Temat
Treść
Kod obrazkowy


Jeśli chcesz dodawać swoje komentarze i wpisy na forum pod jednym nickiem - zaloguj się

Z dniem 2020-01-06 forum zostalo wylaczone

Brak komentarzy!