Wiadomości
Sprzęt
Porady Miasto
Prawo
Historia
Rozrywka
Książki
Turystyka
Reportaż
Jesteś tutaj > Strona główna > Wiadomości > Turystyka > Nowe pismo dla rowerzystów: "Rowertour"

Nowe pismo dla rowerzystów: "Rowertour"

Data: 2008-03-07
Źródło: Informacja własna

Na polskim rynku wydawniczym pojawia się kolejne czasopismo o tematyce rowerowej. Tym razem jest ono adresowane do turystów rowerowych. Nic więc dziwnego że będzie ono wydawane przez Dom Wydawniczy "Kruszona" mający już w swojej "stajni" magazyn outdoorowy - "n.p.m."

Ze swojej strony - jako redakcja portalu wRower.pl życzymy powodzenia nowemu tytułowi, mając nadzieję że zwiększona konkurencja na rynku mediów o tematyce rowerowej przyniesie pożytek odbiorcom.

Oddajemy głos wydawcy:

Koncepcja nowego pisma turystycznego powstała w wydawnictwie. „Rowertour” wypełnia lukę na rynku wydawniczym w Polsce. Do tej pory żadne czasopismo nie było kierowane do tej grupy czytelników: rowerzysty turysty, rowerzysty miejskiego, rowerzysty rodzinnego. Nowy tytuł ma na celu promowanie aktywnego stylu życia, inspirowanie ludzi do podejmowania większej aktywności turystycznej, ułatwianie im organizowania własnych wypraw przez dostarczenie informacji i wskazówek, jak należy się do takich wypraw przygotować. Celem jest także wspieranie inicjatyw prowadzących do poprawy infrastruktury miejskiej dla rowerzystów oraz informowanie o sprzęcie i możliwościach jego udoskonalania, ale w formie przystępnej dla osób, dla których rower nie jest celem samym w sobie, a raczej środkiem realizowania turystycznych zamierzeń.

Czytelnik znajdzie w „Rowertourze” relacje z wielkich wypraw rowerowych i opisy krótkich wycieczek na weekend. Pozna zwyczaje, kulturę rowerową różnych krajów, miast czy społeczności. Uzyska również informacje praktyczne o nowościach sprzętowych, porady, jaki sprzęt wybrać i jak sobie radzić z drobnymi usterkami. Nacisk położymy na promowanie bezpieczeństwa jazdy na rowerze.

Makieta „Rowertouru” jest, dzięki podziałowi na 7 szpalt, asymetryczna, co pozwala na dynamiczne łamanie. Elementem koloru w piśmie są przede wszystkim zdjęcia, a uzupełniający kolor makiety to czerwień, tworząca stałe, charakterystyczne elementy layoutu, począwszy od winiet przez wybicia po paginy. Drugi kolor to baza dla ramek i infografik. Charakterystyczne kółka przewijają się przez pismo, pełniąc funkcję akcentu graficznego, kolorystycznego oraz informacyjnego (np. długość trwania wycieczki). Zdjęcia są zdecydowanie zróżnicowane wielkością, dzięki czemu uzyskano efekt kontrastu. Wszystkie działania mają na celu uzyskanie jak największej przejrzystości, ułatwienie czytelnikowi intuicyjnej nawigacji po magazynie. Tematyka pisma narzuca pewne rozwiązania graficzne, m.in. wielkość zdjęć ma zachęcić do odbycia egzotycznych podróży, strony poradników zbudowane są infograficznie, tak by ułatwić korzystanie z porad.

Pismem kieruje Izabela Dachtera. W jej osobie udało się połączyć doświadczenie dziennikarskie z pasją aktywnego spędzania wolnego czasu. Przez ponad dziesięć lat pracowała w „Głosie Wielkopolskim”, m.in. jako wydawca wydań piątkowych, nadzorowała również magazyn „Dziewczyna i chłopak”. Makietę przygotowała Zofia Komorowska – dyrektor artystyczna, pełniąca tę funkcję w Domu Wydawniczym „Kruszona” od grudnia 2007 roku. Poprzednio pracowała na takim stanowisku w dzienniku „Polska. Głos Wielkopolski”.

Jaka jest Twoja opinia o nowym czasopismie Rowertour

Wypełni on niszę na rynku magazynów dla rowerzystów
Gazeta w ciagu roku splajtuje

Spis treści nr. 1 Rowertour

Nr 1 magazynu „Rowertour”:

Wyprawa numeru – „Życie zaczyna się w Indiach”

Ania Tyka, absolwentka turystyki i Robb Maciąg – pedagog specjalny postanowili na rowerach przejechać Iran, Pakistan, Indie i na dwóch kołach wrócić do Polski. Podróż, o której piszą na łamach, zajęła im 14 miesięcy. Na rowerach pokonali 12.000 kilometrów, dalsze 6000 autobusami i pociągami. Z miesięcznym budżetem 1200 złotych na dwie osoby - spali w namiotach, hotelikach lub pod gołym niebem, jedli to co miejscowi. W Iranie zaskoczyła ich gościnność mieszkańców mijanych wiosek i… poczucie bezpieczeństwa, w Pakistanie spędzali sen z powiek policjantom, którzy ani na moment nie chcieli spuścić ich z oczu, a w Indiach… Jechali przez kokosowe gaje, pola rzepaku, pustynie. I przyzwyczajali się do kontrastów. Jak na przykład w Delhi: obok żebraków - młodzieńcy w obcisłych spodniach, obok śpiących przy drodze krów – wtulone w nie świnie lub psy, obok zdezelowanej rykszy – limuzyna mercedesa, obok stert śmieci – odgrodzone rezydencje.

Na szlaku – „Zimowy tydzień na Teneryfie”

Największa z Wysp Kanaryjskich, o której najczęściej słyszymy przy okazji letniego wypoczynku, okazała się idealnym miejscem na rowerową wyprawę i to na przełomie grudnia i stycznia. Wprawdzie po kilku godzinach pedałowania zaczyna się marzyć o kilku poziomych i prostych kilometrach, gdy tymczasem Teneryfa funduje kolejne podjazdy, bądź zjazdy efektownymi serpentynami. Ale za to jakie widoki. Wulkan Pico del Teide i niezapomniany zjazd jego zboczem to wrażenie, które na długo pozostaje w pamięci.

W cztery oczy z Henrykiem Sytnerem – „Dwa koła jak buty siedmiomilowe”

Popularny dziennikarz radiowej „Trójki”, pomysłodawca „Wakacji na dwóch kółkach”, od lat znany jej ze swojej rowerowej pasji, do której przekonuje kolejne już pokolenie słuchaczy. Opowiada o swoim pierwszym rowerze, podróżniczych marzeniach i… siedmiomilowych butach, które według niego z powodzeniem zastępują rower. Nie uważa się za gwiazdę mediów, bo jak mówi – i tak nikt nie rozpoznaje go na ulicy. Do czasu, aż się nie odezwie. Charakterystyczny głos radiowego Heńka wpada w ucho na dłużej.

Rower w mieście – „Masa może więcej”

Czym jest Masa Krytyczna? Protestem miejskich rowerzystów przeciwko łamaniu ich praw czy wybrykiem zbuntowanych ekologów, którzy próbują uprzykrzyć życie kierowcom. Przybliżamy światowe korzenie ruchu, którego sympatycy zawsze w ostatni piątek miesiąca wspólnie siadają na rowery – od Nowego Jorku, przez Paryż po Warszawę. W Polsce rowerowe przejazdy odbywają w kilkudziesięciu miastach. Niestety, tylko w niektórych udało się ruch zalegalizować, a nawet nawiązać współpracę z policją.

Styl życia – „Grunt to ruszyć, potem jest z górki”

Bracia Marek i Paweł Dusza z Tychów od dziecka wspólnie chodzą po górach, wspinają się, penetrują jaskinie. Jednak to poznawanie świata z wysokości dwóch kółek zaczarowało ich na dobre i stało się sposobem na życie. Właśnie na rowerze, na zboczach Elbrusa, odnaleźli najwyżej położoną drogę Europy, przejechali Alpy, aż 20 razy wspinając się na rowerach na wysokość ponad 2000 metrów. Zaliczyli też – oczywiście na rowerach – przełęcze w Wysokich Tarach oraz Słowackim Raju. Marek i Paweł, czyli Duszak Team, opowiadają o przygotowaniach do kolejnej wyprawy – tym razem w Andy oraz o tym, że warto mieć marzenia i nacisnąć na pedały. Dalej jest już z górki.

Na szlaku – Krótki „długi weekend” w Kotlinie Kłodzkiej

440 kilometrów w cztery dni, z efektownymi podjazdami? Dla jednych wyczyn nie lada, dla innych – kawałek solidnej rowerowej roboty. Na łamach, o czterech trasach przez Kotlinę Kłodzką.

Poradnik – „Jak na ziarnku grochu”

Wąskie czy przypominające kształtem „sofę”? Na szynach tytanowych czy powlekanych karbonem? Skórzane czy pokryte jej imitacją? Wreszcie męskie czy damskie? Na łamach – paniom i panom - radzimy, na co zwracać uwagę przy wyborze siodełka oraz jak je „przymierzać”.

Poradnik – „Chwila pracy na cały sezon”

Wiosna, a w raz z nią rozpoczynający się sezon, zmuszają do tego, aby przyjrzeć się kondycji, w jakiej jest jednoślad. Piszemy o tym, jak samemu wyczyścić łańcuch, zębatki i łożyska oraz poradzić sobie z ciągnącymi się linkami.

Styl życia – „Rower w Chinach”

W Pekinie jeździ 10 milionów rowerów, a więc o milion więcej niż przekonuje piosenkarka Katie Melua, śpiewając o 9 milionach bicykli w tymże mieście. Bo rower w Pekinie czy Szanghaju służy do wszystkiego – jednak najrzadziej do wypoczynku i rekreacji. O kulturze rowerowej w Chinach pisze nasz korespondent – Wojciech Jakóbiec

Ponadto w numerze:

  • Na szlaku: Jakuszyce, Kazimierz Dolny i okolice, Pierścień rowerowy wokół Poznania.
  • Rower z marketu. W czym się sprawdzi, do czego na pewno się nie nadaje.
  • Co zrobić, aby przygotować organizm do wiosny i pierwszych rowerowych wycieczek?
  • Co widzi kierowca? Czy elementy odblaskowe w ubiorze i wyposażeniu rowerzysty powinny być obowiązkowe.
  • Luz na korbach - rowerowy felieton Marka Zgaińskiego oraz komiks „Przygody Maxa Siodełko” autorstwa Witka Tkaczyka.
KOMENTARZE
Temat
Treść
Kod obrazkowy


Jeśli chcesz dodawać swoje komentarze i wpisy na forum pod jednym nickiem - zaloguj się
Brak komentarzy!