Wiadomości
Sprzęt
Porady Miasto
Prawo
Historia
Rozrywka
Książki
Turystyka
Reportaż
!!2021-10-Globrower
Jesteś tutaj > Strona główna > Wiadomości > Sprzęt > Motion France Trail - całkowicie bezobsługowy przedni amortyzator

Motion France Trail - całkowicie bezobsługowy przedni amortyzator

Data: 2016-11-18
Źródło: Informacja własna

Przednie amortyzatory na stałe zagościły w rowerach. Kiedyś były domeną rowerów górskich i to tych droższych, obecnie są montowane w każdym MTB, w większości trekkingowych, crossowych a nawet w niektórych miejskich. Wspólną cechą tych amortyzatorów jest fakt, że wymagają one serwisowania - smarowania, wymiany uszczelek czy konserwacji.

Amortyzator Motion France Trail

Brak konieczności takiego serwisu to jedna z zalet niezwykłego amortyzatora Motion France, ale nie jedyna. Na razie twórcy nowej konstrukcji zbierają fundusze na portalu finansowania społecznościowego Kikstarter na uruchomienie produkcji - potrzebują 200.000$.

Amortyzator Motion France Trail

Amortyzator Motion France to konstrukcja typu piórowego, gdzie zamiast teleskopów posiadających sprężynę (stalową, powietrzną lub elastomerową) jest wielowahacz ze specjalnym piórem amortyzującym. Wadą takiej konstrukcji jest jej dosyć skomplikowana budowa - duża ilość łączników oraz punktów obrotów. Zaletami - bardzo prosta zasada działania, która przekłada się na bezobsługowość oraz co istotniejsze brak efektu nurkowania widelce podczas hamowania.

A to już jest wada praktycznie każdego klasycznego amortyzatora. Tutaj udało się - według konstruktorów - wyeliminować ta cechę. Dzięki temu amortyzator będzie pracował w pełnym zakresie podczas gwałtownego wytracania prędkości.

Za amortyzacje odpowiada wykonane z kompozytu węglowego pióro znajdujące się po obu stronach goleni w dolnej części amortyzatora. Co ciekawe podczas kompresji pióro się prostuje, a podczas powrotu do pozycji wyjściowej zgina. Jest to możliwe poprzez skomplikowany system wahaczy. Pióra dobiera się w zależności od wagi rowerzysty oraz skoku amortyzatora. Jak podaje producent podczas testów wytrzymały one nacisk 20 ton oraz 2 miliony cykli zginania.

Amortyzator Motion France Trail

Sam pomysł wykorzystania kompozytowych piór do amortyzacji nie jest nowy, wystarczy tylko wspomnieć widelec Lauf. We francuskim wynalazku jest jednak jeszcze element tłumiący. To hydrauliczny mały damper umieszczony w górnej części, który odpowiada za tłumienie powrotu amortyzatora. Regulacje tego parametru przeprowadza się za pomocą małych zielonych pokręteł umieszczonych w dolnej części widelca.

Amortyzator Motion France Trail

Amortyzator Motion France będzie dostępny dla kół 26", 27,5", 29", posiada od 110 do 170 mm skoku i waży 1,85 kg.

Proponowana cena jest niestety zabójcza - 2.475 euro, nawet biorąc pod uwagę dożywotnia gwarancję..

Amortyzator Motion France Trail
KOMENTARZE
Temat
Treść
Kod obrazkowy


Jeśli chcesz dodawać swoje komentarze i wpisy na forum pod jednym nickiem - zaloguj się

Z dniem 2020-01-06 forum zostalo wylaczone

2018-02-23 08:59 anonim | Amortyzator Motion France
I oto chodzi, im mniej grzebania w amortyzatorach, smarowania, serwisowania, rozbierania itp tym lepiej, kiedy w sklepie będą dostępne rowery mtb z tym bajerem bezobsługowym ? W fullu by się sprawdził doskonale :-)