W niemieckim Friedrichshafen odbyły się najważniejsze dla branży rowerowej targi "Eurobike". W tym roku wystawiło się 1400 firm co jest nowym rekordem tej imprezy.
Jak co roku sześcioosobowe jury wybierało najlepsze, najbardziej innowacyjne i nowoczesne rozwiązania, które wejdą do użytku w 2018 roku. Producenci nadesłali 458 aplikacji, z których wybrano i nagrodzono 43. 11 z nich otrzymało złoty medal, a jeden wyróżniono jako produkt ekologiczny (Green Award). Po raz pierwszy przyznano również pięć wyróżnień dla firm typu start-up.
Oto wybrane przez nas najciekawsze produkty nagrodzone złotym medalem:
Na początek duży sukces polskiego przemysłu rowerowego. Złotym medalem został nagrodzony rower Rondo Ruut CF1 produkowany przez firmę 7Anna. Jury zostało zachwycone zmienną geometrią "Vario Geometry" pozwalającą zmienić charakter roweru.
Fotelik dla dzieci zaprojektowany przez szwedzki start-up można łatwo zamienić na wózek spacerowy. Pomysł bardzo prosty a jednocześnie innowacyjny.
Kultowy producent 14-przełożeniowej piasty wielobiegowej po raz pierwszy od dawna zaprezentował nowy produkt. Rohloff E-14 powstał w kooperacji z niemieckim Boschem i jest to elektroniczna wersja kultowej piasty. Zamiast manetką mechaniczną biegi zmienia silnik.
Firma LINKA Lock Limited swoje inteligentne zapięcia rowerowe zaprezentowała na targach Eurobike w zeszłym roku. W tegorocznej edycji otrzymała złoty medal za bezprzewodowy model, który jest obsługiwany przez łącze bluetooth za pomocą smartfona. Bezkluczykowe zabezpieczenie sprawdzi się szczególnie w wypożyczalniach rowerowych.
W czasach gdy uchwyty rowerowe na dach samochodu nie były tak powszechnie niejeden rowerzysta montował rower "do góry nogami" korzystając tylko z samych belek bazowych. Teraz to zadanie będzie ułatwione za sprawa minimalistycznego bagażnika od firmy Adlerwerke, który pozwala przewozić rower na dachu mocując go za siodełko i kierownice.
Znany producent tytanowych ram rowerowych przedstawił rower Skeiron o klasycznym wyglądzie, ale z nowoczesnymi rozwiązaniami: hamulcami tarczowymi oraz linkami ukrytymi w ramie.
Firma Fazua GmbH zaproponowała rozwiązanie, które pozwala przerobić praktycznie dowolny rower w elektryczny. Silnik, bateria, oraz moduł sterujący jest tak mały, że zmieści sie do środka zwykłej ramy rowerowej. Silnik zasila bezpośrednio mechanizm korbowy. Napęd evation można zamontować nawet do rowerów szosowych.
Nowoczesny prosty kształt oraz powierzchnia zabezpieczająca rower przed uszkodzeniem to cechy wyróżniające stojak rowerowy LocLock. Stojak jest oferowany w różnych kolorach co pozwala np. korporacjom dostosować go do swojej identyfikacji wizualnej.
Pozostałe nagrody przyznane podczas Eurobike 2017:
Tucano Urbano zaprezentowało pokrowiec na dziecięcy fotelik, który jednocześnie zabezpieczy dziecko przez deszczem i zimnem.
Sympatię jury zdobyły sobie minimalistyczne odblaski w formie flagi montowane na szprychy. Flectr Zero przylepia się bezpośrednio do szprych i sa dobrze widoczne po oświetleniu ich po zmroku
To, że ubrania zabezpieczają nas przed zimnem, to wszyscy wiemy, ale żeby chłodziły? Taką kamizelkę oferuje firma Bioracer w której zastosowano efekt absorpcji.
Rocky Mountain Bicycles to marka zasłużona dla rowerów górskich. Nic więc dziwnego, że stara się mieć rękę na pulsie i zgodnie z najnowszymi trendami posiada w swojej kolekcji elektryczne rowery enduro Altitude. Są one wyposażone w system Power play na który składa się silnik, akumulator oraz moduł sterujący. Warto zwrócić uwagę na kształt ramy niewiele odbiegający od kształtu ramy niewyposażonej w elektryczny napęd.
Relacja zdjęciowa z Targów rowerowych Eurobike 2017 w Friedrichshafen >>
Maciek Wolak