Wiadomości
Sprzęt
Porady Miasto
Prawo
Historia
Rozrywka
Książki
Turystyka
Reportaż
!!2021-10-Globrower
Jesteś tutaj > Strona główna > Wiadomości > Sprzęt > Tuningujesz rower elektryczny? Możesz miec problem.

Tuningujesz rower elektryczny? Możesz miec problem.

Data: 2014-11-04
Źródło: Informacja własna

4Sprzedaż rowerów elektrycznych co roku dynamicznie rośnie. W krajach o rozwiniętym ruchu rowerowym - Niemcy, Holandia, czy Dania udział rowerów elektrycznych wynosi już do 20% sprzedanych nowych jednośladów.

Rower elektryczny określany mianem EPAC - "Electronically Power Assisted Cycles" zgodnie z z normą EN 15194 musi posiadać następujące ograniczenia:

  • silnik o mocy maksymalnie 250W i napięciu do 48V
  • odcinanie napędu elektrycznego przy prędkości 25 km/m
  • wspomaganie elektryczne działa tylko wtedy, gdy pedałujemy

Wiele z osób zainteresowanych kupnem takiego roweru jest zawiedzionych, że nie da się na takim rowerze jechać jak na skuterku - czyli przekręcić manetkę i jedziemy. Taki pojazd zgodnie z prawem jest już motorowerem (może posiadać silnik do 4 kW oraz rozwijać prędkość do 45 km/h), wymaga posiadania kasku w czasie jazdy, rejestracji pojazdu i nie można nim jeździć po drogach dla rowerów.

(full) -tuning_rowerow_elektrycznych_14d044_0301.jpg

Rynek nie znosi próżni więc nic dziwnego, że wielu dystrybutorów, sprzedawców, a nawet producentów umożliwia tuning napędu elektrycznego znoszący narzucone przez prawo ograniczenia. W sprzedaży można także znaleźć KIT'y zwiększające możliwości rowerów.

W Wielkiej Brytanii policja oraz urzędnicy z Instytutu Standardów Handlowych (Trading Standards Institute) prowadzą obecnie kontrole wśród dealerów tego typu rowerów. Według nich pomimo że rowery oraz zestawy KIT są zgodne z normami oraz prawem, połączenie ich tworzy nowy produkt, który nie jest już certyfikowany i nie może być używany na drogach publicznych oraz poza nimi. Podobna akcja miała miejsce w Niemczech.

W Polsce - według naszych informacji - większość klientów kupujących rowery elektryczne jest zainteresowane zdjęciem ograniczeń i korzystaniem z większej mocy oraz prędkości.

 

 

KOMENTARZE
Temat
Treść
Kod obrazkowy


Jeśli chcesz dodawać swoje komentarze i wpisy na forum pod jednym nickiem - zaloguj się

Z dniem 2020-01-06 forum zostalo wylaczone

2018-07-12 21:06 anonim | Jak zdiąc blokade w rowerze elektrycznym fabrycznym
Prosze o pomoc jak zdiąc blokade w rowerze elektrycznym fabrycznym bez lcd