Wiadomości
Sprzęt
Porady Miasto
Prawo
Historia
Rozrywka
Książki
Turystyka
Reportaż
!!2021-10-Globrower
Jesteś tutaj > Strona główna > Wiadomości > Aktualności > Podrabiany Kross

Podrabiany Kross

Data: 2014-11-06
Źródło: Informacja własna

Polski potentat rowerowy Kross doczekał się dalekowschodniej podróbki. Pod adresem krossbikes.in znajdziemy hinduskiego producenta o identycznej nazwie Kross, z podobnym logo, który z naszą rodzimą firmą nie ma nic wspólnego.

O sile i wartości marki - oprócz samych wyników finansowych świadczą paradoksalnie również próby podrabiania i naśladowania. To bardzo logiczne - jeśli produkt jest dobry to "warto" go kopiować i posługiwać się podobnym logo. Głównie znane są z takich działań firmy dalekowschodnie oraz z Azji południowej. Przodują oczywiście Chiny, ale Indie, czy Pakistan im nie ustępują. Proceder podrabiania dotyka głównie marki odzieżowe (np. Adidas, Nike, Puma) oraz z branży elektronicznej (np. Sony, Apple, Samsung).

W Polsce na początku lat 90. w sprzedaży można było spotkać tanie rowery o nazwach łudząco podobnych do markowych np: GTi czy Scout. Obecnie - gdy Polska należy do Unii Europejskiej podszywanie się pod znane brandy jest zjawiskiem marginalnym. Polski rynek rowerowy jest dojrzały i podzielony pomiędzy kilku rodzimych producentów (np. Kross, Romet, Unibike, Zasada-Rowery) oraz znane światowe marki (np. Giant, Scott, Merida, Trek czy Kellys).

Pierwsze miejsce pod względem produkcji i sprzedaży w Polsce od kilku już lat dzierży firma Kross z Przasnysza. To właśnie ta polska marka - prawdopodobnie jako pierwsza - padła ofiarą kopiowania i została podrobiona prze hinduską firmę HERO ECO Group. Nazwa "Kross" oraz podobne logo wykorzystujące ten sam motyw graficzny widnieje na indyjskich rowerach.

KrossKross

Kross swoje rowery sprzedaje już do 32 krajów, ale do Indii jeszcze nie trafił ze swoimi produktami. Firma wystąpiła już na drogę sądową przeciw HERO ECO Group.

Najwięcej z 52 tys sztuk, które eksportuje polski Kross jest sprzedawanych na Węgrzech, w Hiszpanii i w Rosji.

Sprawie będziemy się przyglądać.

 

KOMENTARZE
Temat
Treść
Kod obrazkowy


Jeśli chcesz dodawać swoje komentarze i wpisy na forum pod jednym nickiem - zaloguj się

Z dniem 2020-01-06 forum zostalo wylaczone

2014-11-13 20:25 anonim | Oj nie ładnie
Podrabiają już wszystko ...
2014-11-13 22:22 anonim | Na Alledrogo są też rowery Cross :D
Dlatego wolę mój zaprzyjaźniony sklep od magików z Internetu!
2014-11-14 13:20 anonim | Ktoś wie jak można sprawdzić, czy moj kross to Kross, a nie indyjska podroba?
Ktoś wie jak można sprawdzić, czy moj kross to Kross, a nie indyjska podroba?
2014-11-19 00:56 anonim | Logika
Gdzie ten "paradoks", skoro to "bardzo logiczne"? Paradoksalne jest to stwierdzenie.
2015-08-27 14:26 anonim | Odp.: Logika
Jakie jest remedium na takie sytuacje? Dość proste - kupować w sprawdzonych sklepach, takich jak na przykład Bike Salon. : )