Wiadomości
Sprzęt
Porady Miasto
Prawo
Historia
Rozrywka
Książki
Turystyka
Reportaż
!!2021-10-Globrower
Jesteś tutaj > Strona główna > Reportaż > Targi rowerowe w Europie > Eurobike 2016 > Targi Eurobike 2016 - Friedrichshafen - Relacja

Targi Eurobike 2016 - Friedrichshafen - Relacja

Odbywające się tuż nad brzegiem jeziora Bodeńskiego targi Eurobike to ważna pozycja w kalendarzu rowerzystów – użytkowników, sprzedawców a w szczególności producentów rowerów oraz komponentów którzy starają pokazać nowe produkty oraz przekonać do Siebie potencjalnych kupujących.

Targi Eurobike 2016Patrząc na prezentowane na stoiskach produkty można było zauważyć wciąż podstawowym trendom jest dalsza elektryfikacja roweru – na wielu stoiskach trudniej było znaleźć tradycyjny rower niż eBike'a

Targi Eurobike 2016Targi Eurobike 2016

SRAM również przygotował coś specjalnie dla powiększającego się rynku elektrycznych rowerów – wzmocnioną grupę EX1,wyposażoną w ogromną 8 biegową kasetą o maksymalnie 50 zębach. EX1 została zaprojektowana tak aby optymalnie wykorzystać możliwości dodatkowego napędu.

Oprócz tego SRAM odpowiadając na coraz większe zapotrzebowanie rynku szosowego na hamulce tarczowe wypuścił nowe hamulce SRAM RED które są zaprojektowane od nowa by pracować z elektrycznymi manetkami grupy RED

Targi Eurobike 2016Bionx z kolei proponuje rodzaj napędu który można zastosować w praktycznie każdym klasycznym rowerze – system opiera się o tylne koło w którym ukryto silnik elektryczny oraz baterię zamocowaną na ramie roweru. Dodatkowe źródło napędu załącza się podczas kręcenia pedałami i oczywiście tylko wspomaga pracę mięśni. Koła są dostępne w różnych rozmiarach i systemach montażu.

Targi Eurobike 2016Targi Eurobike 2016

Jednak największą nowością jest wejście na rynek elektronicznie sterowanych przerzutek firmy FSA która zaprezentowała najnowszą grupę. Całość składa się z przerzutek, nadajnika oraz manetek. Producent zapewnia że całość będzie mogła pracować bez ładowania ok 6000km – tak dobry wynik można było uzyskać dzięki połączeniu przerzutek oraz nadajnika za pomocą przewodów, jedynie manetki łączą się z nim bezprzewodowo. Grupę dopełnia dedykowana kaseta, łańcuch, korba oraz hamulce. W tym momencie brakuje wariantu tarczowego jednak FSA zapewnia że jest on w przygotowaniu.

Targi Eurobike 2016Bronse - Jedna z największych firm produkująca silniki do eBików postanowiła na swoim stoisku poza standardową ofertą pokazać swój pogląd na rower przyszłości.

Targi Eurobike 2016Większość prezentowanych klasycznych rowerów MTB to topowe propozycje jak ważący niespełna 9kg Stevens na full XTR lub rower sygnowany Astonem Martinem kosztujący ok 80 tyś złotych.

 Targi Eurobike 2016Zdarzały się również bardzo nietypowe konstrukcje takie jak Martre czy rowery oparte o ramy drewniane...

Targi Eurobike 2016

... lub nagrodzony na targach rower manufaktury White Stone. Jednoślady tej marki budowane są ręcznie na bazie karbonowej ramy a zamawiający może wybrać każdy element wg własnych upodobań. Każdy z elementów jest również malowany w jednolity kolor a rozwiązania takie jak widelec amortyzujący poprzez dwa kopozytowe łączniki czy hamulce TrickStaff są wyjątkowo niespotykane.

Targi Eurobike 2016Kolejną nowością która pojawiła się na Eurobike 2016 jest nowy model przekładni Pinion C-Line Przekładnia skrywa w sobie 9 przełożeń, jest sterowana za pomocą linki i jest dostosowana tylko do paska zębatego. Pionion ma zmniejszone opory względem biegów umiejscowionych w piaście ponieważ nie jest przekładnią planetarną a zwykłą dwuwałkową. Zastosowanie paska dodatkowo zmniejszyło opory jazdy. Pinion wyposażył Piniona C w wolnobieg dzięki czemu nie ma potrzeby stosowania go z w tylnym kole.

Targi Eurobike 2016Świętujący w tym roku 50-lecie niemiecki producent akcesoriów przygotował na tą okazję parę nowości. Pierwszą z nich jest nowa pompka stacjonarna  – względem poprzedniego zwiększono ją o 5cm co oraz poprawiono ergonomię pracy. Kolejnym produktem jest końcówka do pompowania którą można stosować razem z pompką stojącą oraz z nabojami z tlenem – jej podstawowym plusem jest to że zatrzymuje powietrze i dopiero po osiągnięciu konkretnego ciśnienia wyrzuca je z impetem. Będzie to znaczącą np w przypadku opon tubless. Użytkownikom tego systemu spodoba się również kolejna nowość jaką jest pojemnik który można napełnić powietrzem a następnie użyć w przypadku kapcia lub ześlizgniętej opon z felgi.

Zwieńczeniem całej kolekcji jest limitowana reedycja pierwszej pompki stojącej produkowanej przez SKS.

Targi Eurobike 2016Potentat branży komputerków rowerowych Sigma w tym roku odświeżyła swoją kolekcję podstawowych liczników.Najwyższe modele zyskały możliwość kontaktu przez NFC a później transfer danych do komputera. Jednak największą nowością jest lampka przednia o zadziwiającej sile 2000 lumenów. Będzie to jedna z najmocniejszych lampek na rynku i mimo wysokiej ceny (200 euro)  bardzo konkurencyjna.

Targi Eurobike 2016W dziedzinie zabezpieczeń nowość zaprezentował Trelock – Smartlock. Nowe zapięcie typu blokada na koło (podkowa) którą można odblokować za pomocą zaprogramowanego Smartphon'a wposażonego w NFC. Co ciekawe samo zapięcie nie potrzebuje zasilania bateryjnego.


Targi Eurobike 2016Cratoni pokazał najnowaszy projekt "smart-kasku" – główną zaletą jest wbudowany czujnik wypadku, w razie uderzenia i braku reakcji użytkowanika zapomocą sparowanego smartphone'a wyśle sms'a z naszą lokalizacją do wybranej przez Nas osoby. Dodatkowo wyposażono go w mikrofon, głośniki oraz tylną lapkę.

 Targi Eurobike 2016Wśród ciekawostek znalazło się najmniejsze na świecie zabezpieczenie śruby – za pomocą HEX-Lock można zabezpieczyć przed kradzieża dowolną z części która jest zamocowana imbusem 5mm. Hex-Lock wkłada się wewnątrz gniazda na klucz a następnie zamyka, do wyjęcia służy specjalny unikatowy klucz (w razie zagubienia po numerze można go dorobić). W ofercie producenta można znaleźć również specjalane szpilki oraz nakrętki kół.

 Targi Eurobike 2016

Na targach pojawili się również  producencie ropoczynjający swoją przygodę w branży rowerowej. Przykładem tego jest AIRLOCK – projekt designerskiego wieszaka na scianę który udźwignie nawet 80kg, jednocześnie dzięki specjalnemu zamkowi rower jest bezpieczny. Jest to bardzo zaawansowany prototyp a jego pomysłodawcy właśnie zbierają pieniądze na jego realizację na stronie Kickstarter.

 

Targi Eurobike 2016Poza nowościami sprzętowymi nie mogło zabraknąć mody rowerowej – jedna z hal w całości została przeznaczona na ubrania. Można znaleźć tu wiele od stylizowanych, lifestyle'owych produktów po zaawansowane linie dla zawodowców. Prezentację dopełniają pokazy mody.

Targi Eurobike 2016

 

II-ga - filmowa część relacji z targów rowerowych Eurobike 2016

Maciek Wolak

KOMENTARZE
Temat
Treść
Kod obrazkowy


Jeśli chcesz dodawać swoje komentarze i wpisy na forum pod jednym nickiem - zaloguj się

Z dniem 2020-01-06 forum zostalo wylaczone

Brak komentarzy!