Wiadomości
Sprzęt
Porady Miasto
Prawo
Historia
Rozrywka
Książki
Turystyka
Reportaż
!!2021-10-Globrower
Jesteś tutaj > Strona główna > Wiadomości > Aktualności > Rowerowe pogotowie

Rowerowe pogotowie

Data: 2008-02-06
Źródło: naszemiasto.pl

Krakowscy ratownicy medyczni do tej pory spieszyli do nas z pomocą tylko w ambulansach. Parę lat temu ci najbardziej ekstremalni wsiedli na motocykle. Na tym nie koniec pomysłów ratowników. Za kilka miesięcy lekarze będą dyżurować również na rowerach! Kraków jest pierwszym miastem w Polsce, w którym pojawi się medyczny patrol na dwóch kołach.

Specjalistów w czerwonym umundurowaniu z krzyżem spotkamy w centrum miasta już w maju tego roku. Ratownicy medyczni na specjalistycznych rowerach, wyposażonych w niezbędny sprzęt do ratowania życia, będą pomagać turystom i krakusom spacerującym w Rynku Głównym, na Kazimierzu, Plantach. To nie jedyne miejsca na mapie Krakowa, które będą patrolować. Marek Maślanka, ratownik i pomysłodawca nowej akcji, chciałby w niedalekiej przyszłości wprowadzić dyżury także w Lasku Wolskim. Dlaczego akurat w tych miejscach?

- Bo specjalista na rowerze w parę minut dotrze tam, gdzie karetka ma problem z szybkim dojazdem - wyjaśnia Marek Maślanka. Ratownik oczywiście będzie wyposażony w apteczkę, defibrylatory i inne urządzenia, które pozwolą utrzymać przy życiu osobę przez 10 - 15 minut, zanim przyjedzie karetka. Plan jest taki, by rowerzyści ratownicy udzielali pierwszej pomocy w sezonie letnim - od maja do września.

Z badań lekarskich wynika bowiem, że wtedy najczęściej mdlejemy i mamy ataki duszności . Podczas upałów starsze osoby zaczynają gorzej się czuć, dostają zawałów i udarów słonecznych, tracą przytomność, zatrzymuje się im krążenie. Jakub Grochowski, ratownik i uczestnik akcji, zaznacza, że taka wyszkolona osoba zweryfikuje prawdziwy stan zdrowia chorego. - Może to być banalne omdlenie, a może coś groźnego - tłumaczy Grochowski.

- Jeśli okaże się, że sprawa jest dość błaha, to nie ma potrzeby wzywać karetki. Przecież ktoś w ciężkim stanie może bardziej jej potrzebować - kwituje. Na razie fachowi i doświadczeni ratownicy szkolą uczestników akcji. Zasad podstawowej opieki uczy się 40 osób. Głównie są to studenci ratownictwa medycznego. Prócz reguł udzielania pierwszej pomocy, młodzi ratownicy mają naukę szybkiej jazdy treningowej po wąskich uliczkach Krakowa. Uczestnicy nie ukrywają, że ćwiczenia rowerowe wcale nie są takie łatwe! Jedną z ochotniczek straży medycznej rowerowej jest Beata Szewczyk, studentka III roku Collegium Medicum.

Czytaj dalej na stronach naszemiasto.pl
KOMENTARZE
Temat
Treść
Kod obrazkowy


Jeśli chcesz dodawać swoje komentarze i wpisy na forum pod jednym nickiem - zaloguj się

Z dniem 2020-01-06 forum zostalo wylaczone

Brak komentarzy!