Wiadomości
Sprzęt
Porady Miasto
Prawo
Historia
Rozrywka
Książki
Turystyka
Reportaż
!!2021-10-Globrower
Jesteś tutaj > Strona główna > Wiadomości > Turystyka > Oborniki Śląskie - na piechotę, konno i na rowerze!

Oborniki Śląskie - na piechotę, konno i na rowerze!

Data: 2014-10-18
Źródło: Informacja własna

(full) -poznaj_gmine_oborniki_slaskie_mapa.jpgOborniki Śląskie, leżące niedaleko Wrocławia to częsty cel wycieczek dla mieszkańców stolicy Dolnego Śląska. Teraz mają jeszcze jeden argument aby - tym razem na rowerze udać się w te okolice. Pomoże w tym wydana mapka  "Leśne Szlaki Rowerowe".

Dobry dojazd z Wrocławia samochodem, autobusem czy pociągiem, a nawet rowerem sprawia, że przybywają tu amatorzy aktywnej turystyki: pieszej, konnej i rowerowej. Tej ostatniej służy sieć szlaków już istniejących oraz niedawno powstałe szlaki leśne. "Leśne Szlaki Rowerowe", które zostały wyznaczone w ramach projektu realizowanego przez Gminę Oborniki Śląskie i Stowarzyszenie AURA.

Projekt polegał na: wyznaczeniu pięciu szlaków rowerowych, ustawieniu 16 miejsc postojowych, wydaniu mapy turystycznej, zaprojektowaniu strony internetowej oraz organizacji konkursu na logo tras leśnych. Projekt został sfinansowany ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, w ramach naboru organizowanego przez Lokalną Grupę Działania Kraina Wzgórz Trzebnickich. Powstało pięć tras o łącznej długości blisko 120 km: szlak Sosnowy, Jodłowy,  Dębowy, Wrzosowy oraz szlak Wilków. Wszystkie szlaki mają swój początek i koniec na dworcu kolejowym w Obornikach Śląskich, przy dużej tablicy umiejscowionej przed dworcem. Na każdym ze szlaków napotkamy miejsca postojowe wyposażone w specjalne stojaki dla rowerów oraz tablice informacyjne z mapą szlaków. Prace nad projektem trwały niemal rok. Podstawą pomysłu było rozpoczynanie i kończenie trasy w tym samym miejscu. W myśl zasady "park'n'ride" wzięty pod uwagę został Dworzec PKP w Obornikach wraz połączeniami z Wrocławia do Poznania.  I tak wychodząc z dworca możemy rozpocząć jazdę pięcioma różnymi trasami wiedząc o tym, że zakończenie trasy będzie dokładnie w tym samym miejscu. Kolejnym udogodnieniem było wykorzystanie popularnej aplikacji turystycznej ENDOMONDO. Aplikacja jest darmowa a dostęp powszechny dzięki czemu przy użyciu zwykłego smartfona możemy korzystać z mapy w nowoczesny sposób.

Jak wiemy Gmina Oborniki Śląskie położona jest w północnej części województwa dolnośląskiego w powiecie trzebnickim w odległości zaledwie 25 km od Wrocławia. Malowniczo pofałdowane wzgórza (fragment Wzgórz Trzebnickich, tzw. Gór Kocich) z najwyższym wzniesieniem - Kowalską Górą 246,3 m n.p.m., miejscami swoim charakterem przypominają bieszczadzkie połoniny. W południowej części gminy rozciąga się szeroka, płaska dolina Odry (fragment Pradoliny Wrocławskiej). Znaczną część terenu porastają lasy iglaste z przewagą sosny oraz mieszane. Zróżnicowanie gatunkowe drzew przesądza o lokalnym kolorycie krajobrazu we wszystkich porach roku. Podróżując po szlakach znajdziemy tu wyniosłe, pomnikowe dęby i buki - o pięknej, popielatej korze ale także drzewa iglaste - sosny, świerki i jodły.  W runie leśnym czeka nas obfitość  jagód i grzybów! Jeżeli chodzi o zwierzynę to nierzadkim widokiem są sarny, dziki, lisy i zające. Na uwagę zasługuje również fakt, że trzy gatunki drzew - buki, jodły i świerki - mają tu północną granicę zasięgu.
Zachęcamy do korzystania ze szlaków turystycznych na terenie Gminy Oborniki Śląskie. Jest to ciekawy pomysł na spędzenie wolnego czasu. Świeże powietrze i piękne widoki są atutem który warto zapamiętać i wracać do niego jak najczęściej.

(full) -poznaj_gmine_oborniki_slaskie_mapa2.jpg

KOMENTARZE
Temat
Treść
Kod obrazkowy


Jeśli chcesz dodawać swoje komentarze i wpisy na forum pod jednym nickiem - zaloguj się

Z dniem 2020-01-06 forum zostalo wylaczone

Brak komentarzy!