Wiadomości
Sprzęt
Porady Miasto
Prawo
Historia
Rozrywka
Książki
Turystyka
Reportaż
!!2021-10-Globrower
Jesteś tutaj > Strona główna > Wiadomości > Aktualności > Muzeum Historyczne Miasta Krakowa na rowerach

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa na rowerach

Data: 2014-08-01
Źródło: PAP

Trzy trasy zwiedzania dla rowerzystów uruchomiło Muzeum Historyczne Miasta Krakowa (MHK). To pierwszy w Polsce taki projekt - łączący aktywny wypoczynek i poznawanie muzealnych kolekcji.Projekt zainaugurowano w Barbakanie - oddziale MHK, gdzie od wtorku działa także wypożyczalnia rowerów.

"Muzealnik to człowiek, który ogląda się w przeszłość, jak w lusterku na rowerze, ale patrzy też w przyszłość. Zwiedzający dzisiaj to nie tyle zwiedzający, co uczestnicy naszych wydarzeń. Coraz więcej osób porusza się na rowerze, a że nasze oddziały są od siebie oddalone od kilku do kilkunastu kilometrów jazda rowerem to szansa, by je w wygodny sposób odwiedzić. Rower daje wolność" - mówił dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Michał Niezabitowski.

Dla miłośników rowerowych wycieczek przygotowane zostały trzy trasy łączące tematycznie muzealne oddziały.

Trasa czerwona pozwala poznać Kraków z czasów II wojny światowej. Prowadzi z oddziału przy ul. Pomorskiej, gdzie znajdowała się siedziba Gestapo, do Apteki pod Orłem, Fabryki Emalia Oskara Schindlera i Starej Synagogi na krakowskim Kazimierzu.

Trasa niebieska to opowieść o najciekawszych lokalnych tradycjach i zwyczajach. Proponowana kolejność zwiedzania to: Pałac Krzysztofory, oddział przy ul. Pomorskiej, Dom Zwierzyniecki i oddział „Dzieje Nowej Huty".

Trasa zielona jest poświęcona dziejom średniowiecznego Krakowa. Została wytyczona od Barbakanu i Murów Obronnych, do Wieży Ratuszowej, Kamienicy Hipolitów i podziemi Rynku.

Pokonując trasę w wyznaczonej kolejności i zbierając w kasach pieczątki zwiedzający otrzymają od 20 do nawet 50 proc. zniżki na bilety i darmowe wejścia do oddziałów Muzeum. „Ważna jest kolejność zwiedzania, ale nie trzeba całej trasy pokonać tego samego dnia" – mówiła koordynatorka projektu Iwona Stankiewicz z MHK.

Zdaniem Marcina Wójcika – oficera rowerowego Krakowa z Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu - propozycja rowerowych tras muzealnych to znakomity pomysł. "Jestem zbudowany, że jako pierwsi wyszliście, a w zasadzie +wyjechaliście+ z takim pomysłem" – mówił Wójcik. Dodał, że zaproponowane przez MHK trasy przejazdu prowadzą przez ulice, które mają odpowiednią infrastrukturę, jedynie na trasie do Nowej Huty są odcinki, gdzie nie ma jeszcze ścieżek rowerowych.

Projekt został uruchomiony we współpracy z wypożyczalnią rowerów Cool Tour Company, ale zwiedzający mogą też korzystać z własnych rowerów lub miejskiego systemu wypożyczalni KMK Bike.

Dla zwiedzających na rowerze przygotowano mapy – 10 tys. egzemplarzy w jęz. polskim i 10 tys. egzemplarzy w jęz. angielskim.

(full) -muzeum_na_rowerze2.jpg

Trasa nr 1 Historie i tajemnice Krakowa z czasów II wojny światowej

Odkryj najciekawsze miejsca Krakowa, które były świadkiem trudnych i ciężkich lat niemieckiej okupacji. Odwiedź dawną siedzibę gestapo, miejsca związane z historią kultury żydowskiej na Kazimierzu, poznaj losy bohaterów, którzy ryzykowali własnym życiem próbując pomagać i ratować prześladowanych. Ta trasa to niezapomniana lekcja historii.
Trasa obejmuje cztery oddziały Muzeum:
1.    Ulica Pomorska
Tu znajdowało się więzienie gestapo, które było miejscem kaźni wielu tysięcy ludzi w czasie II wojny światowej. Dzisiaj miejsce to przypomina o tragicznych losach krakowian – ofiar niemieckiego, sowieckiego i PRL-owskiego aparatu represji.
2.    Apteka pod Orłem
Oryginalny budynek apteki podczas II wojny światowej znajdował się w getcie krakowskim, dzisiaj poświęcony jest osobie Tadeusza Pankiewicza – człowieka, który ryzykował własnym życiem pomagając swoim żydowskim sąsiadom.
DRUGI BILET Z 25% ZNIŻKĄ
3.    Fabryka Emalia Oscara Schindlera
Właścicielem Deutsche Emailwarenfabrik był Oscar Schindler, który w czasie II wojny światowej uratował życie tysiącu osobom. Historię tego miejsca przedstawił Steven Spielberg w filmie Lista Schindlera.
TRZECI BILET Z 50% ZNIŻKĄ
4.    Stara Synagoga
W tej najstarszej z zachowanych w Polsce synagog wystawione są przedmioty żydowskiej sztuki obrzędowej. Prezentowane są one w trzech grupach tematycznych – synagoga, święta i obrzędy doroczne, życie prywatne.
CZWARTY BILET Z 25% ZNIŻKĄ

Trasa nr 2 Wyjątkowy Kraków

Ta trasa przeznaczona jest głównie dla tych, którzy szukają innego oblicza Krakowa. Na tej trasie można poznać najciekawsze lokalne tradycje i zwyczaje – dowiedzieć się, kim był Lajkonik i skąd wzięła się tradycja jego harców, a także poznać historię narodzin Nowej Huty – miasta idealnego klasy pracującej.
Trasa obejmuje cztery oddziały Muzeum:
1.    Pałac Krzysztofory
Jeden z najpiękniejszych i najokazalszych pałaców miejskich w Krakowie. W pomieszczeniach na parterze organizowane są wystawy czasowe, a w jednej z komnat na piętrze podziwiać można dzieło włoskiego rzeźbiarza Baltazara Fontany – stiuk sufitowy Strącenie Faetona z ok. 1700 r.
PIERWSZY BILET Z 20% ZNIŻKĄ
2.    Ulica Pomorska
Tu znajdowało się więzienie gestapo, które było miejscem kaźni wielu tysięcy ludzi w czasie II wojny światowej. Dzisiaj miejsce to przypomina o tragicznych losach krakowian – ofiar niemieckiego, sowieckiego i PRL-owskiego aparatu represji.
3.    Dom Zwierzyniecki
Znajdujący się w urokliwej dzielnicy Krakowa, u stóp salwatorskiego wzgórza oddział MHK przyciąga niepowtarzalnym klimatem dawnego zwierzynieckiego przedmieścia.
TRZECI BILET Z 50% ZNIŻKĄ
4.    Dzieje Nowej Huty
W tej najmłodszej dzielnicy Krakowa zobaczyć można wiele ciekawych przykładów socrealistycznej architektury. Oddział MHK gromadzi zaś wszelkie pamiątki związane z Nową Hutą, zarówno z czasów obecnych, jak i sprzed okresu budowy kombinatu i nowej dzielnicy mieszkaniowej.
CZWARTY BILET GRATIS

Trasa nr 3 Średniowieczny Kraków  

Niech rower zostanie twoim wehikułem czasu, który zabierze cię w podróż szlakami średniowiecznego miasta. Poznaj mroczne tajemnice oraz historie plag i najazdów. Przekonaj się, jak przed wiekami toczyło się życie w Krakowie, mieście zaludnionym przez królów, kupców i żaków.
 Trasa obejmuje cztery odziały Muzeum:
1.    Barbakan i Mury Obronne
Zabytki średniowiecznej fortyfikacji miejskiej pokazują, jak dawniej wyglądały obwarowania Krakowa. Aktualnie jest to miejsce pokazów walk rycerskich i tańców dworskich.
PUNKT WYPOŻYCZENIA ROWERÓW
2.    Wieża Ratuszowa
Niezwykłe wrażenie robi panorama starego miasta oglądana z Wieży Ratuszowej, dawnego symbolu władzy politycznej i ekonomicznej miasta.
DRUGI BILET Z 20% ZNIŻKĄ
3.    Kamienica Hipolitów
Śladami kota Hipolita, mieszkańca kamienicy, można zgłębiać zakamarki i poznawać tajemnice typowego domu mieszczańskiego.
TRZECI BILET GRATIS
4.    Podziemia Rynku
Multimedialne widowisko porywa widza w podróż w czasie, podczas której można nie tylko zobaczyć, ale i dotknąć historii początków legendarnego miasta.
CZWARTY BILET Z 50% ZNIŻKĄ

Dzięki współpracy Muzeum Historycznego Miasta Krakowa i wypożyczalni rowerowej Cool Tour Company każdy zwiedzający ma możliwość wypożyczenia rowerów w dwóch punktach miasta w Barbakanie oraz przy ul. Grodzkiej 2.

W Barbakanie wypożyczalnia jest otwarta w weekendy w godz. 10.30–18.00, natomiast Cool Tour Company codziennie w godz. 9.30–20.00.
Do dyspozycji zwiedzających są wygodne, miejskie rowery wyposażone w poręczne koszyki oraz we wkładki antyprzebiciowe.

Cennik wypożyczenia rowerów:

  • 1 godz. – 10 zł
    5 godz. – 40 zł
    cały dzień – 50 zł
    doba – 60 zł

Nie trzeba z góry deklarować się, na jak długo chce się wypożyczyć rower. Wszystkie płatności reguluje się po zwrocie roweru.

Rowerzyści mogą również skorzystać z usługi przewodnika, który poprowadzi ich zgodnie ze ścieżką wybranej trasy. Przewodnika należy zarezerwować minimum 24 godziny przed wycieczką wysyłając e-mail na adres: reservation@cooltourcompany.com

KOMENTARZE
Temat
Treść
Kod obrazkowy


Jeśli chcesz dodawać swoje komentarze i wpisy na forum pod jednym nickiem - zaloguj się

Z dniem 2020-01-06 forum zostalo wylaczone

Brak komentarzy!