Wiadomości
Sprzęt
Porady Miasto
Prawo
Historia
Rozrywka
Książki
Turystyka
Reportaż
!!2021-10-Globrower
Jesteś tutaj > Strona główna > Wiadomości > Sprzęt > Samopompująca się dętka - czeka nas rewolucja?

Samopompująca się dętka - czeka nas rewolucja?

Data: 2016-01-14
Źródło: Informacja własna

Dziwne już wynalazki widzieliśmy w branży rowerowej, ale samopompującej się dętki jeszcze nie było...

To znaczy samopompująca się opona już była, ale dokładniej mówiąc projekt takiej. W sierpniu 2011 roku Benjamin Krempel ze szwajcarskiej firmy PumpTire zaprezentował projekt opony, która w czasie jazdy sama się pompuje. Ściślej mówiąc utrzymuje cały czas właściwe ciśnienie, bo nie da się napompować w czasie jazdy zupełnego "flaka".W dętce i oponie musi być minimalna ilość powietrza, aby system pracował. Właśnie... a jak to miało działać?

Samopompująca się dętka PumpTire i PumpTube

Idea samopompującej się opony polegała na wykorzystaniu dodatkowego kanalika biegnącego po obwodzie - na samym szczycie opony. W patencie wykorzystano mechanizm podobny do perystaltyki - czyli przesuwania się - w tym przypadku powietrza wzdłuż kanału. W zaworku służącym do pompowania ma znajdować się specjalny otwór przez który wpada powietrze (minimalna ilość) do kanału.

Samopompująca się dętka PumpTire i PumpTube

Następnie jest ono przepychane tą drogą przez nacisk opony na podłoże (tam kanalik jest zamknięty) aż do drugiego zaworu znajdującego się w dętce. Powstające podciśnienie zasysa kolejna porcję powietrza. I to wszystko...Tak naprawdę wynalazca nie odkrył niczego nowego tylko zrobił rowerową wersję pompy perystaltycznej. (na obrazku poniżej).

Samopompująca się dętka PumpTire i PumpTube

Oczywiście ilość jednorazowej porcji powietrza, która jest pompowana za każdym razem jest bardzo niewielka, ale przecież w czasie gdy przejeżdżamy 1 km koło obraca się 500 razy.

Gdy opona osiągnie odpowiednie ciśnienie układ przestaje pracować. Opona (a właściwie komplet - opona plus dętka) miała pasować na klasyczne obręcze rowerowe.

Samopompująca się dętka PumpTire i PumpTube

Pod koniec grudnia zeszłego roku temat powrócił pod nazwą PumpTubes. Firma zaprezentowała zdjęcie zaworka, które ma świadczyć o powrocie pomysłu do życia.

Samopompująca się dętka PumpTire i PumpTube

Teraz jest jednak mowa o samopompującej się dętce. Na początku roku na Kickstarterze ma ruszyć kampania, która pozwoli na zrealizowanie pomysłu i uruchomienie produkcji. Dętka ma kosztować od 30 do 50 $ i co istotne ma być kompatybilna ze zwykłymi oponami.

Od czasu wynalezienie w 1888 roku przez Szkota J.B. Dunlopa opony rowerowej jej zasada działania oraz konstrukcja praktycznie się nie zmieniła. Przez ponad 100 lat doczekaliśmy się kilku tylko rewolucyjnych wynalazków - opony bezdętkowej oraz ostatnio Procore. Może czas na coś nowego?

 

Samopompująca się dętka PumpTire i PumpTube

KOMENTARZE
Temat
Treść
Kod obrazkowy


Jeśli chcesz dodawać swoje komentarze i wpisy na forum pod jednym nickiem - zaloguj się

Z dniem 2020-01-06 forum zostalo wylaczone

Brak komentarzy!