Zapraszamy na pierwszą część relacji z najważniejszych targów rowerowych na świecie - Eurobike we Friedrichshafen.
W zeszłym roku widocznym akcentem na Eurobike były rowery typu Fat Bike - czyli na oponach o szerokości ponad 3 cale. W tegorocznej edycji targów możemy wręcz mówić o wysypie tego typu rowerów. Ba! ta "grubaśna" zaraza zatacza coraz szersze kręgi i w tym roku widzieliśmy dodatkowo:
Do grona firm wspierającyh nową modę dołączyły między innymi: Felt, KTM, Haibike, Unibike oraz Schwalbe które pokazało pierwszą tego typu oponę w swojej ofercie: Jumbo Jim w ekstremalnym rozmiarze 4,8". Waga: 1326 gramów, cena: 100 euro.
Kenda dotrzymuje kroku z 4,5 calami
Nawet znany z konserwatywnego podejścia do wdrażania nowinek technicznych Rohloff "złamał się" i przedstawił swój flagowy produkt - 14-przełożeniową piastę w wersji dla Fat Bike. Do kompletu mamy jeszcze renomowanego Tubusa, który pokazał (widoczny tylko etykiecie) wyprawowy bagażnik z rurek Cro-Mo o ładowności 40 kg dla FB.
Pionion pokazał trzy nowe modele "skrzyni biegów". Do dotychczasowego P1.18 dołączyły: P1.12 dedykowaną do MTB, P1.9 XR do rowerów elektrycznych oraz P1.9 CR do rowerów miejskich.
Niedaleko Piniona można było znaleźć stoisko Tour Terrain znanego z kapitalnych rowerów wyprawowych. Nagrodzony model Silkroad Xplore na chromowo-molibdenowej ramie korzysta z właśnie Pioniona P1.18
Stoisko Lightweight - znanego producenta superlekich karbonowych komponentów. Za szklaną szybą kiwa się czarny rower - ni to szosa, ni to rower miejski. Waga pokazuje 14 kg. Wianuszek widzów, zamyślone twarze, powbijany wzrok wszystkich w karbonowy obiekt sugerują, że coś jest na rzeczy. Głupio się zapytać - pewnie wszyscy wiedzą skąd ten slogan "najlżejszy rower świata". Tylko czemu ta waga pokazuje 14 kg? Może powinno być 1,4 kg? Po dłuższej chwili dopiero zobaczyłem leżące na obręczy rzędem magnesiki oraz wystające z wnętrza widełek kabelki. Zagadka się wyjaśniła - na wadze wisiał "elektryk" z niewidocznym i nietypowym silnikiem, którego częścią jest tylne koło. 500 watów mocy, maksymalna prędkość 45 km/h oraz ważący 3 kg silnik to faktycznie całkiem niezłe parametry...
Tradycyjnie już zobaczyliśmy stoiska polskich firm: Kross i Medano miały podobne stoiska jak w zeszłym roku, a Romet przeniósł się do innej hali i powiększył powierzchnię wystawową.
Nas natomiast mile zaskoczył widok Efneo - małej firmy o której z entuzjazmem pisaliśmy na początku 2013 roku. Na stoisku prezentuje ona swój patent - czyli mechanizm korbowy z przekładniami planetarnymi, który zastępuje przednią przerzutkę.
O polskich firmach na Eurobike napiszemy w osobnej relacji.
Jesteśmy przyzwyczajeni już do widoku rowerów sygnowanych markami znanymi ze świata motoryzacyjnego. Na targach BMW pokazało swoją dupracowaną kolorystycznie kolekcję jednośladów oraz... akcesoriów.
Coraz więcej osób jeździ ze smartfonem na rowerze. Co byście powiedzieli na uchwyt na smartfona wbudowany w kierownicę? Szwajcarska firma Diavelo pokazała elektryczny rower z wałem kardana i kierownicą posiadającą konstrukcyjnie miejsce na smartfona. Pasował tylko iPhone...
Dokładniej mówiąc w sztycy. Stalowa linka jest schowane wewnątrz sztycy podsiodłowej. Gdy potrzebujemy zabezpieczyć rower wyciągamy ją i zamykamy na zamek.
Czekamy na wersję z U-lockiem ;-)
56 producentów zostało nagrodzonych w tegorocznej edycji konkursu Eurobike Awards. Jedenaście produktów wyróżniono złotem, a jeden otrzymał zielony laur za ekologiczne rozwiązanie przyjazne środowisku.
W kategorii Urban złoto otrzymał Commuter wypuszczony przez niemiecką firmę Canyon Bicycles. Minimalistyczna elegancja połączona z funkcjonalnością sprawiły, że jury jednogłośnie nagrodziło Commuter’a.
W kategorii rowerów górskich wyróżnione zostały: 29-er Annad E-Mountainbike od Autarkb, Riot od Ghosta, XXFat, czyli wcześniej wspomniany Fatbike dla dzieci z oponami 20"x4.00 oraz Roubion od Juliana Bicycles – kobiecy rower enduro, który nie jest zwykłą modyfikacją męskiego roweru, a całkowicie nową konstrukcją stworzoną przez kobiety dla kobiet.
Trójkołowce królowały w kategorii rowerów specjalnych. Nagrodzono Kettwiesel Kross Steps od Hase, Scorpion plus 20 od HP Velotechnik – elektryczny rower z wstecznym biegiem, doceniony w dziedzinie rehabilitacji i Veleon – wygodny rower transportowy .
Nagrodą wyróżniono także eLECT Full Suspension System od Magury. Jury doceniło ten elektronicznie kontrolowany system amortyzacji oraz łatwość montażu. Green Award, czyli nagrodę przyznawaną za rozwiązania przyjazne środowisku, zdobyły drewniane gripy absorbujące wstrząsy.