Wiadomości
Sprzęt
Porady Miasto
Prawo
Historia
Rozrywka
Książki
Turystyka
Reportaż
!!2021-10-Globrower
Jesteś tutaj > Strona główna > Wiadomości > Aktualności > Ruszył przetarg na rower miejski we Wrocławiu

Ruszył przetarg na rower miejski we Wrocławiu

Data: 2010-01-07
Źródło: Informacja własna

Długo oczekiwana wypożyczalnia rowerów miejskich ma wreszcie szanse ruszyć w tym roku. Wrocławski urząd miejski pod koniec zeszłego roku rozpisał przetarg na uruchomienie oraz zarządzanie i utrzymanie Wrocławskiego Roweru Miejskiego.

Przypomnijmy: w 2007 roku prezydent miasta - Rafał Dutkiewicz obiecał, że jednym z zadań nowo powołanego oficera rowerowego będzie stworzenie systemu wypożyczalni rowerów na wzór istniejących już w wielu miastach z najbardziej znanym Velibem » w Paryżu na czele. Wrocław miał zostać liderem w wprowadzeniu tego rozwiązania komunikacyjnego w Polsce. W 2008 roku podobne rozwiązanie - roweru miejskiego - pod nazwa BikeOne » uruchomił Kraków.

Na czym polega idea roweru miejskiego ? W mieście znajduje się pewna ilość stacji rowerowych (będących tak na prawdę automatycznymi parkingami rowerowymi) w których możemy pobrac i oddać rower. Rowery nie są zwykłymi modelami, które możemy kupić w sklepie, ale muszą zostać wykonane na zamówienie operatora systemu. Najważniejsza ich cecha to możliwość łatwego wypinania i oddawania do stacji - każdy operator stosuje swój własny system. Rower możemy pobrać z dowolnej stacji i oddać go również do dowolnej stacji. Specjalny skomputeryzowany system dba o autoryzację oraz rozliczenie czasu jazdy. Aby zachęcić użytkowników w większości systemów pierwsze pół godziny jazdy jest bezpłatne. Jeśli czas ten przekroczymy system pobierze od nas opłatę, która będzie rosnąć w miarę upływu czasu. Chodzi o to żeby rowery były cały czas w użyciu - pożyczenie jednośladu na na przykład 2 dni będzie kompletnie nieopłacalne. Dzięki temu więcej osób możne skorzystać z takiego transportu. Bardzo waży jest sposób zapłaty za usługę, oraz problem minimalizowania strat związanych z uszkodzeniem i kradzieżą rowerów. Zazwyczaj jest to realizowane za pomocą karty magnetycznej, lub chipowej, która można "naładować" określoną kwotą pokrywającą kaucje oraz opłaty za przejazdy.

Rozpisany przetarg opiewa na sumę powyżej 200.000 euro i zakłada wybudowanie i wyposażenie 17 stacji rowerowych obsługujących 1340 rowerów.

Urząd miejski Wrocławia tak precyzuje projekt:

Przedmiotem projektu "Wrocławski Rower Miejski", realizowanego przez Wydział Inżynierii Miejskiej UM Wrocławia, jest sieć wypożyczalni rowerów miejskich we Wrocławiu.

Jest to jeden z pierwszych tego typu projektów w Polsce, zainspirowany projektami wypożyczalni publicznych rowerów miejskich w Europie zachodniej (Francja, Holandia, Anglia...).

W wielu miastach pomysł okazał się dużym sukcesem zarówno w kontekście transportu (zmniejszenie zatłoczenia pasa drogowego) jak i poprawy ekologicznego i nowoczesnego wizerunku miasta. Doskonałym przykładem jest francuskie miasto Lyon, w którym podczas pierwszych dziesięciu miesięcy działania serwisu z rowerami publicznymi przejechano dziesięciokrotnie większą odległość niż ta pomiędzy Ziemią a Księżycem!

Projekt polega na strategicznym rozmieszczeniu stacji rowerowych tak aby większość podróży mogła się odbyć w sposób wygodniejszy (tańszy i szybszy) niż samochodem. Projekt będzie również bazował na wzajemnej integracji komunikacji publicznej z ruchem rowerowym.

Pojedyncza stacja rowerowa to specjalistyczne miejsce parkingowe wraz z panelem obsługującym. Każda stacja pomieści od kilku do kilkunastu rowerów, które w dowolnym momencie mogą zostać wypożyczone.

Wypożyczony rower możemy zostawić na jakiejkolwiek innej stacji rowerowej w mieście (dlatego sukces projektu uzależniony jest w głównej mierze od ilości stacji i ich dobrego usytuowania).

W każdym panelu sterowniczym można będzie również sprawdzić dostępność wolnych rowerów/ miejsc parkingowych na innych stacjach oraz zarezerwować rower lub parking na krótki czas.

Aby zachęcić do korzystania z wypożyczalni pierwsze 30 minut jazdy rowerem będzie darmowe. Dzięki temu użytkownicy będą mogli przemieszczać się po całym mieście niemal za darmo - wystarcz zmienić rower na najbliższej stacji jeżeli 30 minutowy, bezpłatny czas dobiega końca.

Ścisłe połączenie systemu wypożyczalni rowerów z komunikacją publiczną stworzy najszybszy środek transportu w mieście.

Rowery będą wysokiej klasy z koszykiem, osobistym zapięciem, przerzutkami i hamulcami zintegrowanymi w piaście, trudno przebijalnymi oponami, oświetleniem, osłoną łańcucha, błotnikami i dzwonkiem.

Ogłoszenie przetargowe urzędu miasta Wrocław »

Rower miejski w Berlinie
Rower miejski w Barcelonie
Rower miejski w Rzymie
KOMENTARZE
Temat
Treść
Kod obrazkowy


Jeśli chcesz dodawać swoje komentarze i wpisy na forum pod jednym nickiem - zaloguj się

Z dniem 2020-01-06 forum zostalo wylaczone

Brak komentarzy!