Wiadomości
Sprzęt
Porady Miasto
Prawo
Historia
Rozrywka
Książki
Turystyka
Reportaż
Jesteś tutaj > Strona główna > Wiadomości > Turystyka > Afrykańska podróż Kazimierza Nowaka na tablicy

Afrykańska podróż Kazimierza Nowaka na tablicy

Data: 2006-12-06
Źródło: pap

Tablicę w kształcie kontynentu afrykańskiego z zaznaczoną trasą, upamiętniającą przedwojenną 5-letnią wyprawę poznańskiego podróżnika Kazimierza Nowaka odsłonił na budynku dworca kolejowego Poznań Główny Ryszard Kapuściński.

Historią Kazimierza Nowaka kilka lat temu zainteresowali się dwaj poznańscy podróżnicy: Maciej Pastwa i Łukasz Wierzbicki. Tablica jest ich pomysłem i przez nich została ufundowana.

Kazimierz Nowak urodził się w 1897. W 1925 roku wyruszył na rowerze w podróż po Europie. Z podróży przysyłał korespondencje i fotografie do polskich gazet.

W listopadzie 1931 roku rozpoczął podróż po Afryce. Wyruszył z Trypolisu. Kolejno przebył ówczesne afrykańskie państwa: Egipt, Sudan, Ugandę, Północną i południową Rodezję, Związek Południowej Afryki. Pierwszy etap podróży zakończył w Kapsztadzie. Stamtąd wyruszył z powrotem przez Afrykę Południowo-Zachodnią, Angolę, Kongo Belgijskie, Kamerun, Francuską Afrykę Równikową i w listopadzie 1936 roku zakończył podróż w Algierze. Podróżował pieszo, na rowerze, wielbłądami, konno i czółnem, które nazwał "Poznań". Łącznie przebył ponad 40 tys. km. Swoją wyprawę opisał w wydanej niedawno książce "Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd".

Kazimierz Nowak był chory na podróżowanie. Zresztą za swoją pasję zapłacił życiem, W 1937 roku zmarł na malarię - powiedział Maciej Pastwa.

Odsłaniając tablicę znany polski podróżnik i reportażysta Ryszard Kapuściński podkreślił, że "Kazimierz Nowak był człowiekiem o ogromnej wyobraźni i ogromnej odwadze, człowiekiem nieustraszonym". Tylko ktoś, kto zna te rejony, którymi on podróżował, i sposób, w jaki to zrobił, może docenić to bohaterstwo połączone z niezwykłą skromnością. On się nie chwalił, on po prostu opisywał, co widział - mówił Kapuściński.

Jak zaznaczył, "wyczyn Kazimierza Nowaka zasługuje na to, by jego nazwisko znalazło się w słownikach i encyklopediach". On pokazał, że jeden biały człowiek, bezbronny, zupełnie nie posiadający żadnego uzbrojenia, a posiadający tylko wiarę w innego człowieka, może przebyć samotnie wielki kontynent - powiedział Kapuściński.

Zobacz także książkę: "Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd" »

KOMENTARZE
Temat
Treść
Kod obrazkowy


Jeśli chcesz dodawać swoje komentarze i wpisy na forum pod jednym nickiem - zaloguj się
Brak komentarzy!