Wiadomości
Sprzęt
Porady Miasto
Prawo
Historia
Rozrywka
Książki
Turystyka
Reportaż
!!2021-10-Globrower
Jesteś tutaj > Strona główna > Wiadomości > Aktualności > Jazda na rowerze pod wpływem alkoholu tylko wykroczeniem

Jazda na rowerze pod wpływem alkoholu tylko wykroczeniem

Data: 2013-10-22
Źródło: Informacja własna

Rower i alkohol17 października 2013 roku prezydent podpisał nowelizację Kodeksu Karnego zgodnie z którą nietrzeźwi rowerzyści będą karani jedynie za wykroczenie. Do tej pory taki czyn był uznawany za przestępstwo co wiązało się z poważnymi konsekwencjami zgodnie z § 2 artykułu 178a  KK (Kodeksu Karnego).

Nowe zmiany wejdą w życie dwa tygodnie od opublikowania ich w Dzienniku Ustaw - czyli najwcześniej na początku listopada.

Przypomnijmy jak jest teraz:

Jazda na rowerze pod wpływem alkoholu - stan prawny do listopada 2013 roku.

Do tej pory rowerzysta u którego stwierdzono stan nietrzeźwości - czyli miał 0,5 promila alkoholu we krwi, lub jego zawartość w 1 dm3 wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg - podlegał pod artykuł 178a  KK § 2. Zgodnie z mim są może nałożyć karę grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku. Dodatkowo sądy obowiązkowo orzekały zakaz prowadzenia pojazdów na okres od roku do 10 lat. Teoretycznie sąd mógł wybrać rodzaj pojazdu, ale zazwyczaj nietrzeźwi rowerzyści otrzymywali zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów - czyli zarówno rowerów jak i samochodów.

Co bardziej istotne informacja o ukaraniu była wpisywana do Krajowego Rejestru Karnego, co automatycznie zamyka drogę np starającym się o pracę na niektóre stanowiska.

Jazda na rowerze pod wpływem alkoholu - stan prawny od listopada 2013 roku.

Jeśli obecnie zostaniemy złapani przez stróżów prawa na rowerze, a wcześniej wypiliśmy jakiś alkohol to nasza sytuacja wygląda różnie w zależności od wyników badania poziomu alkoholu we krwi:

  • do 0,2 promila alkoholu - nic się nie dzieje
  • od 0,2 do 0,5 promila alkoholu - jest to stan "po spożyciu alkoholu" - rowerzysta popełnia wykroczenie, które może być ukarane aresztem od 5 do 14 dni lub grzywną od 20 zł do 5.000 zł. Dodatkowo sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdów niemechanicznych od 6 miesięcy do 3 lat.
  • powyżej 0,5 promila alkoholu - jest to stan "nietrzeźwości" -  rowerzysta popełnia wykroczenie, które może być ukarane aresztem od 5 do 30 dni lub grzywną od 50 zł do 5.000 zł. Dodatkowo sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdów niemechanicznych od 6 miesięcy do 3 lat.

I najważniejsze: informacja o ukaraniu nietrzeźwego rowerzysty nie będzie figurować w Krajowym Rejestrze Karnym.

Podsumowanie

Najważniejsze zmiany wprowadzone nowelizacją Kodeksu Karnego z października 2013r:

Rowerzyści poruszający się rowerem pod wpływem alkoholu:

  • nie będą uznawani za przestępców
  • nie będzie im groziło więzienie (ale areszt tak)
  • informacja o występku nie pojawi się w Krajowym Rejestrze Karnym.
  • nie stracą prawa jazdy na pojazdy mechaniczne
KOMENTARZE
Temat
Treść
Kod obrazkowy


Jeśli chcesz dodawać swoje komentarze i wpisy na forum pod jednym nickiem - zaloguj się

Z dniem 2020-01-06 forum zostalo wylaczone

2014-02-22 14:37 anonim | to chyba dobrze
prawo w polsce w sprawie rowerzystów pod wpływem alkholu było za surowe i te zmiany idą w dobrą stronę, można zobaczyć jak było wcześniej: http://www.eporady24.pl/jazda_rowerem_pod_wplywem_alkoholu,pytania,6,64,7081.html najgorzej oczywiście jak się zdarzyła jakas kolizja, wtedy nie ma litosci