Wiadomości
Sprzęt
Porady Miasto
Prawo
Historia
Rozrywka
Książki
Turystyka
Reportaż
Jesteś tutaj > Strona główna > Wiadomości > Turystyka > Na pustyni wciąż pamiętają poznańskiego podróżnika

Na pustyni wciąż pamiętają poznańskiego podróżnika

Data: 2010-01-13
Źródło: gazeta.pl

84-letni Salah Ali Badran mieszka w Zellah w Libii. Kiedy miał 8 lat, spotkał w swojej rodzinnej wiosce Kazimierza Nowaka - poznańskiego podróżnika, który w latach 30. XX w. przejechał Afrykę na rowerze - Pamiętam tego człowieka! - wykrzyknął Salah na widok archiwalnych zdjęć poznaniaka podróżującego po Afryce w 1931 r. Pod koniec grudnia przywieźli je do Libii uczestnicy rowerowej wyprawy-sztafety, która podąża śladami Kazimierza Nowaka.

Ekspedycja wyruszyła z Poznania 4 listopada. - Było mało prawdopodobne, że po blisko 80 latach od wyprawy Nowaka spotkamy w Afryce kogoś, kto go pamięta - opowiada Dominik Szmajda. Wraz z Anną Grebieniow i Kasprem Piaseckim kończą właśnie drugi etap wyprawy - dzisiaj wieczorem w Kairze przekażą rowery kolejnym cyklistom, którzy przemierzą na nich Egipt.

Z Salahem spotkali się przypadkiem. A było to tak: - Wigilię spędziliśmy na Saharze. Przygotowaliśmy kolację, były nawet barszcz i pierogi, które kulaliśmy bidonem na masce samochodu - relacjonuje Szmajda. - Pojawili się na naszej Wigilii niespodziewani goście, Muzułmanie. Zaprosiliśmy ich na kolację, w zamian zaproponowali nam odwiedziny w ich domu w wiosce Zellah. Okazało się, że wujek jednego z nich pamięta Nowaka.

Spotkanie z Salahem Szmajda wspomina ze wzruszeniem: - Zgarbiony i podpierający się laską staruszek, ale o dziarskim usposobieniu. Z uśmiechem uścisnął nam ręce. Pokazałem mu egzemplarz książki z reportażami Nowaka. Rozpoznał go na zdjęciu z okładki.

Czytaj dalej na stronach gazeta.pl
KOMENTARZE
Temat
Treść
Kod obrazkowy


Jeśli chcesz dodawać swoje komentarze i wpisy na forum pod jednym nickiem - zaloguj się
Brak komentarzy!