Unikatowe zdjęcia z podróży Kazimierza Nowaka po Afryce w latach 30. możemy oglądać we wrocławskim Muzeum Etnograficznym. Zwiedzający zobaczą pół setki nigdy niepublikowanych zdjęć ze zbiorów krewnej podróżnika: Ireny Gołębiowskiej. Wystawa „Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd” w Muzeum czynna będzie do 19 lutego 2008.
Wernisaż odbył się 18 stycznia i uczestniczył w nim Pan Łukasz Wierzbicki - niestrudzony propagator wyczynu Polaka sprzed lat. Przez godzinę opowiadał o przygodach Nowaka, a także o odkrywaniu jego przeszłości. Efektem poszukiwań jest trzecie już wydanie książki „Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd”
Z kolei 9 stycznia 2008 roku Stowarzyszenie Edukacyjne MCA rozpoczęło akcję „Nowak w każdej szkole”. Dzięki wsparciu Narodowego Centrum Kultury, zaangażowaniu wydawnictwa Sorus oraz przy udziale Wydziału Oświaty Urzędu Miasta przekazano symboliczną pulę 100 książek „Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd” dla bibliotek szkolnych w Poznaniu. Mamy nadzieję, że uda się w ten sposób zaszczepić w młodym pokoleniu płynące z dorobku Kazimierza Nowaka wartości, nade wszystko życzliwość i szacunek dla świata, odwagę i wytrwałość w realizacji celów oraz autentyczny patriotyzmu. Przy tej sympatycznej okazji przypomnieliśmy apel Ryszarda Kapuścińskiego o nadanie którejś z bezimiennych poznańskich szkół patronatu Kazimierza Nowaka.
Łukasz Wierzbicki pracuje w tej chwili nad książką „Afryka Kazika” - bogato ilustrowanym zbiorem opowiadań dla dzieci o przygodach, które poznański podróżnik miał w Afryce. - Historia rozpoczyna się w 2006 r. w Poznaniu, kiedy na dworcu PKP Ryszard Kapuściński odsłonił tablicę poświęconą Nowakowi - zapowiada Wierzbicki. „Afryka Kazika” będzie miała swoją premierę w lutym, na Targach Książki dla Dzieci i Młodzieży.