Wiadomości
Sprzęt
Porady Miasto
Prawo
Historia
Rozrywka
Książki
Turystyka
Reportaż
Jesteś tutaj > Strona główna > Wiadomości > Aktualności > Podgrzewane ścieżki rowerowe w Holandii

Podgrzewane ścieżki rowerowe w Holandii

Data: 2012-10-24
Źródło: PAP

Holendrzy zastanawiają się nad ogrzewaniem ścieżek rowerowych w zimie za pomocą energii geotermalnej. Wg inżynierów będzie opłacalne umieszczenie pod powierzchnia drogi instalacji zapobiegającej tworzeniu się oblodzenia w zimie.

Koszty systemu wstępnie wyceniono na kwotę 20-40 tys. euro na każdy kilometr. Zdaniem Boerefijna - inżyniera odpowiedzialnego za ten projekt w ośrodku badawczym Tauw wydatki te szybko się zbilansują.

Jak bowiem przekonuje inżynier, ogrzewanie ścieżek rowerowych oznaczać będzie nie tylko bezpieczniejszą jazdę, ale też "wielkie oszczędności: mniej soli do posypywania, mniej kosztów związanych z pomocą poszkodowanym wypadkom, a wreszcie mniej samochodów, ponieważ ludzie będą woleli jeździć rowerem".

O projekcie z entuzjazmem wypowiedziała się rzecznika Holenderskiego Związku Rowerzystów Arien de Jong. - Podgrzewanie ścieżek może zapobiec tylu nieszczęściom. Jeśli tory są oblodzone przez cztery tygodnie, oznacza to ok. 7 tys. więcej wypadków z udziałem rowerzystów - podkreśla.

Inicjatywą, która narodziła się w 2011 roku, zainteresowane są władze wielu holenderskich miejscowości. Na razie jednak projekt jest na etapie wstępnych badań inżynierów z Tauw, a ich rezultaty oczekiwane są na początku 2013 roku.

W Holandii 18 milionów rowerów przypada na ok. 16,5 miliona mieszkańców; amatorzy jednośladów mają do swojej dyspozycji ponad 35 tys. kilometrów ścieżek rowerowych.

Coraz większe zaniepokojenie w kraju budzi jednak kwestia bezpieczeństwa. W 2011 roku na holenderskich drogach zginęło ok. 200 rowerzystów, czyli o 28 więcej niż rok wcześniej.

KOMENTARZE
Temat
Treść
Kod obrazkowy


Jeśli chcesz dodawać swoje komentarze i wpisy na forum pod jednym nickiem - zaloguj się
Brak komentarzy!