Wiadomości
Sprzęt
Porady Miasto
Prawo
Historia
Rozrywka
Książki
Turystyka
Reportaż
Jesteś tutaj > Strona główna > Wiadomości > Turystyka > Lubelskie. Powstanie 350 km trasy rowerowej

Lubelskie. Powstanie 350 km trasy rowerowej

Data: 2012-08-08
Źródło: pap

Ponad 350 km trasy rowerowej w Lubelskiem - m.in. przez malownicze Roztocze i tereny nad Bugiem - powstanie kosztem ok. 44,4 mln zł. Będzie to część większej trasy, prowadzącej przez pięć województw Polski wschodniej, która ma powstać do końca 2015 r.

Umowę na dofinansowanie budowy trasy rowerowej na terenie województwa lubelskiego podpisali przedstawiciele lubelskiego Urzędu Marszałkowskiego oraz Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości - poinformowała w piątek Katarzyna Olchowska z biura prasowego Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie.

Całkowity koszt wybudowania ponad 350 km trasy na Lubelszczyźnie to blisko 44,4 mln zł, z czego ponad 37,7 mln zł stanowić będzie dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Rozwój Polski Wschodniej. Resztę dołożą ze swoich budżetów województwo lubelskie oraz samorządy gmin, miast i powiatów, na terenie których trasa powstanie.

Trasa rowerowa w Lubelskiem prowadzić będzie przez kilka parków m.in. Roztoczański Park Narodowy, Park Krajobrazowy Puszczy Solskiej, Sobiborski Park Krajobrazowy, Podlaski Przełom Bugu. Z trasą połączone zostanie 11 istniejących już na tych terenach szlaków rowerowych m.in. Centralny Szlak Rowerowy Roztocza, szlak "Nad Wieprzem", szlak "Południowe Panoramy Chełma".

Znaczna część nowej trasy wiodła będzie przez malownicze tereny nad rzeką Bug, niedaleko granicy z Ukrainą i Białorusią, a także przez atrakcyjne turystycznie miejsca, gdzie znajdują się cenne zabytki m.in. zamek w Kodniu, pałac w Kostomłotach, dawne cerkwie prawosławne i greckokatolickie.

"Dostępność do trasy zapewniona będzie w różnych miejscach, z siedmiu stacji kolejowych i sześciu dworców autobusowych" - zaznaczyła Olchowska.

Trasa rowerowa może przebiegać po drogach publicznych, gdzie średnie natężenie ruchu nie przekracza 1 tys. pojazdów na dobę. Tam, gdzie ruch jest większy, dla rowerów mają być wydzielone specjalne pasy lub zbudowane ścieżki rowerowe.

Jak tłumaczy Olchowska, zakres prac przy budowie trasy w Lubelskiem będzie różny w różnych misjach - na części trasy droga dla rowerzystów zostanie wybudowana od podstaw, na niektórych odcinkach istniejące drogi zostaną zmodernizowane i poszerzone. "W części przebiegającej przez parki i miejsca chronione np. Roztoczański Park Narodowy, trasa będzie przebiegała szlakami rowerowymi, wyznaczonymi tam, w naturalnym środowisku" - zaznaczyła.

Trasa na Lubelszczyźnie będzie częścią liczącej w sumie blisko 2 tys. km trasy rowerowej przebiegającej przez pięć województw Polski wschodniej - podkarpackie (ok. 430 km), świętokrzyskie (ok.190 km), lubelskie (ok. 350 km), podlaskie (ok. 590 km), warmińsko - mazurskie (ok. 420 km). Łączny koszt tego projektu to blisko 173 mln zł, a dofinansowanie ze środków unijnych to prawie 147 mln zł. Cała trasa ma być gotowa do końca 2015 r., ale niektóre odcinki mają być oddane do użytku jeszcze w 2013 r.

Czytaj dalej na stronach pap
KOMENTARZE
Temat
Treść
Kod obrazkowy


Jeśli chcesz dodawać swoje komentarze i wpisy na forum pod jednym nickiem - zaloguj się
Brak komentarzy!