Wiadomości
Sprzęt
Porady Miasto
Prawo
Historia
Rozrywka
Książki
Turystyka
Reportaż
!!2021-10-Globrower
Jesteś tutaj > Strona główna > Wiadomości > Aktualności > Zmiany na PKP w przewozie rowerów

Zmiany na PKP w przewozie rowerów

Data: 2013-05-01
Źródło: Informacja własna

Kiedy 19 marca PKP w pociągach TLK wprowadziło miejscówki okazało się, że rowery będą mogły być przewożone pociągiem tylko w specjalnych wagonach przeznaczonych dla jednośladów. Tych Tanie Linie Kolejowe mają jak na lekarstwo....

W środowiskach rowerowych zawrzało - oficjalny protest do władz PKP oraz ministra transportu wysłało stowarzyszenie Miasta dla Rowerów. Rowerzyści zażądali przywrócenie starych zasad podróżowania pociągiem z rowerem, wg których w przypadku braku wagonu na rowery mogły one podróżować w przedsionku/korytarzu w ostatnim i pierwszym wagonie.

Spółka PKP Intercity zdecydowała się na pewne ustępstwa. Od czerwca będzie można podróżować z jednośladem w pociągach, które nie posiadają specjalnych wagonów na rowery, ale w ograniczony sposób. Rowery będą mogły podróżować tylko w ostatnim przedsionku wagonu. Wprowadzono także limit 4 rowerów na jeden pociąg.

Ograniczenie w ilości przewożonych rowerów będzie także dotyczyło pociągów z specjalnymi przedziałami rowerowymi. Jak tłumaczy kolej - zostało one wprowadzone w trosce o bezpieczeństwo i komfort pasażerów.

Nowe regulacje kolejowe oddalają nas od standardów europejskich. O ile brak specjalnych wagonów na rowery można tłumaczyć czynnikami ekonomicznymi, to dziwi niechęć kolejarzy do całkiem sporej grupy pasażerów. Mętne tłumaczenia o "bezpieczeństwie i komforcie" pasażerów jest jedynie wymówką. Wystarczy tylko zaglądnąć do zmieniających się regulaminów przewozów komunikacją miejską w wielu miastach. Coraz częściej można w autobusie, czy tramwaju bez problemu (i za darmo !) przewieźć rower. I jakoś nie słychać głosów oburzonych pasażerów narzekających na brak komfortu...

W PKP Intercity bilet na rower kosztuje 9,10 zł

KOMENTARZE
Temat
Treść
Kod obrazkowy


Jeśli chcesz dodawać swoje komentarze i wpisy na forum pod jednym nickiem - zaloguj się

Z dniem 2020-01-06 forum zostalo wylaczone

2013-07-25 21:38 anonim | przewóz rowerów
Proszę zobaczyć jak wygląda przewóz rowerów w Niemczech,Czechach bez żadnego problemu można przewieść ower w każdym pociągu.A w Polsce same problemy.Przykład:za włączenie wagonu do pociągu relacji Katowice-Gdynia aby przewieść dużą grupę turystów kolarzy z Katowic do stacji Giżycko"kochane PKP Intercity zażyczyło sobie opłatę w wysokości 5200zł.w jedną stronę.Chciałoby się powiedzieć komuno wróc,bo w tamtych czasach takie rzeczy PKP załatwiało od ręki i za darmo.Tak trzymać panowie prezesi,zamiast ułatwień,rzucanie na każdym kroku kłód pod nogi rowerzystom!!