Wiadomości
Sprzęt
Porady Miasto
Prawo
Historia
Rozrywka
Książki
Turystyka
Reportaż
!!2021-10-Globrower
Jesteś tutaj > Strona główna > Wiadomości > Aktualności > Rozporządzenia ułatwią zycie rowerzystom?

Rozporządzenia ułatwią zycie rowerzystom?

Data: 2014-07-15
Źródło: Informacja własna

(full) -sluzy_malowac_zalegalizowac.jpgJazda pod prąd na ulicach jednokierunkowych, po buspasach wyznaczanie śluz rowerowych - to  nowe punkty, które mogą znaleźć się  w rozporządzeniu o znakach i sygnałach drogowych, które obecnie przechodzi konsultacje społeczne.

W maju 2011 roku weszło w życie nowe Prawo o Ruchu Drogowym (czytaj: Zmiany dla rowerzystów, które weszły w 2011 roku). Znalazło się w nim wiele ułatwień dla rowerzystów: np. śluzy rowerowe, pasy czy możliwość korzystania z przyczepek do przewozu dzieci. Niestety śladem za nowym Kodeksem Drogowym nie poszły rozporządzenia w sprawie znaków i sygnałów, co doprowadziło do wielu rozbieżności i niejasności w interpretacji nowego prawa.

O nowe przepisy walczą przede wszystkim organizacje i stowarzyszenia rowerowe zrzeszone w ogólnopolskiej sieci "Miasta dla Rowerów". Przypomnijmy, że podczas tegorocznej imprezy rowerowej (8 czerwca) w Polsce "Święcie Cyklicznym", która odbywała się w największych miastach głównym hasłem (podobnie jak w ubiegłym roku) było "Śluzy malować, zalegalizować!". 

3 czerwca 2014 roku na stronie Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju oraz Rządowego Centrum Legislacji pojawił się długo oczekiwany projekt nowelizacji rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Rozwoju oraz Ministra Spraw Wewnętrznych w sprawie znaków i sygnałów drogowych (D.U.2002.170.1393).

Teraz kończą się konsultacje społeczne w sprawie tego dokumentu. Najwięcej uwag ma oczywiście organizacja "Miasta dla Rowerów".

Największe zastrzeżenia budzi:
  • brak zapowiadanych tzw. "sierżantów" - nowych znaków drogowych, modyfikujących znak poziomy P-23 "rower" i określających miejsce i kierunek ruchu rowerzysty na jezdni.
  • utrzymanie niejednoznaczności znaku C13/C16 (droga dla rowerów i pieszych - znak dzielony w poziomie i pionie)
  • brak jednoznacznego dopuszczenia kombinacji znaków C-16/T-22 (droga dla pieszych z dopuszczonym ruchem rowerów
  • problem z liniami zatrzymania przy pasach oraz śluzach rowerowych
  • brak kierunkowych sygnalizatorów świetlnych dla rowerzystów
  • brak sygnalizatora z dodatkową, czwartą komorą nadającą stale sygnał w kształcie roweru barwy białej na okrągłym tle niebieskim

Opis wszystkich uwag MDR »

Teraz czekamy na ruch ministerstwa.

KOMENTARZE
Temat
Treść
Kod obrazkowy


Jeśli chcesz dodawać swoje komentarze i wpisy na forum pod jednym nickiem - zaloguj się

Z dniem 2020-01-06 forum zostalo wylaczone

Brak komentarzy!