Wiadomości
Sprzęt
Porady Miasto
Prawo
Historia
Rozrywka
Książki
Turystyka
Reportaż
!!2021-10-Globrower
Jesteś tutaj > Strona główna > Wiadomości > Sprzęt > Vittoria prezentuje nowe opony rowerowe z grafenem

Vittoria prezentuje nowe opony rowerowe z grafenem

Data: 2015-10-08
Źródło: Informacja własna

Podczas targów rowerowych Eurobike 2015 włoska firma Vittoria zaprezentowała nowe opony rowerowe w których zastosowano rewolucyjny materiał grafen.

Opony Vittoria z grafenem

Przypomnijmy ze szkoły - węgiel (C) występuje w kilku postaciach, z których najbardziej znane to diament i grafit. Grafen to kolejna forma tego pierwiastka o kształcie dwuwymiarowej siatki o grubości zaledwie jednego atomu. Ze względu na swoje niesamowite właściwości jest on nazywany nadzieją nowych technologii. Materiał z grafenu jest przeźroczysty, świetnie przewodzi prąd, ciepło i jest nieprawdopodobnie wytrzymały (pomimo, że jest grubości zaledwie jednego atomu!). Jedynym problemem obecnie są bardzo wysokie koszty jego wytworzenia.

Opony Vittoria z grafenemTeraz - jak się okazuje i przemysł rowerowy sięgnął po nowy materiał. Na początek znalazł zastosowanie w oponach rowerowych. Vittoria już w zeszłym roku eksperymentowała z tym materiałem, teraz - podczas targów Eurobike pokazano nową kolekcję opon z oznaczeniem G+ w których zastosowane grafen.

Jak zapewnia producent: dodatek związku węgla sprawia, że opony są "inteligentne". Mieszanka ma być twarda lub miękka w zależności od warunków zewnętrznych i potrzeb rowerzysty. Gdy koła się toczą - guma jest twarda, tak aby stawiać jak najmniejsze opory. Gdy rower hamuje, przyspiesza bądź wchodzi w zakręt -  opona staje się bardziej miękka zapewniając lepsza przyczepność. Oczywiście dodatkowo grafen zapewnia dużą wytrzymałość na przebijanie opon. Brzmi dosyć fantastycznie.

Na potwierdzenie swoich tez Vittoria przytacza badania przeprowadzone przez fińska firmę Wheel Energy zgodnie z którymi opona Vittoria Corsa Speed generuje o 40% mniejsze opory toczenia w porównaniu z tą samą oponą bez dodatku grafenu. Według firmy jest to najszybsza opona rowerowa świata.

Opony Vittoria z grafenem

Nowa linia opon z dodatkiem grafenu obejmuje dziewięć opon szosowych oraz pięć MTB:

  • Opony MTB z grafenem: Morsa All-Mountain, E-Goma All-Mountain, Morsa Gravity, Mezcal Cross Country, E-Barzo Cross Country
  • Opony szosowe z grafenem: Corsa speed competition (Opone TLR), Corsa speed competition, Corsa competition,

W ofercie firmy znajdują się także całe koła z dodatkiem grafenu.

Kiedyś symbolem nowoczesności, innowacyjności oraz kosmicznej technologii były włókna węglowe (karbon). Czyżby przyszedł czas na grafen?

KOMENTARZE
Temat
Treść
Kod obrazkowy


Jeśli chcesz dodawać swoje komentarze i wpisy na forum pod jednym nickiem - zaloguj się

Z dniem 2020-01-06 forum zostalo wylaczone

2015-10-08 10:46 anonim | opony z grafenem
Czy można je kupić gdzies w Polsce? :)
2015-10-17 21:24 anonim | Opony z grafenem
Też mnie to ciekawi. Szukałem trochę tej nowej wersji Geax mezcal- i to nawet nie o ten grafen, ale o ciekawy bieżnik, lecz nie znalazłem.