Badacze z uczelni MIT zaprojektowali rower z łącznością Bluetooth, który pozwoli jego użytkownikom na kontrolowanie swoich przyjaciół, korków, sprawności fizycznej czy zanieczyszczeń.
Copenhagen Wheel - tak nazwali swoje najnowsze dzieło naukowcy z MIT. Zaprojektowali oni rower z łącznością Bluetooth, który dzięki kilku zintegrowanym sensorom pomoże utrzymać użytkownikowi kontrolę nad jego sprawnością fizyczną, przyjaciółmi, korkami w mieście oraz spalinami. Potrafi on również przechować i inteligentnie wykorzystać nadmiar energii kinetycznej.
- W ciągu ostatnich kilku lat widzieliśmy pewien rodzaj odrodzenia rowerowego, które rozpoczęło się w Kopenhadze, ale rozprzestrzeniło się na inne obszary - od Paryża, przez Barcelonę, po Montreal - tłumaczy dyrektor projektu, Carlo Ratti.
- To jest coś w rodzaju "Rower 2.0", gdzie tania elektronika pozwoli nam na zwiększenie funkcjonalności roweru i zmienienie go w bardziej elastyczny system na żądanie - kontynuuje. Rower wykorzystuje technologie podobne do systemu KERS (Kinetic Energy Recovery System), znanego zapewne większości Polaków z wyścigów Formuły 1.