Wiadomości
Sprzęt
Porady Miasto
Prawo
Historia
Rozrywka
Książki
Turystyka
Reportaż
Jesteś tutaj > Strona główna > Wiadomości > Aktualności > "Zielony Rower" zdobywcą Greenways 2006

"Zielony Rower" zdobywcą Greenways 2006

Data: 2006-11-11
Źródło: pap

Biegnący bieszczadzkim pograniczem szlak rowerowy "Zielony Rower - Greenway Karpaty Wschodnie" został zwycięzcą Nagrody Greenways 2006 za najlepszą inicjatywę tego typu w Europie środkowo-wschodniej. Krajowy koordynator Greenway z krakowskiej Fundacji Partnerstwo dla Środowiska, Dominika Zaręba, poinformowała PAP, że o nagrodę ubiegały się szlaki rowerowe m.in. w Polsce, Czechach, Słowacji, na Węgrzech, w Rumunii i Bułgarii.

Nagrodę w wysokości 5 tys. dolarów przyznało po raz drugi Stowarzyszenie "Environmental Partnership for Sustainable Development" (EPSD), którego członkiem jest Fundacja Partnerstwo dla Środowiska. Jej wręczenie nastąpiło podczas dorocznego zjazdu fundacji w Płowidiw w Bułgarii. Najlepszy projekt został wybrany spośród sześciu krajowych nominacji do nagrody.

"Zielony Rower - Greenway Karpaty Wschodnie" to międzynarodowy szlak, łączący atrakcje przyrodnicze i kulturowe dziedzictwo bieszczadzkiego pogranicza, warsztaty twórców ludowych, galerie oraz lokalne inicjatywy na rzecz ochrony przyrody, krajobrazu i kultury.

Do tej pory powstały odcinki szlaku w Polsce i na Słowacji, do inicjatywy przyłączają się obecnie partnerzy ukraińscy. Docelowo szlak ma liczyć 350 kilometrów. Będzie to pętla zataczająca krąg na obszarze polskich Bieszczadów, słowackiego Parku Narodowego "Połoniny" oraz ukraińskiego Użańskiego Parku Narodowego.

Atrakcjami szlaku są m.in. warsztaty ceramiki artystycznej przy gospodarstwie agroturystycznym w Jankowcach, warsztaty bibułkarstwa w Bóbrce, rozśpiewane Koło Gospodyń Wiejskich w Uhercach Mineralnych, a także modelowe gospodarstwo ekologiczne promujące wyroby rzemieślnicze i kulinarne Bieszczadów w Zatwarnicy.

KOMENTARZE
Temat
Treść
Kod obrazkowy


Jeśli chcesz dodawać swoje komentarze i wpisy na forum pod jednym nickiem - zaloguj się
Brak komentarzy!