Wiadomości
Sprzęt
Porady Miasto
Prawo
Historia
Rozrywka
Książki
Turystyka
Reportaż
!!2021-10-Globrower
Jesteś tutaj > Strona główna > Wiadomości > Aktualności > Dzisiaj rower obchodzi 200 lat

Dzisiaj rower obchodzi 200 lat

Data: 2017-06-12
Źródło: Informacja własna

Równo 200 lat temu - 11 czerwca 1817 roku baron Karl Freiherr von Drais odbył pierwsza przejażdżkę na wynalezionej przez siebie maszynie do biegania - Laufmaschine - nazwanej później od jego nazwiska draisina czyli po polsku drezyną.

Ten punkt w historii uważa się obecnie za początek powstania roweru. Baron pokonał trasę z Mannheimu do Schwetzingen osiągając średnią prędkość 15 km/h. Maszyna do biegania posiadała obrotowy widelec przedni, połączony z kierownicą, umożliwiający skręcanie bez konieczności zsiadania z pojazdu. Początkowo drezyna ważyła ok. 45 kg i pozwalała osiągnąć prędkość ok. 10 km/h. W następnych modelach udało się zmniejszyć wagę do ok. 20 kg, dzięki czemu wzrosła prędkość.

Drais opatentował swoją konstrukcję, zajął się jej produkcją i udoskonalaniem. Stworzył uruchamiany linką hamulec, siodełko z regulacją wysokości, oraz łożyska ślizgowe wykonane z brązu..

Konstrukcja Draisa zyskała sobie sporą popularność, również w Anglii, głównie za sprawą Dennisa Johnsona, który rozpoczął produkcję drezyn. Zaczęto też wykorzystywać drezyny do celów sportowych.

Jak potoczyła się dalej historia roweru?

KOMENTARZE
Temat
Treść
Kod obrazkowy


Jeśli chcesz dodawać swoje komentarze i wpisy na forum pod jednym nickiem - zaloguj się

Z dniem 2020-01-06 forum zostalo wylaczone

2017-06-15 09:33 anonim | ja
co sądzicie o marketowych rowerach? słyszałem różne opinie. jedne że ich jakość sie mocno poprawiła od jakiegoś czasu (niektore sa promowane nawet na rowerowych poradach) a inne ze jest tak samo jak kiedys. moze prawda lezy gdzies posrodku? :)
2017-07-18 10:33 anonim | Ecobike.pl
Witam na forum. Co rozumiesz po przez pojęcie "marketowe rowery"? Sprecyzuj jaki masz budżet na jego zakup i wtedy doradzimy, pamiętaj że na dobrym i niezawodnym rowerze nie warto oszczędzać, jest kilak co najmniej dobrych firm i modeli którymi możesz się zainteresować.
2018-11-08 00:15 anonim |
<a href=https://drawing-portal.com/video-uroki/samouchiteli-avtokad.html>Бесплатный самоучитель по Автокад</a> на практических видеоуроках и иллюстрированных статьях, смотрите и читайте <a href=https://drawing-portal.com/video-uroki/samouchiteli-avtokad.html>на сайте</a>.
2018-11-08 02:49 anonim |
<a href=https://drawing-portal.com/video-uroki/samouchiteli-avtokad.html>Обучение программе Автокад с нуля самостоятельно</a> по практическому самоучителю, читайте, смотрите <a href=https://drawing-portal.com/video-uroki/samouchiteli-avtokad.html>тут</a>.
2018-11-11 07:11 anonim |
<a href=https://drawing-portal.com/glava-sozdanie-ob-ektov-v-autocade/ray-autocad.html>Как нарисовать луч в Автокад</a> с помощью инструмента луч, смотрите, читайте <a href=https://drawing-portal.com/glava-sozdanie-ob-ektov-v-autocade/ray-autocad.html>на сайте</a>.