Wiadomości
Sprzęt
Porady Miasto
Prawo
Historia
Rozrywka
Książki
Turystyka
Reportaż
Jesteś tutaj > Strona główna > Wiadomości > Imprezy > Miejska infrastruktura rowerowa - konferencja Rowerowego Szczecina

Miejska infrastruktura rowerowa - konferencja Rowerowego Szczecina

Data: 2009-03-17
Źródło: Informacja własna

Już prawie za miesiąc w Szczecinie odbędzie się pierwsza w naszym mieście konferencja poświęcona w całości Rowerom w naszym mieście. Jak projektować? Jak budować, aby wszyscy bezpiecznie mogli poruszać się po drodze? Jakie są standardy budowania dróg rowerowych w Europie i w Polsce? Jakie są dobre i złe rozwiązania z perspektywy użytkowników?

MIEJSKA INFRASTRUKTURA ROWEROWA to seria wykładów i szkoleń z zakresu projektowania przyjaznej rowerzystom infrastruktury. Poruszane tematy znacznie wykraczają poza ogólnie przyjęte metody projektowania. Spotkanie dedykowane jest projektantom oraz urzędnikom odpowiedzialnym za przystosowanie miasta do ruchu rowerowego.

Organizatorzy czekają na zgłoszenia osób zainteresowanych do dnia 10 kwietnia 2009 (do wypełnienia formularz na stronie www.rowerowy.szczecin.pl  »- zakładka Odkorkuj Miasto - artykuł o konferencji).

PROGRAM KONFERENCJI

Środa, 22-go kwietnia 2009r,

Urząd Miejski w Szczecinie, pl. Armii Krajowej 1, Sala Sesyjna Rady Miasta (skrzydło lewe).

9:00 Rozpoczęcie konferencji.

9:10 Rower w systemie transportowym miasta. Udział roweru w ruchu miejskim w Europie, korzyści z komunikacji rowerowej, stereotypy a rzeczywistość. Aleksander Buczyński – Zielone Mazowsze / Centrum Zrównoważonego Transportu, Warszawa.

9:40 Rola oficera rowerowego. Zadania urzędnika do spraw rowerowych, sposoby współpracy i dialogu Urzędu Miejskiego z projektantami i organizacjami pozarządowymi. Daniel Chojnacki – Sekcja ds. Rozwoju Ruchu Rowerowego, Urząd Miasta Wrocław.

10:10 Infrastruktura rowerowa w Szczecinie. Funkcjonalność i bezpieczeństwo na drogach rowerowych w Szczecinie. Dobre i złe rozwiązania z perspektywy użytkowników. Bartosz Skórzewski – stowarzyszenie Rowerowy Szczecin.

10:30 Przerwa kawowa.

10:45 Planowanie i projektowanie infrastruktury rowerowej. Wymogi projektowania przyjaznej rowerzystom infrastruktury na podstawie podręcznika C.R.O.W. - niezastąpionego instrumentu dla planistów, ekspertów i inżynierów ruchu drogowego. Rafał Muszczynko – Zielone Mazowsze / Centrum Zrównoważonego Transportu, Warszawa.

11:20 Rozwój ruchu rowerowego we Wrocławiu. Kierunki rozwoju ruchu rowerowego oraz plany na przyszłość we Wrocławiu; charakterystyka działań podejmowanych przez Wrocław celem zachęcenia większej ilości mieszkańców do przemieszczania się rowerem. Daniel Chojnacki – Sekcja ds. Rozwoju Ruchu Rowerowego, Urząd Miasta Wrocław.

11:50 Długa przerwa.

12:20 Infrastruktura rowerowa we Wrocławiu. Funkcjonalność i bezpieczeństwo na drogach rowerowych we Wrocławiu. Dobre i złe rozwiązania z perspektywy użytkowników. Radosław Lesisz– stowarzyszenie Wrocławska Inicjatywa Rowerowa.

12:40 Bezpieczeństwo ruchu rowerowego. Typowe zdarzenia drogowe z udziałem rowerzystów, związek bezpieczeństwa z infrastrukturą. Aleksander Buczyński – Centrum Zrównoważonego Transportu, Warszawa.

13:10 Przerwa kawowa, podział na grupy warsztatowe.

13:25 Warsztaty. Praca w grupach nad konkretnymi projektami. Grupy około pięcioosobowe (urzędnicy, projektanci, organizacje pozarządowe). Wprowadzenie, godzina pracy, 30 minut wspólnego podsumowania. Aleksander Buczyński, Rafał Muszczynko – Centrum Zrównoważonego Transportu.

15:15 Zakończenie konferencji.

Dla uczestników dostępne będą:
- Polskie tłumaczenie podręcznika C.R.O.W. (płyta CD)
- Broszura „Jak nie zmarnować pieniędzy na drogę rowerową” – krótki poradnik bezpiecznej i użytecznej infrastruktury rowerowej.
- Rowerowy Gdańsk. Rowerowa Polska. Gdański rowerowy projekt inwestycyjno-promocyjny.

Partnerem projektu jest Urząd Miasta Szczecin, Urząd Miasta Wrocław, oraz Wrocławska Inicjatywa Rowerowa. »

KOMENTARZE
Temat
Treść
Kod obrazkowy


Jeśli chcesz dodawać swoje komentarze i wpisy na forum pod jednym nickiem - zaloguj się
Brak komentarzy!