Już w sobotę wchodzi w życie nowe prawo o ruchu drogowym. Rowerzyści będą mieli więcej przywilejów. Jednak to, czy rowerzysta będzie bezpieczniejszy na drodze, w dużej mierze będzie zależeć jednak od kierowców.
Śluzy ułatwiające ruch rowerzystów na skrzyżowaniach, nowe definicje roweru i wózka rowerowego oraz zasada, że rowerzysta jadący prosto ścieżką rowerową ma pierwszeństwo przed skręcającym samochodem - to tylko niektóre nowości w prawie rowerowym. Wszystkie mają na celu poprawienie bezpieczeństwa na drogach. W sobotę wchodzą one w życie.
Posłowie PO zachwalają przepisy. - Chcemy, żeby Polska była przyjazna rowerzystom - mówiła posłanka PO Małgorzata Kidawa-Błońska. - Musimy budować infrastrukturę dla samorządów, kreować modę na używanie rowerów i zmieniać prawo. Nowela to pierwszy i precedensowy przykład ustawy, która w sposób kompleksowy likwiduje bariery dla ruchu rowerowego - powiedział Łukasz Gibała z PO.
Jak nowe przepisy zmienią życie rowerzysty? Po pierwsze z dróg rowerowych będą mogły korzystać rowery wielośladowe. Rower trzykołowy lub z przyczepką będzie mógł teraz legalnie wjechać na ścieżkę rowerową. Dodatkowo rolę ścieżki będzie spełniać także pas rowerowy.
Nowością będzie też śluza rowerowa, czyli obszar dla rowerzystów między tarczą skrzyżowania, a linią zatrzymania dla samochodów. Pozwoli ona rowerzystom ustawić się bliżej skrzyżowania i ułatwia skręcanie. Dzięki śluzie rowerzyści wcześniej ruszają po zmianie świateł. Będą też lepiej widoczni dla kierowców.
Nowela znosi zapis nakazujący rowerzyście jadącemu prosto ścieżką rowerową ustąpienie pierwszeństwa samochodowi, który skręca z drogi poprzecznej. Ustawa pozwala rowerzystom, motorowerzystom i motocyklistom korzystać ze środkowej części pasa na rondzie- a nie tylko skrajnej prawej. - Ma to ułatwić zmianę kierunku jazdy i zmniejszyć ryzyko wymuszenia.
Nowelizacja sankcjonuje jazdę rowerzystów obok siebie - np. rodzica asekurującego dziecko, kolarzy trenujących w peletonie. Pozwala również na wyprzedzanie z prawej strony wolno jadących pojazdów.
Rowerzysta będzie też mógł korzystać z chodnika, jednak tylko pod pewnymi warunkami. Jeżeli np. jedzie z dzieckiem do lat 10, jest zła pogoda albo kiedy chodnik ma co najmniej dwa metry szerokości, a ruch na jezdni jest dozwolony z prędkością ponad 50 km/h.