We Wrocławiu w ramach Międzynarodowego Biennale Sztuki Zewnętrznej OUT OF STH odbędzie się Velodream - wystawa, której tematem jest rower - symbol wolności, emancypacji i postępu ludzkości. portal wRower.pl jest patronem medialnym wystawy.
Głównym wydarzeniem tegorocznej edycji Międzynarodowego Biennale Sztuki Zewnętrznej OUT OF STH jest Velodream - wystawa przygotowana na zaproszenie BWA Wrocław przez stowarzyszenie KRAFT (Lille, Francja). Jej tematem jest rower - symbol wolności, emancypacji i postępu ludzkości, który od początku swojej historii wyzwala pozytywną energię i emocje. Dlatego też wystawa Velodream inspiruje się rowerem nie w kontekście sportu, lecz w jego wymiarze społecznym, nawiązując do takich pojęć i zjawisk jak różnorodność, gromadzenie się, spontaniczna kreatywność, projektowanie typu „zrób to sam”, a także do miejskiego krajobrazu i ekologicznego sposobu przemieszczania się.
Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających od 30 maja do 31 sierpnia. Wernisaż w piątek 30 maja o godzinie 19:00 w galerii BWA Awangarda na ul Wita Stwosza 32
Wystawa Velodream prezentuje współczesne dzieła sztuki stworzone przez artystów z całego świata, wykonane w różnych mediach i technikach. Prace te - zaangażowane, poetyckie, wizjonerskie i żartobliwe – celebrują jazdę na rowerze samą w sobie, ale także ponownie przyglądają się miastu pod kątem tego zjawiska. To, co dotychczas kojarzyło się z wyczynowym sportem i rekreacją, przejmuje rządy w mieście! Zamiast miasta, w którym jest welodrom, wyobraźmy sobie miasto, które jest welodromem…
Musimy rozszerzyć obecne pojmowanie kultury rowerowej. Rower to już nie tylko wypoczynek, rozrywka czy sport wyczynowy. Współcześnie rower przeobraża przestrzeń miejską stając się siłą napędzającą różnorodność, odrodzenie, dynamizm i kreatywność. Rowerzyści, artyści, urbaniści i designerzy (a czasem wszyscy jednocześnie) wrzucają wyższy bieg by dotrzeć dalej, widzieć więcej…
To właśnie ten twórczy impuls organizatorzy chcieliby przekazać za pośrednictwem wystawy - impuls promujący społeczeństwo bardziej przyjazne środowisku, zrównoważony rozwój miasta i dostosowanie przestrzeni do potrzeb jego mieszkańców, którzy sami dokonują tych zmian.
Wystawa Velodream jest współorganizowane przez stowarzyszenie KRAFT, Lille (Francja) i kuratorowana przez Blandine Roselle i Sarah Cnudde.
O wystawie od kuratorki
Początkowo uważany za rozrywkę zarezerwowaną dla burżuazji, rower zyskał popularność jako sport na przełomie XIX i XX wieku. Po wyemancypowaniu się kobiet i młodzieży stał się narzędziem umożliwiającym ruchliwość społeczną - dzięki udziałowi w wyścigach, zarówno torowych jak i szosowych, robotnicy mieli szansę na zdobywanie nagród, zyskanie sławy i szacunku. Pod koniec XIX wieku welodromy cieszyły się już wielką popularnością w europejskich i amerykańskich miastach, będąc centralnym punktem imprez goszczących osobistości tamtych czasów. Począwszy od wczesnych lat XX wieku rower stał się dla klas niższych zarówno środkiem codziennego transportu, jak i sposobem na wakacyjny wypoczynek. Rowery były już wtedy dostępne wszędzie i dla każdego.
W latach 60. rowery ustąpiły popularności samochodom. Był to efekt działań władz amerykańskich, które intensywnie promowały przemysł samochodowy chcąc w ten sposób wspomóc rozwój przemysłowy kraju. Mimo to w tym samym czasie tworzą się ruchy społeczne takie jak Vélorution, Critical Mass czy Naked Bicycle Races, zachęcające do jazdy na rowerze oraz troski o środowisko. Kiedy ruchy te doszły do głosu, dały początek miastom przyjaznym rowerzystom, takim jak Kopenhaga czy Montreal, które dziś stanowią wzór organizacji miejskiej mobilności. Współcześnie rowery znalazły uznanie w większych miastach na całym świecie. Lokalne władze wspierają ten ruch świadome istotnej roli, którą te pełnią w procesie zdrowego i zrównoważonego rozwoju miast. Dzisiejsi cykliści (czy są to kolarze, zwykli użytkownicy, artyści, architekci, dizajnerzy czy aktywiści) bronią tej globalnej wizji miasta - bardziej zielonego, zdrowego i przyjaznego dla środowiska.
Nie dziwi fakt, że wielu artystów aktywnie angażuje się w ten ruch. Od momentu wynalezienia roweru, artyści utrwalali go w swoich pracach, dając świadectwo zmieniającym się czasom poprzez ukazanie powstania nowego sposobu spędzania wolnego czasu. Potem uczestniczyli w demokratyzacji i popularyzacji roweru tworząc plakaty reklamowe produkujących je zakładów, by w końcu uczynić z niego symbol ruchu i wolności.
Prace włączone do wystawy Velodream odzwierciedlają ten bliski i trwały związek między sztuką i rowerem, ukazując go jako czynnik wyzwolenia i postępu ludzkości. Ten samorzutny i aktywny duch (choć nie utopijny, nawet jeśli wzbogacony o wizjonerskie, idealistyczne i wymyślne obrazy) materializuje się w koncepcyjnych lub funkcjonalnych dziełach zarówno znanych artystów, jak i spontanicznych pracach młodych, kreatywnych ludzi. Twórczość ta odzwierciedla pozytywny i konieczny dynamizm, który być może pomoże położyć fundamenty pod nową wizję miast przyszłości.
Biennale OUT OF STH to również pikniki, w tym na słynnym poniemieckim welodromie na ul. Żmigrodzkiej, panele edukacyjne oraz inauguracja MIASTOPROJEKTu jako cyklu spotkań, debat i wystaw, które podejmą zagadnienia związane z przestrzenią miejską.
Szczegółowy program:
www.facebook.com/OutOfSth
Organizator: BWA Wrocław – Galerie Sztuki Współczesnej
Kuratorzy Biennale: Joanna Stembalska, Zbiok Czajkowski
Koordynatorka: Dominika Drozdowska
Współorganizator wystawy Velodream: KRAFT
Mecenat:
Ministerstwo Kultury, Miasto Wrocław, Europejska Stolica Kultury Wrocław 2016, Institut Français, Ville de Lille
Partnerzy:
British Council, FRAC Bourgogne, FRAC Franche-Comté, Galerie Daniel Templon, Oxylane Art Foundation, Museum of London
Wrocławska Inicjatywa Rowerowa, Bike Days, Wroclaw Cycle Chic, Wrocławskie Święto Rowerzysty 2014, Action Heroes
Patroni medialni:
TVP Wrocław, Gazeta Wyborcza, wRower.pl, AMS, Magazyn Rowerowy, Magazyn Bike, Radio Luz, Futu, HIRO, Aktivist, O.pl, Purpose, Ładnie Naprawię, Obieg, dlaStudenta.pl, TuWroclaw.com, WrocLove.info