Wiadomości
Sprzęt
Porady Miasto
Prawo
Historia
Rozrywka
Książki
Turystyka
Reportaż
!!2021-10-Globrower
Jesteś tutaj > Strona główna > Wiadomości > Aktualności > Trwaja prace nad nowym taryfikatorem mandatów

Trwaja prace nad nowym taryfikatorem mandatów

Data: 2016-06-24
Źródło: Informacja własna

W uzgodnieniach międzyresortowych znajduje się nowy taryfikator mandatów, który został przygotowany jeszcze przez poprzedni rząd. Znajduje się w nim kilka punktów dotyczących rowerzystów.

Autorzy dokumentu postanowili zwiększyć bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego, czyli rowerzystów i pieszych.

"należy podkreślić, że poziom bezpieczeństwa tej grupy niechronionych uczestników ruchu drogowego na polskich drogach należy do najniższych w Europie. Od lat piesi stanowią ok. 33-35  proc, a rowerzyści - ok. 10 proc. śmiertelnych ofiar wypadków drogowych".  

Do 500 zł i 6 punktów karnych wzrośnie wysokość mandatu za nieustąpienie rowerzyście, który znajduje się na ścieżce rowerowej. Wyprzedzanie na pasach dla pieszych, lub tuż przed nimi będzie kosztowało 500 zł oraz 10 punktów. Zatrzymanie samochodu na przejściu dla pieszych albo w odległości mniejszej niż 10 metrów też trzeba to z kolei 500 zł mniej w kieszeni. Jazda wzdłuż po chodniku lub przejściu dla pieszych też może kosztować 500 zł i 5 punktów karnych.

Wzrosną również mandaty za niezapiąte pasy bezpieczeństwa oraz przewożenie dziecka bez fotelika.

 

KOMENTARZE
Temat
Treść
Kod obrazkowy


Jeśli chcesz dodawać swoje komentarze i wpisy na forum pod jednym nickiem - zaloguj się

Z dniem 2020-01-06 forum zostalo wylaczone

2016-06-24 12:09 anonim | Parkowanie
Prawidłowe podejście iż w Polsce nie ma innego rozwiązania dla kierowców nie myślących o innych użytkownikach ruchu. Sprawdzi się ono oczywiście tylko w przypadku tych z małym portfelem ale zawsze. Jednak największą bolączką jest zatrzymanie i postój na miejscach przeznaczonych dla rowerów lub pieszych jak ścieżki chodniki i obok stojaków. Co z tego że dany rowerzysta może taką ewentualność zgłosić kiedy policja zignoruje sprawę albo co najwyżej pouczy kierowcę, a powinna od ręki wystawić również mandat w wysokości jak najbardziej równej 500 zł i 5-10 pkt karnych w zależności od utrudnienia ruchu bądź postoju.